JR 08982
70%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 55759
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49458
64%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 47466
63%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 37027
62%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
62%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
62%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
62%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
62%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 21197
62%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
62%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
62%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
62%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
62%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
62%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 42534
62%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 07326
61%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 47371
61%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 10323
61%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
61%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11073
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
61%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
61%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
61%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
61%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
61%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
61%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
61%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 47580
61%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 55521
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55617
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49546
61%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55681
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81236
60%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11377
60%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
60%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10189
60%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22520
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
60%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
60%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
60%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
60%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72790
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 42863
60%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 49504
60%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 55512
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49051
60%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64499
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84056
60%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 33644
60%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 81667
60%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 42786
59%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 12161
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
59%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
59%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
59%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81093
59%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11703
59%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13713
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
59%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 40824
59%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 48934
59%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11277
59%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
59%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42081
59%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 17070
59%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 39913
59%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 10287
59%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12594
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55714
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08997
59%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 42379
59%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 71855
59%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 12159
58%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
58%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
58%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
58%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 22578
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06710
58%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 55858
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
58%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 44443
58%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 12160
58%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83536
58%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 13491
58%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07645
57%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 55943
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22508
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49122
57%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11282
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06159
57%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57936
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49802
57%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 57251
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76106
57%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 12158
57%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
57%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
57%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 22020
57%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 10922
57%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 40664
56%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 48980
56%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 08280
56%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 35057
56%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 06401
56%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 60420
56%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16168
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
56%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
56%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69647
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70671
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80274
55%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 55870
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18838
55%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 69913
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70181
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46740
55%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 60480
55%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16372
54%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
54%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 56710
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
54%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 20559
54%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 57875
54%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 38304
54%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 09609
53%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 12715
53%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
53%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73896
53%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 58189
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22026
53%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
SKVR VII3 4097.
53%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 11064
53%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
53%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
53%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
53%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
53%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 57865
53%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
53%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 33925
53%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10962
53%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
53%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
52%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
52%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
52%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
52%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
52%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
52%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
52%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
52%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 67838
52%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 12563
52%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
52%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
52%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
52%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
52%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
52%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
52%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
52%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
52%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69292
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58097
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11488
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58391
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15531
52%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03807
52%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 37185
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 42074
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 19501
51%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
51%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
51%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57345
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10587
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
51%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
51%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57381
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11318
51%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
51%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 12016
51%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
51%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
50%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
50%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
50%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
50%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49191
50%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10714
50%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
50%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 43590
50%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 47928
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57851
50%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07703
50%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 16635
50%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
50%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11147
50%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57856
50%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57442
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49495
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56564
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14164
49%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19384
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
49%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55872
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
49%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50095
49%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 12068
49%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
49%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
49%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 16303
49%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16262
49%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
48%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
48%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
48%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 08680
48%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 34493
48%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 70624
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15280
48%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
48%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
48%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 18407
48%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 20619
48%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 33193
48%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 17033
48%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 14210
47%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
47%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
47%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
47%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 72775
47%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 50697
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 42383
47%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 43884
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 80533
47%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 11024
47%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
47%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 33929
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 43890
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11125
46%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
46%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
46%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
46%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 11002
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
46%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
46%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11525
46%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12917
46%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
46%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
46%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65101
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22852
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
45%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
45%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
45%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
45%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
45%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49127
45%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
45%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
45%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10867
45%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
45%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11063
45%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
45%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81091
45%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 06902
45%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 35190
45%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46436
45%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 62686
45%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 14908
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
45%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
45%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12443
45%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
44%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
44%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49564
44%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 15066
44%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
44%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
44%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 22545
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64491
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69610
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25564
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 57939
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13010
43%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
43%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 13247
43%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
43%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 20940
43%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 60447
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 07730
42%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 12660
42%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
42%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
42%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 78822
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16116
42%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
42%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
42%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 40725
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64501
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43855
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68294
41%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 50140
41%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14365
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 11950
41%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21359
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12654
41%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
41%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
41%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
41%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
41%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 67465
41%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 78481
41%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 15571
41%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
41%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70435
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73567
41%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12128
41%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
41%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
41%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
41%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
41%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
41%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 47470
40%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12749
40%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
40%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 22697
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13192
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
40%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
40%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
40%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11162
40%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
40%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
40%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47546
40%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 57904
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
40%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
40%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
40%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 15466
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11283
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
39%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
39%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
39%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
39%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 64492
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11059
39%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11814
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
39%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11306
39%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
39%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
39%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
39%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70593
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12883
39%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
39%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49018
39%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65081
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15732
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
39%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
39%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
39%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22641
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64497
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11707
38%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64573
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57922
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12840
38%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
38%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
38%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
38%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10785
38%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 24948
38%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 12243
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
38%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
38%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58696
38%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60995
38%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64496
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
38%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72990
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 13803
38%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
38%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 68159
38%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 10465
38%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
38%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
37%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 33781
37%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 31453
37%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 07727
37%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
37%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
37%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46378
37%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 12901
37%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
37%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21038
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15148
37%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14686
37%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
37%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
37%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14265
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
36%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
36%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 52349
36%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64509
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10420
36%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
36%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
36%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
36%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 62711
36%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12748
36%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13407
36%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
36%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
36%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
36%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12339
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
36%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68064
36%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 60248
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 73145
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20935
36%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
SKVR VII3 4089.
36%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 01652
36%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 73236
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11411
36%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
35%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13408
35%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
35%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43992
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73404
35%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 52400
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28051
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 44721
35%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 55035
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12842
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
35%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44059
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16373
35%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 32882
35%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 30990
35%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 43613
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13503
34%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
34%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69663
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46606
34%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 40654
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 21373
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13406
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43070
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 13198
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
34%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 55060
34%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 44125
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57337
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21333
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44118
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
34%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 11413
34%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
34%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
34%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
34%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
34%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
34%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
34%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
34%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 40851
34%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 61009
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
34%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64581
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
34%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
34%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73466
34%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 43767
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43635
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68479
33%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 43918
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15657
33%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55046
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 49092
33%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13667
33%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
33%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
33%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 29886
33%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 26676
33%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 13910
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
33%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 20663
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 10290
32%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
32%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64580
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65562
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14267
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
32%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 16505
32%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
31%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 63826
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 34604
31%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 11415
31%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
31%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
30%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
30%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 15631
30%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64866
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 27363
30%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 46356
30%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 60345
30%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64493
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52395
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64490
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15751
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
30%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
30%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
30%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 19919
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 12244
29%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
29%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
29%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 26129
28%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 64571
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66807
28%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11614
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
27%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53272
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64869
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10440
27%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47422
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 28303
27%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 73435
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16030
26%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
26%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
25%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
25%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 51762
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65565
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 34499
25%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 39536
24%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 64872
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73279
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 36768
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 16504
23%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
23%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 63806
23%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64572
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16815
23%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 73737
22%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75683
22%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 73207
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63255
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
21%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 22236
19%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 46658
16%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47199
12%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.