JR 14889
91%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
91%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
91%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
91%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
90%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
90%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
90%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72696
89%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16092
88%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
87%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
87%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
86%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
86%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
86%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
86%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11259
86%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
86%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
85%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
85%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
85%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14666
85%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
85%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 16163
84%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
83%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
83%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
83%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
83%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
83%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10709
83%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
83%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13337
83%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
83%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
83%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 11969
82%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
82%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
82%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07705
82%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII1 2665.
82%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11190
82%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
82%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
82%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8321.
82%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII1 2627.
81%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
81%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11244
81%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11937
81%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
81%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14361
81%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
81%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
81%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10871
81%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
81%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 13620
81%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
80%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14709
80%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
80%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10579
79%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
79%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
79%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
79%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49240
79%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
79%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13652
79%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
79%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
79%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
79%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
79%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
79%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
79%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 15854
78%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
78%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10430
78%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
78%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
78%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 69766
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
78%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 80563
78%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16221
78%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
78%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11658
78%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
78%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
78%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
78%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
78%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
SKVR XII1 2672.
78%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
78%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
78%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
78%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
78%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
78%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
78%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
78%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
78%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
78%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12585
78%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
77%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 11071
77%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
77%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03546
77%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10326
77%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
77%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
77%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
77%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
77%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
77%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 13551
77%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
76%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
76%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
76%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
76%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13550
76%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
76%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12242
76%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
76%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
75%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11324
75%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
75%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
75%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
75%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
75%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 69930
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43721
75%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11721
75%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
75%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 14826
75%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
75%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
75%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57288
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
75%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 13553
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
75%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 14912
75%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16721
75%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
75%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
75%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
75%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 46645
75%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 11460
74%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
74%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
74%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12442
74%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
74%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
74%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47929
74%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10830
74%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
74%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
74%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
74%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12588
74%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
74%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
74%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
SKVR XII1 2625.
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14271
74%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
73%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
73%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 55240
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15787
73%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
73%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
73%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
73%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
73%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
72%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
72%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35169
72%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10910
72%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
72%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
72%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15548
72%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
72%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
72%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2659.
72%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
72%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 49153
72%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57221
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
72%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 10940
72%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
72%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14180
72%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
72%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70616
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56322
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
71%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 49824
71%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56313
71%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
71%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
71%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 10939
71%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
71%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
71%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
71%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
71%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
71%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
71%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35148
71%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57233
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48994
71%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11084
71%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
71%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
70%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
70%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
70%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
70%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
70%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
70%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
70%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14381
70%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
70%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
70%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
70%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56776
70%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
70%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
70%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 2635.
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
70%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 15714
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
69%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15145
69%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
69%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
69%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
69%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12086
69%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19466
69%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49264
68%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10492
68%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
68%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
68%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 12973
68%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
68%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
68%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
68%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56917
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
68%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
68%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
68%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
68%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55774
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13710
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
67%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
67%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
67%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27360
67%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 13403
67%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15279
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
67%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
67%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
67%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
67%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
67%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
67%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
67%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49415
67%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4383.
67%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 49187
67%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56853
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2663.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
67%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 44144
67%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49804
67%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56909
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
67%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 55499
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
67%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR X1 1801.
66%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 15866
66%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
66%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
66%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
66%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
66%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
66%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57278
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
66%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2629.
66%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56799
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1810.
66%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11409
66%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
66%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 83863
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2675.
66%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
66%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
65%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11720
65%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
65%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10999
65%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
65%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72819
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14890
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13814
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
65%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
65%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
65%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
65%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
65%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
65%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77260
64%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 11104
64%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
64%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
64%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 57542
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15465
64%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21318
64%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14025
64%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
64%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2653.
64%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67850
64%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 49871
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15748
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
64%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
64%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
64%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 73000
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2673.
63%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14545
63%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 67482
63%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 70484
63%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49891
63%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 26195
63%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 12836
63%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
63%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
63%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2666.
63%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
63%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21151
63%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11189
63%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
63%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
63%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
63%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56219
63%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2633.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62695
63%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 27462
62%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 12900
62%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
62%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
62%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
62%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
62%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 15933
62%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11812
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
62%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
62%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63669
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 48849
62%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 15298
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
62%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14815
62%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11970
61%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
61%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
61%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11830
61%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
61%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
61%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 70716
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10957
61%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
61%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57384
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
61%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
61%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
61%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21395
61%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 33488
61%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 10468
61%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
61%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57495
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
61%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
60%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 14957
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
60%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50117
60%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 22522
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15146
60%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14441
60%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
60%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 70849
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72777
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22256
60%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 84452
60%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12915
60%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16191
60%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2657.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14955
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
59%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
59%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
59%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15955
59%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68475
59%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 76418
59%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR X1 1815.
59%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10988
59%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
59%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
59%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
59%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11269
59%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
59%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
59%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 70722
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27453
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 63671
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49846
59%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11575
59%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
59%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 09276
59%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12698
59%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
59%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66806
59%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13008
58%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12154
58%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
58%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 48970
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58721
58%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 00176
58%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 49115
58%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8324.
58%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14548
58%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
58%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
58%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 43929
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2628.
58%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
58%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
58%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 12004
58%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
58%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR X1 1803 α.
58%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
58%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 16640
58%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
58%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 64904
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2652.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10530
57%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
57%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
57%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
57%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
57%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
57%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 35162
57%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 50120
57%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64456
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26060
57%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 39305
57%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 13666
57%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 59642
57%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR VII3 4118.
57%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 14221
57%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
56%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12490.
56%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR X1 1796.
56%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 10855
56%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
56%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
56%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 10521
56%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
56%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11034
56%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
56%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
56%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13451
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
56%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47472
56%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 22779
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00036
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 49019
56%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 64902
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11777
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
55%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12657
55%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
55%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12394
55%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56887
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06404
55%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 12440
55%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
54%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 22698
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08994
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 35194
54%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 73002
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22564
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57521
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22965
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
54%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2648.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
54%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64906
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27371
54%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 57478
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11949
54%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
53%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
53%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 63323
53%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 14287
53%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
53%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 80275
53%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 15463
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1809.
53%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 3057.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15416
53%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
52%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11776
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21353
52%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 72977
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 50036
52%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2670.
52%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
52%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13534
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
52%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12562
52%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
52%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
52%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16646
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
52%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
52%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 19901
52%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 51309
52%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46632
51%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 22172
51%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 15147
51%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16664
51%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57564
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
51%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2669.
51%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57832
51%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64476
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2622 α.
51%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
50%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 63668
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63670
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11375
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
50%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
50%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 69556
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13402
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
50%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 70765
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10989
50%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13813
50%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14160
50%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
50%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
50%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
50%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04107
50%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 13533
50%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
50%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 15417
50%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
50%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
50%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 23809
49%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 00089
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 49287
49%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11589
49%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
49%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65978
49%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68613
49%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 70189
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73211
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11521
49%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
49%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 56681
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14850
49%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62397
49%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 14758
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
48%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 16158
48%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
48%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
48%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
48%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 16201
48%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
48%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 12335
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
47%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 49429
47%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57756
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
47%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 80074
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 43534
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 69294
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57570
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44096
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15569
47%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44000
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12241
47%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 73280
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22801
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57736
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72824
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20996
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2636.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 18533
46%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 49026
46%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
46%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 22629
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72989
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43786
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 84485
46%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 10550
46%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
46%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14161
46%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23191
46%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR X1 1814.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14382
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
46%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 64459
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49471
45%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 49313
45%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 10191
45%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
45%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13871
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
45%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 20636
45%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 11325
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 11487
45%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21365
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44040
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44826
45%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 73092
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47517
45%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 14455
44%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
44%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 12987
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49879
44%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15144
44%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
44%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 18224
44%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 64903
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65461
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65974
44%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 32197
44%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 06894
44%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 49683
44%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1811.
44%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 69738
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73091
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43758
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64907
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26202
43%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 16444
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
43%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 58372
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2638.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58197
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11444
43%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12015
42%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
42%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 2676.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48978
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11134
42%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15856
41%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
41%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 21452
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15677
41%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
41%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 71854
41%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11160
41%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
41%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12747
40%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
40%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
40%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 44065
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 35077
40%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2646.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2650.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47041
40%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 07652
40%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 64901
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22787
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58230
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11778
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57722
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12712
40%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
39%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 11060
39%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28315
39%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 16417
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
39%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2656.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 22872
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43863
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12586
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73464
38%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 22582
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58548
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10570
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73784
37%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64815
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 05799
37%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
SKVR XII2 8322.
37%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15063
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
37%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2639.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65454
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2623.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15729
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2647.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60425
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 56700
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57815
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75477
35%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 43976
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2622.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47458
35%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 13964
35%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63943
35%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 09441
35%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2624.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49831
34%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 72955
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 19385
34%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 2651.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22704
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22376
34%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 61251
33%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 14064
33%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40825
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 23009
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12589
33%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
33%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2677.
33%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 68073
31%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 08880
31%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 64474
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81842
31%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 65962
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22592
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10710
31%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
31%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11831
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
30%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
30%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 67906
30%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 42178
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 14456
29%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
29%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64472
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42173
29%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 56687
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11832
29%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65973
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47192
29%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 23192
29%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 43619
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58302
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
28%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 80114
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 44532
27%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 65376
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15310
26%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 43672
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49815
24%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47242
24%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 43639
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 7100.
24%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 14546
23%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13906
23%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57768
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66355
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 57705
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14547
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11790
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64479
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47341
18%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
16%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
12%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.