JR 82443
84%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 09686
82%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 34606
81%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 40182
76%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
JR 53716
76%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 34030
75%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR IX1 2562.
74%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIII4 11771.
73%
1938
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2559.
72%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 19519
72%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 35021
72%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 25556
71%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR XIV 1195.
70%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 1147.
70%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 63489
69%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2566.
69%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08817
69%
1961
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR VI1 2185.
68%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1138.
68%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
SKVR VIII 3676.
67%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 36646
67%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 47713
67%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI2 7002.
67%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2552.
67%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR X1 1137.
66%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX1 2572.
66%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2589.
65%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 53773
65%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 2571.
64%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3686.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 08700
64%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR IX1 2558.
63%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR XII1 574.
63%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10363
63%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54899
62%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 76745
62%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1149.
60%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 1142.
60%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 1151.
59%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 23728
59%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 10254
58%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1141.
58%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 3693.
57%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2550.
57%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2545.
57%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 23841
57%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 32313
57%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR X1 1145.
56%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 39194
56%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 73679
56%
1929
Etelä-Savo — Taipalsaari
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 2549.
56%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 31523
56%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 39210
55%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 83827
54%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Vuorinen, Lyyli
JR 09998
54%
1966
Häme — Jaala
Hyytiäinen, Hilja
SKVR X1 1134.
53%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1148.
52%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 2575.
52%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 19974
52%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR X1 1150.
51%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR VIII 3683.
51%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2576.
51%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 22207
50%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko; Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 2573.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 26718
49%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 2553.
49%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2555.
48%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 3666.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 3680.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1144.
48%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 34406
47%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 00602
47%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR IX1 2564.
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1191.
47%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR X1 1133.
46%
1889
Satakunta — Kullaa
Tuomi, Tuomas
SKVR IX1 2548.
46%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 2579.
46%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 16826
46%
1944
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1193.
46%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2568.
45%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6046.
45%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 2554.
45%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2557.
45%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1140.
45%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 49708
44%
1956
Etelä-Savo — Savitaipale
Paavolainen, Oma Martti
JR 75580
44%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
JR 04533
44%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XIV 1187.
44%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR VIII 3684.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 3677.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 75537
43%
1920
Häme — Kuhmoinen
Sievänen, Iida
SKVR VIII 3664.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 40687
42%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR IX1 2569.
42%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 50691
42%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 05648
41%
1954
Etelä-Karjala — Muolaa
Hallenberg, Ida
SKVR IX1 2547.
41%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR VIII 3690.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2577.
41%
1914
Häme — Hauho
Keskitalo, E.
SKVR VIII 4742.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3659.
41%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 00294
41%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 3653.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3675.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 3678.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 3648.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3682.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2543.
39%
1913
Häme — Somero
Tamminen, Vappu
SKVR VIII 3681.
38%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3646.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3661.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 27126
38%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR XIV 1190.
38%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XIV 1197.
38%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR VIII 3651.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2565.
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1192.
37%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR X1 1139.
37%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 69201
37%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 21892
36%
1909
Varsinais-Suomi — Perniö
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2542.
36%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2585.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3657.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 3649.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2580.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2588.
36%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 35796
36%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
SKVR VIII 3652.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3607.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 10186
35%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3672.
35%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 3615.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3612.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 73880
34%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 3654.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4955.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 34793
34%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
JR 23967
34%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR X1 1143.
34%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 3685.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VII2 3644.
33%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VIII 3639.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1136.
32%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR VIII 3697.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VIII 3636.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2567.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1196.
32%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 3658.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4953.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 26155
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 34856
31%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR X1 1135.
31%
1909
Satakunta — Säkylä
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 3632.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2584.
31%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3663.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2560.
31%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR VIII 3637.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3611.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kisko
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3614.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3673.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
SKVR VIII 3610.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VIII 3613.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3660.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 3625.
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 4950.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1188.
29%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 3662.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR VIII 3640.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3034.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3669.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 3679.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
JR 35810
28%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
SKVR VIII 3038.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 43706
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2581.
27%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR VIII 3626.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3650.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3630.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4951.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 3619.
27%
1920
Varsinais-Suomi — Sauvo
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 3617.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 3642.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4956.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 3647.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 1189.
26%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 21889
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 3623.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 3622.
26%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
SKVR VIII 3668.
26%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 67416
24%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Reinikka, Elina
SKVR VIII 3633.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2561.
22%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR VIII 3631.
22%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 3608.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 2546.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 65263
21%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2578.
20%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 425.
18%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 07012
15%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki