JR 10752
100%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12946
84%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13690
84%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16377
84%
1943
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21049
84%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 3284.
84%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74519
83%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 73785
80%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10523
80%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11741
80%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15025
80%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69217
80%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 21153
79%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 44089
79%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08281
79%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 12408
76%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60404
76%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 21308
75%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11851
75%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14567
75%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55584
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12892
73%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67667
73%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 73475
73%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 12642
73%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14596
73%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81101
73%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14093
72%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07701
71%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 12535
71%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13980
71%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68307
71%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 35173
71%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51278
70%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11296
70%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11550
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15765
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16162
70%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46703
70%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 47567
70%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 3291.
69%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11588
69%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12965
69%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13645
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13848
69%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14376
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12732
69%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15083
69%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11068
68%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11943
68%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12855
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16811
68%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47461
68%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 78727
68%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 82071
68%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 11878
68%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13662
68%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78723
68%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 00183
68%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 12608
68%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12927
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15392
68%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15452
68%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21204
68%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14209
68%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13780
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13549
67%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33983
67%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 72801
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78814
67%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78753
67%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47244
67%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 55612
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12042
66%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15336
66%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14311
66%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10695
65%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10879
65%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12143
65%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13425
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14077
65%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14920
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15110
65%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15364
65%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39684
65%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 67899
65%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 14778
65%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72962
65%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82541
65%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR VII3 4227.
64%
1922
Pohjois-Karjala — Eno
Hänninen, Laina
JR 10599
64%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35160
63%
1951
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 27530
63%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 46444
63%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 42105
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11650
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72770
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55541
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58462
62%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26226
62%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 21048
62%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55691
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09430
62%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 73570
62%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 67556
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 71600
61%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 58186
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58366
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58397
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58467
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58672
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3258.
61%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58265
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58531
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58621
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58643
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10832
61%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14877
61%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15909
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78803
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12120
60%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15171
60%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42437
60%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46759
60%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 46864
60%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49541
60%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 17351
60%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 42073
60%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 39635
60%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 55497
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10860
59%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15204
59%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78762
59%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55446
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11622
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37091
57%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 11568
57%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3274.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55338
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55453
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58128
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78497
57%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 50732
57%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 55028
57%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55449
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58563
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58059
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3265.
56%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83870
56%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 13458
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72703
55%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 58320
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3286.
55%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12103
55%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12770
55%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15274
55%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11601
55%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49801
55%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 11400
55%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14496
55%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46192
55%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 08915
54%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR XII1 3268.
54%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55769
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72779
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 3260.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58314
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13347
53%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13386
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16665
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11800
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14412
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78796
52%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12909
52%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15641
52%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81747
52%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 76731
52%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR XII1 3279.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55382
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42535
51%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 18398
51%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 11232
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13741
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80081
50%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 3280.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10799
49%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75676
49%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11123
48%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20937
47%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Pirkkala
Kalliala, Lauri
JR 12187
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14999
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73480
45%
1939
Uusimaa — Hamina
Salokannel, Tyyne
JR 12222
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75681
42%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11033
42%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72766
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72795
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12275
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83878
41%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 12812
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12317
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13889
41%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15896
41%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55059
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 51243
40%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15008
37%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
37%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 62363
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 11724
36%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10555
36%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15808
36%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79535
34%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 10290
30%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03815
23%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12244
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79198
11%
1966
Uusimaa — Vehkalahti
Toikka, Ville
JR 47414
10%
1926
Uusimaa — Mäntsälä
Okkola, T. E.