JR 12154
87%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
87%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
87%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
87%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
85%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
85%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
85%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15464
84%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
84%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
83%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
83%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
83%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
82%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
82%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
82%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
82%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
82%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13534
82%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
81%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
81%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
81%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
81%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
81%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
81%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
81%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 27360
80%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 64459
79%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14739
79%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
79%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
79%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10679
79%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
78%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
78%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
78%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
78%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
78%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10958
78%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
78%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
78%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
78%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
78%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
78%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 64815
78%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14826
78%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
78%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
78%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 13707
77%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
77%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16158
77%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
76%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
76%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
76%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13635
76%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
76%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
76%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
76%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 36669
76%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 57542
76%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1810.
76%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11258
76%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
76%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
75%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
75%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
75%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
75%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
75%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
75%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 12929
75%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
75%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13710
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
74%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
74%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
74%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
74%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
74%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
74%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
74%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
74%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15258
74%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
74%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
73%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
73%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
73%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
73%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 12440
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
73%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
73%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
73%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
73%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
73%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 10988
73%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
73%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
73%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
73%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 15005
73%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39305
72%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 12588
72%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
72%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
72%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
72%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
72%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
72%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15787
72%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
71%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
71%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 22698
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15146
71%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
71%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12836
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
71%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11072
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
71%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 66806
71%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 46699
71%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11085
71%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
71%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 15729
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
70%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
70%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63669
70%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16191
70%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
70%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
70%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16375
70%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
70%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
70%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
70%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
70%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11574
70%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
70%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14441
70%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
69%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47041
69%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4118.
69%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 70086
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12587
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
69%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
69%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
69%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
69%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
69%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 15147
68%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
68%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
68%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14111
68%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00036
68%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12004
68%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
68%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16024
68%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
68%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65461
68%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11269
67%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
67%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
67%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
67%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 47933
67%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11949
67%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
67%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13451
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
67%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2670.
67%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14548
67%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
67%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
67%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 64901
67%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 08994
66%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12807
66%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
66%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 16250
66%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
66%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
66%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
66%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
66%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 18878
65%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR X1 1786.
65%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 11523
65%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
65%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2665.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
65%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15144
65%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
65%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 57570
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14889
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
65%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 65107
64%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72696
64%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14891
64%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
64%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
64%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
64%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
64%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 11633
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
64%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 67850
64%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 15918
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
63%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
63%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
63%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69952
63%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15416
63%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
63%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 14455
63%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
62%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
62%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
62%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14361
62%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14161
62%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
62%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
62%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
62%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
62%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
62%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10239
62%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
61%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11000
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
61%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 27371
61%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 15786
61%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72764
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 61915
61%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14666
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
61%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
61%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
60%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
60%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2621 α.
60%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14381
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
60%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22629
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73002
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10445
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
60%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
60%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 11322
60%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
60%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
60%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
60%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
60%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27453
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 06339
59%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 73091
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10191
59%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55556
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00089
59%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13402
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
59%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 00176
59%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 65455
59%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13337
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
59%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15866
59%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
59%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2664.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15310
59%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
59%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 07705
59%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11060
59%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8321.
58%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 15278
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
58%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16163
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
58%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 10467
58%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
58%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
58%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2663.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
58%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
58%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 64473
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69247
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14709
58%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
58%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11244
58%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12630
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
58%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 48983
58%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 22582
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55856
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
57%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
57%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 10939
57%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VII3 4119.
57%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 56292
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25579
57%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11325
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
57%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49153
57%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 10367
56%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
56%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
56%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
56%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
56%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72743
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49240
56%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
56%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55240
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73059
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 53274
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 15813
56%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
56%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12014
56%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
56%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 55568
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
56%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
56%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69766
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78799
56%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 50108
55%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 03546
55%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 16417
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
55%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
55%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
55%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2661.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
55%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
55%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
55%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
55%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
55%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12585
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
55%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
55%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
55%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 55866
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06158
55%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15372
55%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
55%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
55%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
55%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
54%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44826
54%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 12512
54%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
54%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
54%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 64476
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70622
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11811
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
54%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10326
54%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55658
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
54%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
54%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
54%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 57431
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14035
53%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
53%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46645
53%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 57374
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2628.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
53%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
53%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 43721
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2629.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11937
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49871
53%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14270
53%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
53%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 70376
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11190
52%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8326.
52%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11813
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
52%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49019
52%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 68532
52%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 81819
52%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 10999
52%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
52%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
52%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
52%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14689
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
52%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
52%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11830
52%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12712
52%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
52%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 82787
52%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 12108
51%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22592
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60356
51%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 10636
51%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
51%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20994
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11969
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
51%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18224
51%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 16640
51%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10592
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
51%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
51%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 33488
50%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 55945
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
50%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
50%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 10513
50%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
50%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
50%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
50%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57233
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1801.
50%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 56776
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56917
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63666
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2642.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
50%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 11022
50%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
50%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
50%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49338
50%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 55262
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73025
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73280
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12586
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11778
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12590
50%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
50%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 21414
50%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
50%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
50%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
50%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
49%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 21952
49%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 11522
49%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
49%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 10483
49%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
49%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 26195
49%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 46186
49%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 57445
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
49%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49998
49%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14769
49%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
49%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10910
49%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
49%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 73563
49%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 81753
48%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 11659
48%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
48%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
48%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 15569
48%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11409
48%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
48%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57416
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57495
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
48%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 60483
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 48970
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56965
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12561
48%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
48%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49115
48%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8325.
48%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56873
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11972
48%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
48%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
48%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
47%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
47%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 60255
47%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 55084
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13814
47%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
47%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11188
47%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67906
47%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 22500
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50080
47%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1791 α.
47%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14446
47%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
47%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
47%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 70722
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11376
47%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
47%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
47%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18530
47%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR VII3 4383.
46%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 56799
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49264
46%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57306
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49187
46%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2657.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
46%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 72819
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20997
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11410
46%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
46%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22376
46%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 49846
46%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10530
45%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
45%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 21434
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15856
45%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2675.
45%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
45%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 14025
45%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
45%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1796.
45%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII1 2652.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58582
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
45%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15933
45%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
45%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11777
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
45%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65978
45%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22704
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44000
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69556
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13401
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
44%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8322.
44%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2674.
44%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20625
44%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 10406
44%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1814.
44%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2653.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
44%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 57322
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49508
44%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16201
44%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
44%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 64475
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14160
44%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61251
44%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 22256
44%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 64474
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56887
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10710
43%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
43%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
43%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 56902
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28124
43%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 14286
43%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
43%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57384
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
43%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
43%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
43%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR XII1 2633.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68013
42%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 64480
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47192
42%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 12394
42%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27462
42%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
SKVR XII1 2643.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
42%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 78751
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 73129
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2632.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
42%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10521
42%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10570
42%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
42%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
42%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
41%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22734
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21395
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16641
41%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65973
41%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 52353
41%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49287
40%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 64906
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83881
40%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 11375
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
40%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49429
40%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57364
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46632
40%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2678.
40%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
40%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 58721
40%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 11575
40%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
40%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 46442
40%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 64472
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1812.
39%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65062
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65376
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68475
39%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 22745
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26060
39%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 44144
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2622 α.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47242
39%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 12657
39%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18060
39%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49547
38%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55888
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10989
38%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
38%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 04107
38%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 26438
38%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 78721
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1809.
38%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 22779
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64903
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70765
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8324.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49313
38%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 18071
38%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 12490.
37%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 11066
37%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
37%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
37%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 13813
37%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64479
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43786
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44096
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72989
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2658.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26202
36%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 14873
36%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64445
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14546
36%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
36%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 40301
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 56681
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43534
36%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 2636.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09426
35%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 55590
35%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26054
35%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XII1 3057.
35%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21365
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 57768
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62714
35%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 80074
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 10798
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22172
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 2155.
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2639.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69738
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11230
34%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57756
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65974
34%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 21353
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 57832
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63815
34%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21377
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 05799
33%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 11589
33%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
33%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15924
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
33%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 72824
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 44040
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14850
33%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
33%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49813
33%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 13533
32%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
32%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3280.
32%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 58197
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63943
32%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 05998
32%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 49686
32%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 68618
32%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 21452
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 50081
32%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 52396
31%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1811.
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43958
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58372
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44065
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17423
31%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12589
31%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84485
31%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 07652
31%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 43863
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 48978
30%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2646.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
30%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14456
30%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22872
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58230
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2623.
30%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2669.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10823
29%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13588
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14263
29%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15070
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15134
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14382
29%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3249.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06939
29%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 23809
29%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 42793
29%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 49683
29%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 13871
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72955
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20996
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2638.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65454
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57705
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2647.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64478
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49119
28%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13964
28%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
27%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 57722
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49471
27%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 57815
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43758
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4469.
27%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 15136
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
27%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 43976
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11134
27%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2676.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75477
26%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 83324
26%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 73784
26%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49879
26%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11831
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56700
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28315
26%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 65962
26%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13906
26%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63646
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64364
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49689
25%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 80114
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
E 73813 (15)
25%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 57, 401 (1)
25%
1932
välismaa; Võrumaa — Võru l.
Ariste (Berg), Paul
ERA II 172, 171 (12)
25%
1939
Järvamaa — Ambla
Heinamägi, Harald
SKVR XII1 2624.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69657
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08880
25%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 64556
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73464
24%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 40825
24%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XII1 2677.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23009
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
ERA II 183, 511 (96)
24%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
JR 81842
24%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 60425
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2651.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14034
24%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64552
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63866
23%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 14085
23%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55807
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63674
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65124
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65125
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65477
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49815
23%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43639
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81119
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49831
22%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11832
22%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58302
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43619
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44532
22%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 09441
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 68073
22%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64892
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65474
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73281
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 66355
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 42178
21%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 73235
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10559
21%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
20%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43672
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14176
19%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
18%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 14547
18%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63652
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 22369
17%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VI2 7100.
16%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 23800
16%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 56653
16%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64885
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13649
14%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65140
14%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64880
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 41009
13%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 65381
12%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi