JR 11306
97%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
97%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
95%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
94%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
94%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
92%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
87%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00050
86%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13815
86%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
83%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
83%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
82%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
82%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 82070
81%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 12748
80%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
80%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
80%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
80%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 12883
79%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
79%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 15657
79%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
79%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
78%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 15466
78%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 42401
76%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14033
75%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
75%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
75%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
75%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14283
74%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
74%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 20935
73%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11162
73%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
73%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
73%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
73%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
73%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
72%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
72%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
72%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11880
72%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
72%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
72%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
72%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
72%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12654
72%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
71%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11635
71%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
71%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
71%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
70%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
70%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
70%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
70%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
70%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
70%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
70%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
70%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
70%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
70%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
70%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
69%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
69%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
69%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49476
69%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 10867
68%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
68%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
68%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11002
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
68%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
68%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
68%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 13636
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
68%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
68%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
68%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
67%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12839
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
67%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
67%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
67%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
67%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
67%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
67%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48961
66%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11261
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
66%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10976
65%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
65%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
65%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 13503
65%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
65%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 68504
65%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 11569
65%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
65%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
64%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 12244
64%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
64%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
64%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 12443
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
64%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
63%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
63%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 68525
62%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 26676
62%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 19501
62%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
62%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
61%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 35091
61%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58097
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49080
61%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
61%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
61%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 25564
61%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 49407
61%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10517
61%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
61%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
61%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11707
61%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
60%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
60%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 14178
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
59%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14686
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
59%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
59%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
59%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 67977
59%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 13408
59%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
59%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 57304
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49092
58%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49127
58%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 16300
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
58%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
58%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 33009
58%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 10323
57%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
57%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 16662
57%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
57%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
57%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
57%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
57%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
57%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
56%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
56%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10588
56%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
56%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
56%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 83536
56%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 72775
56%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15680
56%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
55%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49394
55%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49574
55%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
55%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
55%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
55%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
55%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
55%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 42398
55%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
55%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46374
55%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 48950
55%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 66012
55%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 42534
55%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16199
55%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
55%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
55%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
55%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
55%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
54%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
54%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
54%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50377
54%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57311
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14164
54%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 11775
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
54%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 22852
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47580
53%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 13407
53%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15299
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
53%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
53%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
53%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12005
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
52%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
52%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
52%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 21197
52%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 42379
52%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 10922
52%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46187
52%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 12109
52%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 14953
52%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 16021
51%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15953
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10825
51%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12160
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
51%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 11106
50%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
50%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
50%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 16771
50%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
50%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 10786
50%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
50%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
50%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 22830
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73279
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 84449
50%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12841
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11722
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
50%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 47928
49%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 15148
49%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 57251
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33929
49%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 06401
49%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10696
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16648
48%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
48%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
48%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
48%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 50100
48%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49563
48%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57851
48%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82537
48%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 07326
48%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 40664
48%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 23244
48%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 63806
47%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10577
47%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
47%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
47%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 69647
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16597
47%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73207
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13405
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
46%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11073
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 08982
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 36768
46%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 80115
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 04076
46%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49196
46%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 22508
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57432
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21972
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 61009
46%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
46%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
46%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 16688
46%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
46%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64581
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12842
46%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 17070
45%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 12660
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
45%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
45%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
45%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
45%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 34548
45%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 40851
45%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65446
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 81667
45%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 10791
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 49517
45%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 16635
44%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
44%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 16168
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
44%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 33925
44%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 57902
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57893
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15718
43%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27532
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 27363
43%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 57972
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64863
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 01652
43%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 69250
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09273
42%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 22020
42%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 65084
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10587
42%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
42%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46371
42%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 13009
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69742
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22625
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57904
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47181
42%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 63826
42%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11277
42%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
42%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66807
41%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 47422
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 33644
41%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 10546
41%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14068
41%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
41%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
41%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 63913
41%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 22578
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26199
41%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 47245
41%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 11662
41%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
41%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
41%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49485
41%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
41%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 56746
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84354
41%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 46658
41%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 42074
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 39307
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 12158
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72790
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78971
40%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 12594
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
40%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 64571
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72742
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57598
40%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10753
40%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
40%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 81236
40%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11377
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
40%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 22599
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 75683
40%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 22536
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
40%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
40%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
40%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 39515
40%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 48934
40%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49128
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
40%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
40%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55502
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
40%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 64499
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18407
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 49546
40%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 81093
40%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49458
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55681
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40295
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 57922
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22520
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
39%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
39%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
39%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80274
39%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 49504
39%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 57936
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64869
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49051
39%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55714
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14970
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07645
39%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 55617
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46378
39%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 10287
39%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13334
39%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60420
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65444
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64497
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11488
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58480
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
39%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
39%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
39%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 55836
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55512
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64491
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22641
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11833
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
39%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55759
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
38%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 10189
38%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64870
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60248
38%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 80533
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 57939
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64578
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55645
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55870
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11282
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 03807
38%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 46740
38%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 64490
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10441
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 81761
37%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 08280
37%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 69913
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70055
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4097.
37%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 69292
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22026
37%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 23178
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 65443
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 06159
37%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16793
37%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57875
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13872
36%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09609
36%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 16304
36%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65981
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 56710
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65092
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70181
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11064
36%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64577
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73145
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20559
36%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 40824
36%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 18838
36%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 47470
36%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 64492
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49503
35%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 12715
35%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
35%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 73737
35%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15692
35%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
35%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
35%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58696
35%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60995
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 19387
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
35%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49152
35%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 08680
35%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 34493
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 76106
35%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72990
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 19118
34%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 46606
34%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 68159
34%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 11605
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
34%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 63325
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 07727
34%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 57381
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65085
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 55932
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17033
34%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 64508
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57865
34%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16372
34%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64576
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50095
34%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 37185
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57345
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73236
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16262
33%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65098
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49578
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65082
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 06710
33%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57856
33%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52349
33%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64579
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49590
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64572
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55872
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64574
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65565
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70530
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38304
33%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 47466
32%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49885
32%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49191
32%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57355
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35190
32%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12300
32%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
32%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 10529
32%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
32%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
32%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 64868
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65559
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
32%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 78738
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12905
32%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 28121
32%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 81668
32%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 46436
32%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49331
32%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 13274
31%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
31%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 70760
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64509
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06902
31%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 70624
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43890
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10408
31%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10785
30%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
30%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 64493
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12016
30%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
30%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65101
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 50140
30%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 24790
30%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 10481
30%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
30%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 46356
30%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 49564
30%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 64501
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13504
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14600
30%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31453
30%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 39874
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 47154
30%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 20619
29%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 29886
29%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 51505
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42383
29%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 65081
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16116
29%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63824
28%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73404
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46138
28%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 44118
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11037
28%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
28%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 21038
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11414
28%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
28%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
28%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64500
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47187
28%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 55035
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64871
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17140
27%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 16762
27%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 70435
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16030
27%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
27%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21359
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 28303
27%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 52400
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8303.
27%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 62711
27%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4089.
27%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 65099
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47365
26%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 60447
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 68064
26%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 65456
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60345
26%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 78822
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47192
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 44249
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 60453
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13198
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 14265
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15752
25%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70593
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81091
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14267
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55601
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32882
25%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 65562
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11950
25%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
25%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 40654
25%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 78481
25%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 70334
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06952
25%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 65097
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16505
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
24%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 20630
24%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 19972
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 55060
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64452
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2447.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68294
24%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 19919
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 70010
24%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 36773
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
ERA II 2, 271 (3)
24%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 11411
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57293
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55046
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 80073
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 69649
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69663
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49827
23%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 20548
23%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 41452
23%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 21389
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
23%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 11415
23%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11413
23%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64495
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43635
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57282
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43613
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21373
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XIII3 7620.
23%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 33823
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 2449.
23%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80248
22%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11283
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68249
22%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
ERA II 2, 423 (2)
22%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
JR 55488
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55522
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55534
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43918
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21333
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14266
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64484
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68479
21%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 15751
21%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46667
20%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 81140
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10170
20%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11642
19%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13393
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 31473
19%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49822
19%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 40660
18%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 34499
17%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33441
17%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 22236
17%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 26142
15%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 47199
15%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.