JR 05673
49%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 39679
48%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 12962
46%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55742
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13642
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55772
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82538
42%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 10842
42%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13675
41%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40294
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 14107
40%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21471
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 14651
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11178
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14372
38%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12638
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18531
37%
1956
Häme — Hollola
Iso-Heikkilä, Raili
JR 21986
37%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 70161
37%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40290
37%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 11465
37%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11619
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13361
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15254
37%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60246
37%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 49850
36%
1956
Häme — Sääksmäki; Häme — Valkeakoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 72701
36%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8306.
36%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13631
35%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12173
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10985
35%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26229
35%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 14986
34%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55569
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11562
34%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82783
34%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 58195
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83239
33%
1963
Häme — Tyrväntö
Virolainen, Silja
JR 10317
33%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14233
33%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21547
33%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 17357
32%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
JR 10295
32%
1925
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12983
32%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43996
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47413
32%
1926
Uusimaa — Mäntsälä
Okkola, T. E.
JR 16252
32%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66953
31%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 11547
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15816
31%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55640
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8305.
31%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81772
31%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 08139
31%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 10518
30%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13836
30%
1939
Häme — Renko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11503
30%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11081
30%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11959
30%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67554
30%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 15853
30%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65801
29%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 12893
29%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47944
29%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 10501
29%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17354
29%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 21982
29%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 13348
29%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12263
28%
1933
Häme — Renko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70172
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54142
28%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 15576
28%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15578
28%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14087
28%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13975
28%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56101
27%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55650
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11080
26%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12406
26%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50813
25%
1908
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Lyyli
JR 10133
25%
1925
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10986
25%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69290
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21200
25%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 13512
25%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60364
25%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 28040
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 15591
24%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12801
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13457
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01676
24%
1954
Häme — Lammi
Alho, Selim
JR 23174
23%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 13015
22%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13727
22%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51499
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15118
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14784
21%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30548
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kurra, Antti
JR 11017
20%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53518
18%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 47202
14%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.