JR 10699
89%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12597
88%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15383
86%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16027
85%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14182
85%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22634
84%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12958
84%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10572
84%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11419
83%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14261
83%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10689
82%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30956
82%
1945
Etelä-Karjala — Säkkijärvi; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi; Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Kuusisto, Inkeri
JR 35142
81%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11387
81%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42054
81%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 48936
81%
1894
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10874
81%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14915
81%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12754
81%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14593
81%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22616
80%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14080
80%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12520
80%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14296
80%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14484
79%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11668
78%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14353
78%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22889
78%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 23210
78%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15266
78%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14980
77%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11938
77%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15779
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15189
77%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12308
77%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13880
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23269
77%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 11497
76%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12094
76%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15665
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11870
76%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11027
75%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13638
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2958.
75%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 12756
74%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14591
74%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12636
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13655
74%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10448
74%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69892
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00167
74%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR VI1 2301.
74%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 44834
74%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 11956
74%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70127
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15944
74%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22817
73%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66555
73%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 16376
73%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14370
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12722
73%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15073
73%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69555
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11042
72%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12024
72%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14773
72%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22794
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 45291
72%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 12723
72%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15074
72%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22668
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12403
71%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60351
71%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 12519
70%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4961.
70%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 10271
70%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46646
69%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 14295
69%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15322
69%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13672
69%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10956
69%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4963.
69%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 70070
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11313
68%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39682
68%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15135
68%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48659
68%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 47249
67%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 69764
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22799
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11329
67%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14537
67%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14459
66%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69929
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22544
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15545
66%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22643
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10552
66%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10903
66%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12665
66%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09279
66%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 70836
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06352
65%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12848
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13417
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70482
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70407
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11729
64%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13299
64%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47445
64%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 14555
63%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42394
63%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 69966
63%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15738
63%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28418
63%
1963
Häme — Sääksmäki
Kosonen, Aino
JR 69677
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15811
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10778
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4154.
62%
1924
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Niittylahden kansanopisto
JR 11839
62%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70148
62%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11532
62%
1933
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15447
62%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47562
62%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 15013
61%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15756
61%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11054
61%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12922
61%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13972
61%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11287
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65979
60%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 18404
60%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR VI1 2309.
60%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4966.
60%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47013
60%
1926
Häme — Nastola
Okkola, T. E.
JR 72842
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 429.
60%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2304.
59%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11447
59%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39649
59%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 4965.
59%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 12755
59%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14190
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46343
59%
1926
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 10725
59%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14789
59%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69242
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75625
58%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 22502
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10760
58%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12664
58%
1933
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14538
58%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14669
58%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2305.
58%
1926
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
JR 13827
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70249
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28278
57%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 10582
57%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75479
57%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 14592
57%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14202
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12099.
56%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 63675
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15703
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22976
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12255
56%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1702.
56%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 63818
55%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2953.
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10527
54%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26134
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 32387
52%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 72937
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11248
52%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34888
52%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 73206
51%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 2952.
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11272
51%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14822
51%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15791
51%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51547
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63676
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 27657
50%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 69305
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20928
50%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 11360
50%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15624
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39312
49%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 10493
48%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4964.
48%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 51609
48%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14091
48%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2318.
47%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 72930
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 318.
47%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 14115
46%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3746.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70112
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2949.
46%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 13720
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4962.
45%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 10424
45%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14058
45%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69452
45%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12166
44%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64419
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66889
44%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 74812
44%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 69105
44%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 23803
43%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 00263
43%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 42091
42%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12809
42%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23807
41%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 2955.
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11448
39%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14460
39%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70009
39%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2954.
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 02592
39%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 64347
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60240
38%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VI1 2308.
38%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 22775
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16674
37%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64345
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60466
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49141
35%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 69867
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1686.
35%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2675.
35%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13461
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61003
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64418
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12093.
33%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 24066
33%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR IX1 2956.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80257
33%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 16627
32%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1685.
32%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23321
32%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69151
32%
1958
Etelä-Savo — Joroinen
Saarela, Olavi
JR 62722
32%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2554.
32%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 14804
31%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84356
31%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 42055
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14232
31%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49991
30%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1640.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64916
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2316.
30%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 64270
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65261
30%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 60430
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 53785
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26198
29%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10449
29%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14718
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1662.
28%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2319.
28%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13541
28%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62372
28%
1948
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Pöyhönen, Martti
JR 60419
28%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49408
28%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12797
28%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13468
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4044.
28%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 16255
28%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64417
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1690.
27%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1296.
27%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 49045
27%
1954
Kainuu — Kuhmo
Paavolainen, Oma Martti
JR 65051
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7097.
27%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2951.
27%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 22744
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64267
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11201
27%
1932
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64917
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64269
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65465
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 3893.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 64346
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49070
25%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 68690
25%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 342.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 61400
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 16617
25%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12097.
25%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Myllynen, Eine
JR 14088
25%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15559
24%
1939
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16141
24%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64080
24%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 70291
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80869
24%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 01072
24%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 65484
24%
1968
Peräpohjola — Kemi
Railonsala, Artturi
JR 10520
24%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82939
24%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 74000
24%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 23941
24%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 78262
23%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 63647
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6125.
23%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 70712
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1296 α.
23%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 1667.
22%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1701.
22%
1911
Länsipohja — Hietaniemi
Seppälä, Santeri
JR 49531
22%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 22705
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII4 12094.
21%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 18540
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
SKVR IX1 2950.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1671.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64420
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2311.
20%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII4 12100.
20%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
SKVR XII1 1700.
20%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 3894.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VI1 2300.
20%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64421
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7051.
20%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1687.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23207
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR X1 1634 β.
19%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1617.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
SKVR VII3 4041.
19%
1891
Pohjois-Karjala — Kitee
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1664.
19%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1668.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 744.
19%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1670.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1660.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47520
18%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
JR 64900
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1696.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64289
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 04323
18%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
SKVR XII1 1684.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51203
18%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23811
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XIII2 6126.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 69569
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1634 δ.
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 06279
17%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII2 8263.
17%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12091.
17%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1691.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1636.
17%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
SKVR XII1 2053.
17%
1916
Kainuu — Hyrynsalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6123.
17%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI1 2317.
17%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
JR 70854
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1634 α.
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XIII2 6120.
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 6113.
16%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1695.
16%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20543
16%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XIV 1262.
16%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VI1 2321.
15%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52142
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1675.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2959.
15%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XII1 1697.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70455
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1634 γ.
15%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65262
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 61646
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 47177
15%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 61610
15%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 27477
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 65466
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65637
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65331
14%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1688.
14%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1693.
14%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61552
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 07635
14%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
SKVR XII1 1646.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2315.
14%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR XIII4 12090.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 2314.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1678.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68356
14%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 2495.
13%
1928
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2302.
13%
1891
Etelä-Savo — Ruokolahti
Sirén, Signe
SKVR VI1 2299.
13%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1637.
13%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1832.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1634.
13%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII1 1656.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1655.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1699.
13%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7050.
13%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII3 4042.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII2 6580.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XII1 1698.
13%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61597
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XII1 1654.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63985
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 02175
12%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
JR 63982
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 47107
12%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 48762
12%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
SKVR XII1 1639.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6494.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1618.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
JR 73530
12%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 63984
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2613.
12%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 09290
12%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 80228
12%
1964
Etelä-Savo — Lappee
Tuhkanen, Tyyne
SKVR XII1 1669.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6124.
12%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2025.
12%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI2 6458.
12%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR V2 1919.
12%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XII1 1623.
12%
1932
Kainuu — Paltamo
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01044
12%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1638.
12%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76065
12%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR VI1 2295.
12%
1838
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
JR 43013
12%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 26184
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR XII1 1694.
12%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1689.
12%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47724
11%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1681.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1679.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71556
11%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VI1 2310.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2303.
11%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
SKVR XII1 1657.
11%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1683.
11%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIII2 6575.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 61568
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 04394
11%
1921
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
JR 27486
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1622.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII1 1653.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1647.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1663.
11%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52141
11%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I3 1864.
10%
1892
Viena — Uhtua
Rautell, E. F.
SKVR XIII2 6577.
10%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XII1 1650.
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63986
10%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6619.
10%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 06912
10%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 2313.
10%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 84083
10%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
SKVR XIII3 7453.
10%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 50498
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR XIII2 6572.
10%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 64023
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1626.
10%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 61540
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
JR 19443
10%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 63983
10%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi