JR 11283
76%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
48%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65092
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64501
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68159
44%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 15750
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
44%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 33781
44%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 64497
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58696
43%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64496
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64492
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24948
42%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 60995
42%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68130
42%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 64491
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13198
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
41%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
41%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64498
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65086
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73145
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40851
41%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64509
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 63627
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72990
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65081
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4089.
39%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 63826
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61009
39%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 65446
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 36773
39%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 50166
39%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10529
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
38%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
38%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
38%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 63913
38%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64581
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64868
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65562
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
38%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 65448
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26129
38%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 27363
38%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 65450
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64858
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13556
37%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64859
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64578
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15631
37%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
37%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65083
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73236
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73318
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64500
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26199
36%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 66824
36%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 47422
36%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 64866
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68504
36%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 47181
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 51504
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65093
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65096
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72815
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10791
36%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64503
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15680
36%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15692
36%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65094
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65443
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66827
35%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 75730
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 65090
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65098
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64571
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60345
34%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 16271
34%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
34%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 19919
34%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64869
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13558
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64861
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 09273
34%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 65559
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 97.
34%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 47187
34%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 53272
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 36768
33%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 10546
33%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16511
33%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65089
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13555
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80248
33%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 28303
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 20663
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 11614
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3007.
32%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56851
32%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65440
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64873
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16504
32%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
32%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64872
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10440
32%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 47245
32%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 65095
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65101
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69649
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49453
31%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 11282
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
31%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55881
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64874
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73737
31%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13284
31%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15679
31%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
30%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
30%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 08982
30%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 73404
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46187
30%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 14704
30%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
30%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11348
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
30%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64836
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65370
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16001
30%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55759
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49458
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 64572
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13557
30%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33644
30%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 39536
29%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 16168
29%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
29%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 31453
29%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 33009
29%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XII1 3005.
29%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50817
29%
1908
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Lyyli
JR 55447
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56828
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
29%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
29%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70671
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13761
29%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
29%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 65099
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69292
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13009
29%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
29%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 70565
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80274
29%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 35057
29%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2998.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3002.
29%
1926
Peräpohjola — Rovaniemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 3003.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55317
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55429
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56939
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75765
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 22020
28%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 12159
28%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
28%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
28%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
28%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
28%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72693
28%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 64505
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65563
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78971
28%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 84056
28%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 29886
28%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 53517
28%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 66807
28%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 03807
28%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 49122
28%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57856
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15690
28%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20559
28%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2988.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
28%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 55849
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55875
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57297
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57312
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57315
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64877
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11703
28%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
28%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
28%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 63806
28%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 48934
28%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65560
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55617
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12158
28%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
28%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22508
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69913
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65441
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55632
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
28%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 39913
28%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 42534
28%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 57381
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70151
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07645
27%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 13714
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
27%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
27%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 63255
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
27%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 81667
27%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 17070
27%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 57875
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37027
27%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
27%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
27%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
27%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57345
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82537
27%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 72960
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 33929
27%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 18838
27%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 12563
27%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
27%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
27%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 06159
27%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 21197
27%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
27%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
27%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
27%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
27%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44443
27%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 44444
27%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 47371
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 55502
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56564
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
27%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 08997
27%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
27%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 34493
27%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 64860
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47580
27%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 08280
27%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 55681
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
27%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 22578
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22130
27%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
27%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 57851
27%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11377
27%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2990.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12594
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
27%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70181
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73207
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 27532
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 16300
27%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55512
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10121
27%
1905
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Hällfors, Lydia
JR 42786
27%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 14730
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58452
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
26%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 22599
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 24905
26%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 11261
26%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
26%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
26%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
26%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 49349
26%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 57355
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
26%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2997.
26%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11404
26%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55334
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56806
26%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56957
26%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56993
26%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16815
26%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
26%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 27538
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 14640
26%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10323
26%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
26%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
26%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
26%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
26%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
26%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58539
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78490
26%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 81236
26%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 70435
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64499
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4096.
26%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 10439
26%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
26%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
26%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57442
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57598
26%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 09608
26%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 10587
26%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
26%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 09134
26%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11591
26%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
26%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
26%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
26%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
26%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
26%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
26%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
26%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
26%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
26%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
26%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19501
26%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
26%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
26%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 43590
26%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 12715
26%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14521
26%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57246
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10943
26%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73435
26%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 42081
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49191
26%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50095
26%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 55808
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58335
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58635
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65100
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11088
26%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
26%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
26%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 69250
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10441
25%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
25%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16372
25%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64879
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49495
25%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
25%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 08680
25%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 43890
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72742
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55645
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 348.
25%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XII1 2996.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
25%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 67838
25%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 19384
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
25%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
25%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 37185
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 15788
25%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
25%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30990
25%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 73405
25%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11318
25%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22520
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 09609
25%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 16514
25%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2991.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2993.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14383
25%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
25%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
25%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73896
25%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 13713
25%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55397
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10517
25%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
25%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
25%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
25%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 58189
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11064
25%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
25%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
25%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
25%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
25%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
25%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80533
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10714
25%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
25%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64878
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49051
25%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 81093
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11073
25%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57251
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57304
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20548
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 3006.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60420
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16262
25%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
25%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
25%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
25%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII1 2994.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 98.
24%
1903
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
JR 64889
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 38852
24%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 42074
24%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55802
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14068
24%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
24%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12444
24%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33441
24%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 18553
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
JR 14770
24%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14500
24%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56943
24%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12162
24%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13712
24%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
24%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
24%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
24%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2987.
24%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12681
24%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
24%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 11569
24%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
24%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
24%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
24%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
24%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
24%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 55935
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61121
24%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12068
24%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
24%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 16130
24%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4095.
24%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 11037
24%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
24%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
24%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
24%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58660
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60256
24%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 61245
24%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 82820
24%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 12286
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
24%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58592
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16139
24%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
24%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
24%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
24%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
24%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
24%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13859
23%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06902
23%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 11002
23%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
23%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49836
23%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 57914
23%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40824
23%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49407
23%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13247
23%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
23%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 40725
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64776
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12109
23%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XII1 3004.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10408
23%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57231
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40752
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 11024
23%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
23%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
23%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
23%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 55364
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55827
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12840
23%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
23%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
23%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 11950
23%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
23%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 11063
23%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
23%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
23%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
23%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
23%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47466
23%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 32882
23%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 12883
23%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
23%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 349.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 66012
23%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 64485
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40295
22%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 55871
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11059
22%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40740
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 64882
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10547
22%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
22%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
22%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
22%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12243
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
22%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
22%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
22%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4097.
22%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 55918
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10588
22%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
22%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
22%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 16369
22%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
22%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 00009
22%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
22%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
22%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
22%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
22%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 13504
22%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
22%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 70624
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16188
22%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
22%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
22%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 75644
22%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 10867
22%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
22%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 78786
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VII3 4088.
22%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 13010
22%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
22%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 64881
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49331
22%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 22830
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11779
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
22%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
22%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
22%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
22%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
22%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
22%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12930
22%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
22%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58191
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 427.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 10438
22%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
22%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22132
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 39874
22%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 50972
22%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57886
22%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22852
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
22%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
22%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
22%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
22%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
22%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
22%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
22%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
22%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47640
22%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49127
22%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
22%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
22%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 39640
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 21359
21%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55870
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30999
21%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 17116
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 10465
21%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64573
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17033
21%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 01652
21%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 69610
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12839
21%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
21%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
21%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
21%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 49080
21%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 20617
21%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 38304
21%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 65982
21%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67465
21%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 64883
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16483
21%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
21%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57972
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64886
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11687
21%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
21%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 13653
21%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
21%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
21%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
21%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
21%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
21%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
21%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
21%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57965
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
21%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
21%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 22545
21%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08985
21%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 42401
21%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 49018
21%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 48771
21%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 52400
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14210
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
21%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
21%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49092
21%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12842
21%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
21%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43070
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 49574
21%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57904
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13407
20%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64884
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12749
20%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16368
20%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58476
20%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35082
20%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2995.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50799
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 11525
20%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 20935
20%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13400
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
20%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76106
20%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 55932
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16373
20%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58638
20%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14686
20%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
20%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
20%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
20%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
20%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
20%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
20%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
ERA II 7, 553 (17)
20%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 11306
20%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
20%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
20%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
20%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
20%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
20%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 22697
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10634
20%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
20%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
20%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
20%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
20%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
20%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
20%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 64888
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14178
20%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
20%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 30969
20%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 76393
20%
1915
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 25564
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 49476
20%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 35190
20%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51652
20%
1930
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40654
20%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 47546
20%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 13408
20%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
20%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
20%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
19%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
19%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12163
19%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
19%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
19%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
19%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
19%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13717
19%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
19%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
19%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
19%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
19%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
19%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 58406
19%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11814
19%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64885
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44249
19%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 14164
19%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62711
19%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12244
19%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
19%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
19%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15148
19%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
19%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
19%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
19%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
19%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 13503
19%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
18%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 13667
18%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
18%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47199
18%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 10420
18%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
18%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
18%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
18%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 72971
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15657
18%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4218.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 20666
18%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 49739
18%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10290
18%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55910
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40797
18%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR IV3 3897.
18%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 09281
18%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13200
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
18%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
E 61595 (24b)
18%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
JR 49590
17%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64887
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11345
17%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
17%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
17%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12973
16%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64880
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26676
16%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 46667
16%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 60367
15%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 11880
15%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
15%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26270
15%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 35114
15%
1920
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11015
15%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14673
15%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31002
15%
1945
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Kuusisto, Inkeri
JR 60358
15%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 11881
15%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
15%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
15%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 09436
14%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
E 61486/7
13%
1927
Virumaa — Simuna
Kasikov, Maria
JR 46852
13%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.