JR 13353
70%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13648
63%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63651
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12968
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12898
58%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49577
58%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 81554
57%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
SKVR VII3 4115.
56%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 08640
55%
1964
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 49014
54%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2495.
53%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10566
52%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11449
51%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81874
51%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XII1 2536.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18877
50%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR VII3 4431.
49%
1905
Pohjois-Karjala — Kitee
Lonkainen, Jaakko
SKVR XII1 2501.
49%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47370
47%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 49099
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12560
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68014
47%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR XII1 2547.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58408
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63650
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14125
46%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31486
46%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 16545
45%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16634
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16219
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2500.
45%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10802
45%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2502.
44%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2535.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58475
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2522.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2518.
44%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22241
44%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 55834
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2529.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14238
43%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2499.
43%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58534
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62704
43%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 53283
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10629
43%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58292
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69522
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20664
43%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XIII3 7630.
42%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 63887
42%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
JR 67904
42%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 05400
42%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 55839
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55857
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55899
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58651
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55874
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46523
42%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 2538.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28317
42%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 11501
41%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14984
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15878
41%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57802
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58305
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14176
40%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2530.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15563
40%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53512
40%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pettonen, Erkki
SKVR XII1 2494.
40%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51250
40%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63259
39%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 58132
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2496.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2531.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58545
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56209
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58363
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2523.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55941
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55828
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55991
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49267
38%
1955
Häme — Lahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2532.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55853
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55890
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58676
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07180
38%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 42397
38%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14085
37%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11755
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14419
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11443
36%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2498.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2545.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14461
36%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2497.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2534.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56060
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2574.
35%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55927
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2575.
35%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2537.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21970
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 2549.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2546.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56080
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2573.
34%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58248
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57727
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56045
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2526.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57677
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75664
33%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR XII1 2577.
33%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2525.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2511.
33%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56990
33%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10639
33%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15836
33%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55963
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58214
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55391
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2570.
33%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1683.
32%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 56033
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2492.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10628
32%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12192
32%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13743
32%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2542.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2513.
31%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2516.
31%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75733
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 10631
31%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2504.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49006
31%
1954
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 03830
31%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 51244
31%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14336
31%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2508.
30%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57689
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2562.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14124
30%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43057
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 43357
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VII3 4114.
30%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
JR 31118
30%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 14126
29%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57632
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2579.
29%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14620
29%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80546
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 46893
29%
1926
Kainuu — Puolanka
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2524.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10692
29%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49163
29%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60470
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15351
29%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42994
29%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
JR 55877
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56235
28%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55999
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2554.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05973
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 57071
27%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2550.
27%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20951
26%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 69960
26%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2578.
26%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63324
25%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 22886
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII2 8316.
25%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 47476
24%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 43810
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2507.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2567.
23%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63652
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8315.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 2566.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64824
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2354.
18%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR VI1 2357.
14%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri