JR 15688
79%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
79%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
78%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
78%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
76%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
76%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
75%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
75%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
75%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
74%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
74%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
73%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 49415
73%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 61119
72%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13404
72%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
72%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
72%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
72%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
72%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
71%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
71%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13635
71%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
71%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
71%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
71%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1810.
71%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 70484
71%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13710
71%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
70%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
70%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13403
70%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27728
70%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 14827
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
69%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
69%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 66806
69%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12067
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
69%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
69%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
69%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
69%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
68%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
68%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
68%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
68%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
68%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
68%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14441
67%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
67%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
67%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
67%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
67%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 12698
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
67%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
67%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
67%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12107
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
67%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
66%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 12798
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
66%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
65%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
65%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
65%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11072
65%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
65%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
64%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
64%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
64%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 12900
64%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
64%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
64%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 13501
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
64%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
64%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
64%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
64%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
63%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
63%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
63%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
63%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
63%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
63%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49012
63%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 12916
62%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
62%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
62%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 22629
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15147
62%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
62%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
62%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
62%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 00036
61%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73091
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64904
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13534
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
61%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
61%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 57542
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61235
61%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 11633
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
60%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
60%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12513
60%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00095
60%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 15547
60%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
60%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
60%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 10855
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
60%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
60%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
60%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
59%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
59%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
59%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
59%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
59%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
59%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
59%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
58%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12337
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22582
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15416
58%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
57%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
57%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
57%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 70086
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12298
57%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
57%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
57%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
56%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
56%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69659
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47741
56%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 2662.
56%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15464
56%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73211
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70849
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13620
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
55%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63670
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15372
55%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
55%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16409
55%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
55%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
55%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
55%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11487
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
54%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
54%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10939
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
54%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 50120
54%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15729
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
52%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
52%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
52%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 73025
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11523
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
52%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
52%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
52%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46155
52%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 47933
52%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10430
52%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
52%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
52%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
52%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72696
51%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15063
51%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
51%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 63667
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 18533
51%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 55811
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12066
50%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
50%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71275
50%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 14364
50%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
50%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
50%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35143
50%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11188
50%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
50%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 12630
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12972
49%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
49%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64459
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11000
49%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
49%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 12157
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15813
49%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
49%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
49%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
49%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
49%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 03546
49%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 57570
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14122
48%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15143
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
48%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 14361
48%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
48%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
48%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
48%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
48%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2621.
48%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
48%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
47%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
47%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69247
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11190
47%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
47%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14381
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
47%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 49019
47%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11937
47%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
47%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12299
46%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
46%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
46%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
46%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
46%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
46%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
46%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
46%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 74888
46%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 10367
46%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
46%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
46%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
46%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 55556
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2641.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11813
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2621 α.
46%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13337
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
46%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
46%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07705
46%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR X1 1815.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11521
46%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
46%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
45%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
45%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
45%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
45%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49846
45%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13551
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
45%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR XII2 8321.
45%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 39650
45%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 69766
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14271
44%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
44%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
44%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 11244
44%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
44%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
44%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
44%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
44%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
44%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
44%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2637.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50080
44%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 71854
44%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 12442
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22500
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10326
44%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
44%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11022
44%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
44%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
44%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
44%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27462
44%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 19385
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 49837
43%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 25579
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 15369
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14446
43%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
43%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1801.
43%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 47471
43%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 46699
43%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2663.
43%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
43%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
43%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 14180
43%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16221
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
43%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10530
43%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
43%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64815
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2631.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43721
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 45830
43%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 48994
43%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 15144
43%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
43%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13652
43%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
42%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
42%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
42%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 35169
42%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49824
42%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 18878
42%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10483
42%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
42%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2654.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67850
42%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 15833
42%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 11659
42%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
42%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 60483
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 00089
42%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 66902
42%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 70616
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49871
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4383.
42%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 80275
42%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 55866
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
41%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
41%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
41%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16640
41%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 15787
41%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15064
41%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14035
41%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
41%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
41%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 70059
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14954
41%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15005
41%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11969
41%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
41%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 48849
41%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 49998
40%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 80251
40%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 15146
40%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49429
40%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 00176
40%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 15310
40%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
40%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 26195
40%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 57431
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
40%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
40%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51548
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57221
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57288
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78501
40%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 35148
40%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47929
40%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 73000
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2659.
40%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12585
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73129
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49457
39%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 09276
39%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XIII4 12490.
39%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 16226
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
39%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
39%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12699
39%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
39%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
39%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65973
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16364
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
39%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 27453
39%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10999
39%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13553
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
39%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
39%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
39%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49287
39%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11776
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14689
38%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
38%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
38%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
38%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13550
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
38%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1786.
38%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 10636
38%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
38%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13908
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 58721
38%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 15713
38%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
38%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 17408
38%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 14025
38%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56313
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 59642
37%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 52387
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56322
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
37%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 37183
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57351
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
37%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1803 β.
37%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15465
37%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2640.
37%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
37%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55861
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12587
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84452
37%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 57233
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
36%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
36%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11066
36%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
36%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
36%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
36%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
35%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1791 α.
35%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
35%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2675.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
35%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2669.
35%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
35%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
35%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 13814
35%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 76418
34%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR X1 1814.
34%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2667.
34%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
34%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
34%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 73563
34%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VII3 4119.
34%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 56917
34%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
34%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 26438
34%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 10819
34%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
34%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 68013
34%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 11968
34%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
34%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
34%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56285
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
34%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 14089
34%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
34%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11830
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2657.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 22745
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65107
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8325.
33%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14380
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
33%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 15417
33%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
33%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18071
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11410
33%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22779
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14873
33%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 11409
33%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
33%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
33%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64456
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57416
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2644.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
32%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
32%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
32%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
32%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11034
32%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
32%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
32%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56799
32%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
32%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
32%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
32%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28124
32%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 13871
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
32%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 18224
32%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 27371
32%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 57440
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2649.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
32%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
32%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 57278
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14545
31%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 22801
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55499
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63666
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 17423
31%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 2629.
31%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 55774
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15866
31%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2652.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2628.
30%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13401
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR X1 1812.
30%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 53274
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 06404
30%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 60255
30%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 50036
30%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52353
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62714
30%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2632.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10989
30%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70765
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72819
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 04107
30%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 46632
30%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 47192
30%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR X1 1796.
30%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14912
30%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13813
29%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
29%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14382
29%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
29%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 49026
29%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11230
29%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
29%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10521
29%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60425
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16641
29%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
29%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8323.
29%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26054
29%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 64905
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2673.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26060
28%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12987
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
28%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64477
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56887
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
28%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 22564
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21318
28%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49813
28%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 69657
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49313
28%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 56219
28%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78721
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49686
28%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20994
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56873
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
28%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57756
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18530
27%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XII2 8322.
27%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22172
27%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 43929
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64473
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22522
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46442
27%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 47439
27%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 49689
27%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 73464
27%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 57322
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12241
27%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61251
27%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 44096
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65978
27%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73784
27%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22787
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78751
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14850
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2624.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14160
26%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
26%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48978
26%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09441
26%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 64476
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11375
25%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
25%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21395
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 80114
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XII1 2622 α.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
25%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42793
25%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 11134
25%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
25%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
25%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 23191
24%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 49119
24%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2636.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78799
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49471
24%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 49815
24%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2678.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13533
24%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
24%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 72955
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2155.
24%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 68613
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 44826
24%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 64903
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28315
23%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 68475
23%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 20996
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46852
23%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 81819
23%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 56902
23%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49879
23%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2668.
23%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75477
23%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 32197
23%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 63943
23%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 06939
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 22872
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65974
23%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 43958
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12747
23%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
23%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 1811.
22%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 72777
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55084
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21365
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13906
22%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13907
22%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
22%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 20995
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57832
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47517
22%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 22376
22%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 58582
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12657
21%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
21%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64906
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 56681
21%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
21%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 58559
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8324.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21353
21%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 05799
20%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 58197
20%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52396
20%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43786
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78767
20%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2646.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
20%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22704
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
20%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13964
19%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
18%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44000
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15924
18%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16263
13%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
12%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma