SKVR XII1 1662.
53%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12755
49%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14592
47%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26134
45%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 13672
41%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69929
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11956
40%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23210
39%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15665
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32387
38%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 70836
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12024
38%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69555
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46646
38%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 10271
38%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69892
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4961.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 47445
38%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 72937
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11447
37%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12723
37%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15074
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15135
37%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73206
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2304.
36%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11532
36%
1933
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69677
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44834
36%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 16027
36%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2025.
35%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 11054
35%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10903
35%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14459
35%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80869
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 11313
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11042
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28418
35%
1963
Häme — Sääksmäki
Kosonen, Aino
JR 50498
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR IX1 2953.
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14091
35%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15756
34%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15322
34%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39649
34%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI1 2300.
34%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09279
34%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XII1 1701.
34%
1911
Länsipohja — Hietaniemi
Seppälä, Santeri
JR 14555
34%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10493
34%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1700.
34%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16674
34%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28278
34%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR XII1 1695.
34%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30956
34%
1945
Etelä-Karjala — Säkkijärvi; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi; Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Kuusisto, Inkeri
JR 12166
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13720
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15779
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1686.
33%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72842
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11248
32%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1668.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1702.
32%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 10527
32%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66889
32%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 15447
32%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14115
32%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14822
32%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47013
32%
1926
Häme — Nastola
Okkola, T. E.
JR 63984
32%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 22668
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69242
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72930
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4966.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11287
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15624
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27657
32%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 46343
32%
1926
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 47520
32%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2301.
31%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 15791
31%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12922
31%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12519
31%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11360
31%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1671.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11839
31%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14295
31%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4154.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Niittylahden kansanopisto
JR 22544
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12754
30%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12756
30%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14591
30%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14593
30%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10448
30%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11272
30%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61610
30%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII1 1670.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70148
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69966
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14190
30%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10572
30%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14182
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16376
30%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35142
30%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12722
30%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15073
30%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64023
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 11387
30%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12094
30%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14484
30%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15266
30%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12848
30%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13417
30%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10874
30%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11668
30%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14353
30%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14915
30%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1667.
29%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1685.
29%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10699
29%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15545
29%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69764
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00167
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 65979
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR IX1 2952.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12597
29%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66555
29%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 11027
29%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14773
29%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12308
29%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13880
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45291
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
SKVR VIII 4963.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 10956
29%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60351
29%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 10552
29%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1633.
29%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 1694.
29%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61568
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1684.
29%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15944
29%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8263.
29%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2949.
28%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 2016.
28%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Okkola, T. E.
JR 42394
28%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XII1 1687.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1640.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13638
28%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 429.
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 10778
28%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2316.
28%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 15189
28%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51609
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12636
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15383
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48936
28%
1894
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 4964.
28%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 15893
28%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1690.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12520
28%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14296
28%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11938
28%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75625
28%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 64080
28%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 12958
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1617.
28%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
JR 13299
28%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51547
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2951.
28%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 1618.
28%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR XII1 1632.
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 10689
27%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11419
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14261
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6120.
27%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 63982
27%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 14370
27%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70291
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2318.
27%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 10725
27%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14789
27%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1664.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1296.
27%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 47562
27%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1660.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2309.
27%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1691.
27%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63983
27%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 11870
26%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52142
26%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2958.
26%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 3893.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX2 318.
26%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15013
26%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2305.
26%
1926
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
JR 11729
26%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70712
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79952
26%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR XIII2 6125.
26%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 00263
26%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 12665
26%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14537
26%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42054
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 22502
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18540
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
JR 80244
26%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13655
25%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14080
25%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49141
25%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2303.
25%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 63675
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 52141
25%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70249
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63986
25%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 70127
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61646
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63985
25%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1688.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12097.
25%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Myllynen, Eine
JR 47249
25%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 23321
24%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII4 12093.
24%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VII3 4044.
24%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 15811
24%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12664
24%
1933
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14538
24%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1626.
24%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 63676
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1832.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1697.
23%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2954.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3894.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 60419
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12403
23%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73704
23%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22976
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X1 1296 α.
23%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR VI1 2321.
23%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10582
23%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22817
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 23941
23%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 11448
23%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14460
23%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1669.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 342.
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 39763
23%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XIII2 6123.
23%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 61552
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 15738
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23269
22%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 23207
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 23807
22%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 4965.
22%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XII1 1665.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1637.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2026.
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 11497
22%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14980
22%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70407
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1699.
22%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14202
22%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1655.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22889
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 1698.
22%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22616
21%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65637
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64052
21%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2955.
21%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 48659
21%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 22634
21%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII2 6126.
21%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 64917
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22799
21%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26184
21%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 70854
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84083
21%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
SKVR VII3 4042.
21%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1636.
21%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
SKVR XII1 1653.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1627.
20%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Merikallio, Lauri
JR 01072
20%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 61597
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 70482
20%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71919
20%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 02592
20%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
SKVR XII1 1656.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70112
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43013
20%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 71917
20%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 73530
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61662
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 74812
20%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 64267
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65331
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1663.
20%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11329
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75479
19%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
SKVR XII1 1646.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3746.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2313.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 61540
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XII1 1623.
19%
1932
Kainuu — Paltamo
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2302.
19%
1891
Etelä-Savo — Ruokolahti
Sirén, Signe
SKVR XII1 1644.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22794
19%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 01044
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 12255
19%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1666.
19%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1676.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1647.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 1919.
18%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 06912
18%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 64900
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60430
18%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 1649.
18%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
SKVR XIII4 12094.
18%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
SKVR XIII1 66.
18%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
JR 75701
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 26198
18%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
SKVR XII1 1657.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24066
18%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 47724
18%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 69105
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 61463
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 64421
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4041.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Kitee
Lilius, Lilli
SKVR IX2 317.
18%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 65484
18%
1968
Peräpohjola — Kemi
Railonsala, Artturi
JR 18404
18%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 65262
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 69305
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61400
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
SKVR XII1 1639.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71931
17%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIII4 12099.
17%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6458.
17%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 06352
17%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16254
17%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1638.
17%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53785
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 65261
17%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1652.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61494
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 65466
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR I4 2320.
17%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
JR 15703
17%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 744.
17%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 13827
17%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60240
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XI 2643.
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VI2 7051.
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII1 2077.
17%
1926
Kainuu — Kuusamo
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6124.
17%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 64591
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84356
16%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 02175
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
JR 42091
16%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1650.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48955
16%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49552
16%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2317.
16%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR XII2 8240.
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 65580
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 34888
16%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR VI1 2675.
16%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63987
16%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 71971
16%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1631.
16%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
SKVR XIII4 12100.
16%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6113.
16%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1643.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65465
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78992
16%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XII1 1622.
15%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII1 1693.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1659.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60662
15%
1959
Etelä-Karjala — Johannes
Pukonen, Elsa
JR 68690
15%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1678.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64269
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11758.
15%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
JR 07635
15%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
SKVR XII1 2084.
15%
1926
Peräpohjola — Rovaniemi
Okkola, T. E.
JR 76065
15%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 70268
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1642.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2956.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1651.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64584
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3448.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR X1 1634 δ.
15%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1696.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2311.
15%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 23803
15%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 64417
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10760
14%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14669
14%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27486
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 39976
14%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
SKVR IX1 2959.
14%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XII1 1673.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1262.
14%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 64270
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69867
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71556
14%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VI1 2296.
14%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 2053.
14%
1916
Kainuu — Hyrynsalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2314.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 2035.
14%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 69569
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2293.
14%
1889
Etelä-Savo
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI1 1932.
14%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1675.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64289
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1654.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70361
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2043.
14%
1928
Kainuu — Ristijärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2298.
14%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 70455
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70070
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2495.
14%
1928
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6494.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 14804
14%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16627
14%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51203
14%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1625.
13%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 13972
13%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49660
13%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 39582
13%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR VI1 2315.
13%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VI1 2297.
13%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 80047
13%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI1 2299.
13%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5841.
13%
1910
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Porkka, Laina
JR 63937
13%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
JR 15559
13%
1939
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2039.
13%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4362.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XIII3 6952.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Jahnukainen, J.
JR 18900
13%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 16042
13%
1943
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40578
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 47313
13%
1926
Etelä-Karjala — Parikkala
Okkola, T. E.
JR 66642
13%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 61501
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63818
13%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 42055
13%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46930
13%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 09290
13%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 14232
13%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6580.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XII1 1689.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68356
12%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 26023
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 22744
12%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42759
12%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 06279
12%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 374.
12%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
SKVR VII3 4043.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII2 3784.
12%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 20543
12%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 11201
12%
1932
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6619.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII1 1683.
12%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR VI1 2308.
12%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 48762
12%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
SKVR VI1 2310.
12%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 46652
12%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1620.
12%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 67008
12%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
SKVR VII3 3886.
12%
1828
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Lönnrot, Elias
SKVR I3 1864.
12%
1892
Viena — Uhtua
Rautell, E. F.
SKVR VI1 2295.
12%
1838
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
JR 64419
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49045
12%
1954
Kainuu — Kuhmo
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12091.
11%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX2 316.
11%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1634.
11%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14088
11%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4364.
11%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 2614.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2617.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2619.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28983
11%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 39577
11%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 55661
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56276
11%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56328
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56725
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66861
11%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
SKVR XII1 1658.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64916
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26013
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XII1 1681.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25110
11%
1831
None
Keckman, K. N.
JR 60466
11%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XIII3 7497.
11%
1926
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1621.
11%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 40933
11%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 80228
11%
1964
Etelä-Savo — Lappee
Tuhkanen, Tyyne
JR 10520
11%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27477
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 02366
11%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
SKVR VII3 4366.
11%
1884
Pohjois-Karjala
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 3129.
11%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 08403
11%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 48198
11%
1937
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Orpana, Veikko
JR 53460
11%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 56357
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59495
11%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 61782
11%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 70009
11%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2014.
11%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1679.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6577.
10%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR X1 1633.
10%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 47177
10%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47107
10%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 48352
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 82471
10%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 76787
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1680.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1635.
10%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR XIII2 6116.
10%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR VI2 7052.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7097.
10%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 08906
10%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR XIII3 7474.
10%
1926
Etelä-Karjala — Räisälä
Okkola, T. E.
JR 46932
10%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 48342
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri