JR 46591
60%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 42880
50%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 58705
47%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 33784
45%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 47539
45%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 68482
43%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 11855
42%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46600
41%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 46597
40%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 36766
38%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 10153
36%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00530
35%
1908
Häme — Kuorevesi
Ahola, Juhani
JR 13842
35%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13518
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13019
34%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46377
34%
1914
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 47542
33%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 46157
33%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 47380
33%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 30256
32%
1933
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 67469
31%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 35128
31%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10285
30%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46603
30%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 10719
29%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
29%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11194
28%
1932
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59467
28%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 10176
28%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40653
28%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 15633
28%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8396.
27%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42865
27%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 21175
27%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 10528
27%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40800
26%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 34293
26%
1961
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 80393
26%
1900
Satakunta — Tampere; Satakunta — Keuruu; Satakunta — Ruovesi
Tuntematon kerääjä Q
JR 73221
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 08224
25%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 67669
25%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 81124
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 46373
24%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 20924
24%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 30250
23%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 15363
23%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46676
23%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 46908
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 42184
23%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 10286
23%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47367
23%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 13844
23%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8382.
23%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25566
23%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12270
23%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43591
22%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 11710
22%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13811
22%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58692
22%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
SKVR XII2 8379.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71347
22%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 14092
22%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46372
22%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 13843
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58121
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58414
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58473
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84498
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 73413
21%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 67468
21%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 42436
21%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 58028
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16374
21%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81130
21%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 36623
20%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 28220
20%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 21019
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47205
20%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 12943
20%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13694
20%
1939
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73299
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 81123
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 34041
20%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 18078
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12269
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43006
19%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
E, StK 40, 216 (6)
19%
1927
Järvamaa — Peetri
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 08138
19%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 14571
19%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67653
19%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 14223
19%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45613
19%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 58647
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73289
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8381.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20940
18%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 22382
18%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 72692
18%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 26564
18%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 45630
18%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 03651
17%
1936
Länsi-Inkeri — Narvusi
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 53521
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 16623
17%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20945
17%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 21196
17%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12579
17%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51280
17%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11678
17%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8307.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68156
17%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 42533
16%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12650
16%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21613
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 73599
16%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73228
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12272
16%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33820
16%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 73311
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 15552
16%
1939
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33920
16%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 46436
16%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 80071
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 46364
15%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 73180
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2933.
15%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 39514
15%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 73306
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16231
15%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22156
15%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
JR 81199
15%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 10595
15%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
15%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21981
15%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 78479
15%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
JR 10656
15%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12805
15%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08221
14%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 10169
14%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60361
14%
1938
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 10236
14%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11579
14%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47504
14%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 03522
13%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 73061
13%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11796
13%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8380.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13466
12%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75732
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII2 8377.
12%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14408
12%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8385.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74610
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 36728
10%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle