JR 80022
82%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
JR 41940
78%
1940
Häme — Kuhmoinen
Mannonen, Ulla
JR 03067
68%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 03070
60%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 42142
59%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Marjamaa, Ester
JR 20807
55%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 2057.
51%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 09331
50%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR XII1 1043.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 239.
47%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2664.
46%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 434.
46%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 53204
46%
1962
Uusimaa — Mäntsälä
Peltomäki, Anneli
JR 56017
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69478
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 366.
45%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1029.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1042.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04345
45%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 67561
45%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 2067.
44%
1913
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 369.
44%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 2650.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XIV 351.
43%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 78013
43%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1024.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56073
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57574
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2665.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 75559
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR XIII2 5069.
42%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 57498
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1070.
42%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 37796
41%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
JR 61299
41%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 06416
41%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 44610
40%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 19988
40%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 69824
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27329
40%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR XIV 364.
40%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR IX2 243.
40%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1026.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6619 a.
39%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR IX1 2063.
39%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR X1 435.
39%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XII1 1033.
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1034.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11173.
39%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 352.
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 360.
39%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 22285
39%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 26187
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 27448
39%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 27545
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 07086
39%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 09219
39%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 27994
39%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 30278
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 39599
39%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 46039
39%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 47714
39%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 48451
39%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 50550
39%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 56371
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56393
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56437
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56475
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57517
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60719
39%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 64037
39%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 64148
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65759
39%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 65792
39%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 69525
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69780
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69800
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69877
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70047
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70080
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70167
39%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70710
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77150
39%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 82713
39%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 82715
39%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR VI1 1057.
39%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2635.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5066.
39%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 5068.
39%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11179.
39%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 353.
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 26635
39%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 59266
39%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 70865
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2625.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2627.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2629.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2646.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2649.
39%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR VIII 2666.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 4818.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4819.
39%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 359.
39%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 35811
39%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 35852
39%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 75144
39%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 28822
38%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR VI1 1061.
37%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
SKVR VII2 3368.
37%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
SKVR VII2 3370.
37%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VIII 2653.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2658.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2659.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2660.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2056.
37%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2060.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2062.
37%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 2065.
37%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2066.
37%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX1 2068.
37%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 2069.
37%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX2 241.
37%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 435 β.
37%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1021.
37%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR XII1 1039.
37%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1041.
37%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1048.
37%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1049.
37%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 347.
37%
1935
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 349.
37%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 363.
37%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR XIV 365.
37%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23872
37%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 26117
37%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 26807
37%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 27049
37%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 00625
37%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 00646
37%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 03757
37%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 08390
37%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 08597
37%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 09010
37%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 16493
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16744
37%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34727
37%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 39935
37%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
JR 44699
37%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 55619
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55778
37%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56012
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56075
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56890
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57943
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60737
37%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 61609
37%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 61640
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 62084
37%
1949
Uusimaa — Kymi
Pöyhönen, Martti
JR 63370
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63392
37%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63592
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63594
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64018
37%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 64147
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64174
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65347
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66522
37%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 67108
37%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 67536
37%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 68713
37%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 68904
37%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 68987
37%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 69265
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69327
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70106
37%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73641
37%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75612
37%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 75707
37%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 76561
37%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 77004
37%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78050
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78062
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78106
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78118
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78132
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78138
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78143
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78365
37%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 79805
37%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 83873
37%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR VI1 1058.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2647.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2064.
37%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 18866
37%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 19487
37%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 23541
37%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
JR 24869
37%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 24891
37%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 25467
37%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 35618
37%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
JR 40985
37%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 48710
37%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
JR 60879
37%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60948
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 69614
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69988
37%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70597
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70756
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71737
37%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
JR 71758
37%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 83471
37%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 83796
37%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 42637
37%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mekri, Ora
JR 84429
37%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR VIII 2638.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2643.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2654.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2656.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2657.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4813.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4815.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 35880
37%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 69176
36%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR XII1 1022.
36%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 27594
36%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 43014
36%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 45857
36%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 45912
36%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 61187
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR X1 436.
36%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1038.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06917
36%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 56472
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2669.
36%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 25424
36%
1962
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 26338
36%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 35018
36%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 63168
36%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 71857
36%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 79604
36%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 80960
36%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 42360
36%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
SKVR XII1 1020.
36%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 56451
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 435 α.
36%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1040.
36%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIV 361.
36%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 13257
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39909
35%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 46553
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 55695
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56058
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61497
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 64173
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11180.
35%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 24104
35%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 00172
35%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 66908
35%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 78337
35%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2637.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2661.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1060.
35%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR VI2 6618.
35%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XIII4 11176.
35%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 26005
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 26029
35%
1954
Keski-Suomi — Kannonkoski
Kinnunen, Pekka
JR 56941
35%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60220
35%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 61745
35%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 65947
35%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67954
35%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 75527
35%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 61067
35%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 29853
35%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Kuikka, Lauri
JR 00101
34%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 07480
34%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 70521
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 244.
34%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 47904
34%
1962
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Ollila-Julin, Aino
JR 41192
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 64146
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1023.
34%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VI2 6616.
34%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 4816.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 08739
34%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 08839
34%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 74774
34%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 78459
34%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 79497
34%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 04428
34%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
JR 70633
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1068.
34%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 27418
34%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR VII2 3369.
34%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VIII 2645.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 31528
34%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 78084
34%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78103
34%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 61603
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XIV 358.
33%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 19221
33%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR IX2 240.
33%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 19421
33%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49742
33%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 55979
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61783
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 70658
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR II 567.
32%
1909
Aunus — Repola
Salminen, Väinö
JR 63436
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73855
31%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 79949
31%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
JR 10036
29%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 71925
29%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 83187
25%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 00122
25%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VI1 1064.
25%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
JR 02337
24%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
SKVR VII2 3372.
22%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIII4 11172.
22%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 76077
21%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
JR 73759
21%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19103
21%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
SKVR XIII4 11171.
20%
1936
Etelä-Karjala — Terijoki
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XII1 459.
20%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 06755
19%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR X1 1022.
17%
1890
Satakunta — Kullaa
Tuomi, Tuomas
SKVR XIII4 11175.
15%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 38020
15%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 20966
15%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
JR 76365
15%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 80309
12%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 73998
12%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka