JR 64029
63%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 52514
60%
1942
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 37920
58%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Lassila, Hilma
JR 17056
58%
1936
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, Artturi
JR 76718
57%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 52960
56%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 03483
54%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Ellilä, Sirkka-Liisa
JR 51358
52%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45181
52%
1890
Satakunta — Köyliö
Niemi, A. R.
SKVR XI 502.
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8187.
50%
1916
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08265
49%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
JR 79762
48%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 64067
48%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 76708
48%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 16161
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku; Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16016
47%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84491
47%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 43027
46%
1939
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 27956
45%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 16661
45%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8185.
43%
1916
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51363
43%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 421.
42%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16171
42%
1943
Häme — Tammela
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12207.
42%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 80294
41%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
SKVR XII2 8186.
41%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06627
41%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 27144
41%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Alkio-opisto
JR 53211
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 61279
40%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 19290
40%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 82709
40%
1961
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 06686
40%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 43439
40%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Moilanen, Saimi
JR 20708
40%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
JR 06688
39%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 20010
39%
1943
Satakunta — Mouhijärvi; Satakunta — Punkalaidun
Järventausta, Eero
JR 71583
38%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 52565
38%
1946
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16212
38%
1943
Häme — Tammela
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75746
37%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 27665
37%
1947
Kainuu — Taivalkoski
Korosuo, Osmo
SKVR XIV 206.
37%
1908
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 25914
37%
1937
Kainuu — Kuhmo
Kilponen, Lauri
JR 52159
37%
1935
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09708
37%
1936
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 16567
37%
1943
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71587
37%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 51620
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06629
36%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 16467
36%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06626
36%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 13317
36%
1939
Satakunta — Ylöjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16645
36%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60206
36%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 06672
35%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 53422
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 20801
35%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 80469
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII2 8188.
35%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23163
35%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Karhu, Lyyli
JR 06611
34%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 67807
34%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 81079
33%
1890
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
SKVR VI1 2920.
33%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 16731
33%
1944
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2923.
33%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 28894
33%
1886
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kotikielen seura
JR 24853
32%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 25913
32%
1937
Kainuu — Kuhmo
Kilponen, Lauri
JR 19196
32%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 24146
32%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 81227
32%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Tuominen, Helvi
JR 83891
32%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
SKVR X1 2050 α.
31%
1924
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45927
30%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR VI2 7166.
30%
1935
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 71585
30%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 45975
30%
1961
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 00955
29%
1947
Satakunta — Kuru
Ala-Nojonen, Vilho
JR 03450
29%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 28898
29%
1886
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kotikielen seura
JR 07197
29%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 44513
29%
1937
Pohjois-Karjala — Valtimo
Mustonen, Pekka
JR 71584
29%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VI1 2922.
28%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 16800
28%
1944
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82574
28%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR XIII4 12205.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 207.
28%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR X1 2050.
28%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VI1 2919.
28%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7165.
28%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
SKVR VI1 2907.
28%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 19975
27%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 20882
27%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Kainulainen, Samuli
JR 79869
27%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 23751
27%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 208.
26%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 37095
26%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR VI1 2917.
26%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 16489
26%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13303
26%
1939
Satakunta — Kiukainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28874
26%
1886
Häme — Somero
Kotikielen seura
JR 13111
25%
1935
Satakunta — Kankaanpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40031
25%
1963
Kainuu — Säräisniemi
Lohi, Veera
JR 83852
25%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 24143
25%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 36803
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 52961
25%
1917
Peräpohjola — Tervola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 24122
25%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2921.
25%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 03484
24%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Ellilä, Sirkka-Liisa
JR 47844
24%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 04123
24%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 09223
24%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VI1 2914.
24%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2918.
24%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 06187
23%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 67486
23%
1905
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 21879
23%
1910
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Väinö
SKVR VI1 2915.
23%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2900.
23%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIV 204.
23%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
JR 16274
22%
1943
Varsinais-Suomi — Lieto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43596
22%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 62938
22%
1952
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 06610
22%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 70537
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12206.
21%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 52157
21%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28908
21%
1886
Keski-Suomi — Rautalampi
Kotikielen seura
JR 25529
21%
1907
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
JR 07353
21%
1935
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 71175
21%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 05937
21%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VI1 2926.
21%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 16775
21%
1944
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28895
20%
1886
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kotikielen seura
JR 15996
20%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41025
20%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VIII 4430.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 44311
20%
1956
Pohjois-Savo — Vieremä
Mujunen, Kyllikki
JR 05938
20%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VI1 2902.
20%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 2912.
19%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 37882
19%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 48623
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Oulasmaa, Siiri
JR 24144
19%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2916.
19%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 00586
19%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 67801
19%
1937
Kainuu — Posio
Rinne, Reino
JR 05697
18%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
SKVR VI1 2930.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 62215
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 205.
18%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
JR 17383
18%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
JR 52158
17%
1935
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62213
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 4431.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
JR 47829
17%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI1 2911.
17%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 62214
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 82802
16%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 24149
16%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 81048
16%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 53889
16%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 23161
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 28912
16%
1886
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Kotikielen seura
JR 62552
16%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 19637
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 78464
16%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 63059
15%
1933
Keski-Suomi — Keitele
Raatikainen, Artturi
JR 23623
15%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 17188
15%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 61219
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 07242
15%
1941
Keski-Suomi — Viitasaari
Heimonen, Kusti
SKVR VI1 2929.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 39108
15%
1937
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 70273
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07240
14%
1939
Keski-Suomi — Viitasaari
Heimonen, Kusti
JR 68654
14%
1929
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 17131
14%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VI1 2924.
14%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 62548
14%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69734
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16074
13%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2927.
13%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 2901.
13%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 18289
13%
1959
Pohjois-Savo — Pielavesi
Ikonen, Aini
JR 20710
12%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
JR 03439
11%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 62219
11%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 209.
10%
1938
Uusimaa — Pusula
Vuorela, K.
SKVR VI2 7164.
10%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti