JR 11298
83%
1932
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15219
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10562
57%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11903
57%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12766
57%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12767
57%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15106
57%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15107
57%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50089
56%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13022
55%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13515
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10733
53%
1932
Satakunta — Loimaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20926
53%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 00345
53%
1936
Häme — Vanaja
Aarni, Alma
JR 12941
53%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13695
53%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60439
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 81104
52%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11961
52%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13677
52%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10612
52%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14142
52%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28216
52%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 66047
51%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11794
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12360
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13931
50%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2963.
50%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1875.
50%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11818
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14277
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15975
50%
1939
Satakunta — Loimaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14406
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10898
48%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12464
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11249
48%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15792
48%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65932
48%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 10734
48%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15491
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15801
47%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13932
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43196
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 81670
45%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 60230
45%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 14939
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15490
43%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5138.
43%
1921
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 60462
43%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 05796
43%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 17075
43%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR X1 1768 α.
42%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 12140
42%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15361
42%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78729
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 54888
41%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 12361
40%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10931
40%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4318.
40%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 22847
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 03538
39%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 80243
39%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR X1 1990 γ.
39%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 15974
38%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21057
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII3 6715.
38%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Santamo, Väinö
JR 78809
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49849
37%
1956
Häme — Sääksmäki; Häme — Valkeakoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 70872
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78784
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR IX1 2962.
36%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 13839
36%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54240
35%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 08920
34%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 70862
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12266
34%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23327
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15705
33%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12465
33%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49614
33%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11290
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15761
33%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12153.
32%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 48953
32%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 3462.
32%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4155.
32%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR VIII 3399.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 31427
31%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR VIII 5129.
31%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 12531
30%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14307
30%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12154.
30%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 80861
30%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 54472
29%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR III3 3499.
29%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
JR 61567
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 82944
28%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 13733
28%
1939
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00174
28%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 12179
28%
1933
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6723.
28%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 80479
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 21132
28%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 16554
28%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 418.
28%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
SKVR XIII3 6720.
28%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Parkki, Sanelma
JR 54468
27%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 70423
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 6713.
27%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54361
27%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 10765
27%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14007
27%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30756
27%
1961
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kuusi, Matti
SKVR XIII4 12152.
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 11394
27%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14490
27%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20515
26%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 30753
26%
1961
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kuusi, Matti
JR 60343
26%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
SKVR III1 1101.
25%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 69392
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4332.
25%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 70339
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73010
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1688.
25%
1927
Satakunta — Noormarkku
Laine, Ilma
SKVR XII1 3454.
24%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 70755
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12158.
24%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 04103
24%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR XII1 3395.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69349
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 3385.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2666.
23%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 38845
23%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 34836
22%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR IX2 405.
22%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XIII3 6721.
22%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 80241
22%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR XIII1 949.
22%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 2869.
22%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 69630
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06365
21%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Harju, Venla
JR 39574
21%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR XIV 1869 a.
21%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIII1 204.
20%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
JR 45896
20%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 60243
20%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIII3 6719.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Parkki, Sanelma
JR 54824
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 01747
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 26400
19%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR XII1 3450.
19%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
SKVR XIII4 12161.
19%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 38959
19%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 27650
19%
1966
Pohjois-Karjala — Valtimo
Korhonen, Vilho
JR 70612
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68926
19%
1961
Etelä-Karjala — Vuoksela
Ryyppö, Viljami
JR 68921
18%
1961
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 72983
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70340
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25483
18%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 49757
18%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII1 948.
18%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 39980
18%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Lohi, Veera
SKVR XII1 3449.
18%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26376
17%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Klink, Valle
SKVR VI1 2596.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 48012
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XIII1 950.
16%
1912
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Hendolin, T.
SKVR VI1 2668.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82414
16%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XIII3 6711.
16%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 26766
16%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Kolehmainen, Ville
JR 00180
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 73043
16%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 3386.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37946
15%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 00613
15%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 25669
15%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 16527
15%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44352
15%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 22235
15%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR IV2 1608.
14%
1856
Keski-Inkeri — Venjoki
Stråhlman, K.
SKVR III3 3543.
14%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IV1 1114.
14%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR IV2 2603.
14%
1894
Keski-Inkeri — Spankkova
Granholm
SKVR IV1 1407.
14%
1861
Keski-Inkeri — Serepetta
Groundström, Oskar
JR 63939
14%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 6712.
14%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR V2 1012.
14%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
JR 09573
13%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
SKVR VI1 2610.
13%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IV3 3942.
13%
1914
Keski-Inkeri — Liissilä
Lorvi, J.
SKVR XIII4 12157.
11%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR IV2 1531.
10%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.