JR 70978
54%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 10808
54%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11370
51%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84499
51%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 14811
48%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72947
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 50916
48%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73794
47%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10647
46%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15346
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08206
44%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 47332
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 15844
41%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80561
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 12052
39%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12478
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15520
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61021
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 69315
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18281
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 21270
33%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 67578
31%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 10425
31%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14059
31%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80782
31%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
JR 51190
30%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68273
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 15296
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12082
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73252
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 18284
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 80418
28%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Tuokko, Auk.
JR 73125
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 53276
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 12632
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15214
28%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16831
27%
1944
Satakunta — Mänttä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08277
27%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 02594
26%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 25580
25%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 15745
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73018
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 48927
24%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 73126
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46566
23%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 14366
23%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43604
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44324
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 46381
21%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 15306
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53237
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 06880
16%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo