JR 11261
96%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
94%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
94%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
94%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
92%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
85%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
85%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
83%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 58391
82%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07703
82%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 07730
80%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 42398
80%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
80%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10943
80%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
80%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42534
79%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72775
79%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 14210
79%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
79%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
79%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 13714
78%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
78%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 12159
78%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
78%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
78%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 50377
78%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 33009
78%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 72693
78%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 46374
77%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 49307
77%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 00009
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
77%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
77%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 42401
76%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12087
76%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
76%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12160
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
75%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
75%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12243
74%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
74%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
74%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
74%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 19501
74%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
74%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
74%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12749
73%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
73%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11002
73%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
72%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
72%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57304
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42379
72%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 16719
72%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
71%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 82070
71%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 57274
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12128
71%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
71%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
70%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15466
69%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
69%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 43590
69%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 49394
69%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
69%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 50124
68%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15442
68%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
68%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10517
67%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
67%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
67%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
67%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 16021
67%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
66%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
66%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12917
66%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
66%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
66%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
66%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
66%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14770
66%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
65%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
65%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
65%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 14283
65%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
65%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 14908
65%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
65%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
65%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
65%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
65%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
64%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
64%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
64%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11525
64%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
64%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
63%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 10922
63%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
63%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 22508
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16597
63%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
62%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
62%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
62%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 50100
62%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13338
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
62%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 16771
61%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
61%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 21944
61%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 14892
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
61%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
61%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 67465
61%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 16662
61%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
61%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
60%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11125
60%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
60%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
60%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
60%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
60%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
59%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
59%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
59%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
59%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
59%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49092
59%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14686
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
59%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 13803
58%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
58%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12660
58%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
58%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 15657
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
57%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
57%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
57%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
57%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80533
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 82537
57%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 10465
57%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
57%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
56%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 18407
56%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 72742
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72790
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49080
56%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 20935
56%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13291
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
56%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 12161
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
56%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
56%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
56%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 13713
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
56%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 12591
56%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
56%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
56%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
56%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 49476
55%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 23244
55%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 80274
55%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 12841
55%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
55%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 13400
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
55%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49857
55%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61009
55%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
55%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 04076
55%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49458
55%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 14383
55%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46378
54%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 12930
54%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
54%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
54%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
54%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 49122
54%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12840
54%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
54%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47546
53%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11703
53%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
53%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
53%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33644
53%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 39677
53%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10587
53%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
53%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
53%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
53%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 12594
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
53%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
53%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
53%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81667
52%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
SKVR VII3 4088.
52%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 22599
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57865
52%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12158
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
52%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 17070
52%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 10287
52%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10825
52%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
51%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
51%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
51%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
51%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
51%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 06401
51%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 48934
51%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49546
51%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 65084
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 03807
51%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 16271
51%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
51%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
51%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
51%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
51%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
51%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
51%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64499
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26129
51%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 10189
51%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26199
51%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 15718
51%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
51%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65092
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22020
51%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 11277
51%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
51%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
51%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
51%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 26676
51%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 13407
51%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
51%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 22520
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
50%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
50%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47928
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57432
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66827
50%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12842
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49051
50%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 78971
50%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 35137
50%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11662
50%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
50%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
50%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22852
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49260
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 69292
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11635
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
50%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08985
49%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 37027
49%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 66012
49%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 10976
49%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
49%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
49%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
49%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 56746
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12974
49%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
49%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
49%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
49%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 48961
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49372
49%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 69250
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55617
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12631
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
49%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64502
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64580
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14360
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16093
49%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57936
49%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55512
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11775
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
48%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
48%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
48%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 47371
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 10440
48%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
48%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
48%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 11345
48%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
48%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
48%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
48%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73236
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 56710
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55645
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48950
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57875
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09273
48%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 81093
48%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14179
48%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15631
48%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
48%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 35091
48%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55730
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57231
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16300
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12563
47%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
47%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
47%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49495
47%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 64497
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 19387
47%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
47%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 11063
47%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13011
47%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
47%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 40824
47%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 55035
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16635
47%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
47%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 42786
47%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 64579
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33781
47%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 55836
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47640
47%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 15647
47%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64492
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42081
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 22545
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 35057
46%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16445
46%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
46%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
46%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70181
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10441
46%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
46%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
46%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 13229
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64573
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11614
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73145
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70055
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42074
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 44443
46%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 10547
46%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47419
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 70671
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12443
45%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
45%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 42383
45%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 10290
45%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07645
45%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 09609
45%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 16372
45%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16793
45%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06159
45%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 33929
45%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49196
45%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 24948
45%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
45%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
45%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
45%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65443
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65447
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
45%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 11590
45%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
45%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
45%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64577
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16130
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
44%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 50095
44%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 50697
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 63627
44%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72990
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 14953
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
44%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 49191
44%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57259
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47181
44%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 33193
44%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 11036
44%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
44%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
44%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 73279
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 23178
44%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 36768
44%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64863
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12109
43%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61914
43%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 73567
43%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60248
43%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 70624
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70151
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55854
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65098
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 84449
43%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11064
43%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
43%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65082
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 46606
42%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 60480
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64493
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10481
42%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11488
42%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
42%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
42%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 13872
42%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65081
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15141
42%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
42%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 14068
42%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
42%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55870
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57345
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57886
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13247
42%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
42%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 57874
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69610
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58097
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64496
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16262
42%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
41%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 64576
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22026
41%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 39536
41%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 57902
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49331
41%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 12005
41%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
41%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
41%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15750
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 70530
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81761
41%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 49578
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 18838
41%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 07727
40%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 34548
40%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 78738
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 80885
40%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 73435
40%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57442
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10529
40%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
40%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 64581
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
40%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 51504
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64508
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06710
40%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 13192
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46096
40%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 57965
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57972
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67838
40%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 68159
40%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 16408
40%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49885
40%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13010
40%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
40%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64501
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11059
39%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64574
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52349
39%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52395
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47470
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 73207
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65565
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 40295
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 64490
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57904
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06902
39%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 64571
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43884
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49563
38%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43890
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17033
38%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 46609
38%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 47187
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47466
38%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49590
38%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 38304
38%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 40851
38%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 16116
38%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78822
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12300
37%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
37%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 46436
37%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 64866
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 29886
36%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 16030
36%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15066
36%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35190
36%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51762
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65456
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46356
36%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 24790
36%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 09608
36%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 55872
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64509
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64572
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
35%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
35%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
35%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
35%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 10785
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
35%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 60345
35%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64872
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64500
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64495
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47422
35%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 16139
35%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
35%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 62711
34%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 70960
34%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 70435
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16815
34%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
34%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
34%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 31453
34%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 20619
34%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 49564
34%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 62396
34%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 21359
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13009
34%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
34%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14267
34%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 36773
33%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 65101
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15680
33%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
33%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 46138
33%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 28303
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 52400
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11037
33%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
33%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
33%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 69649
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20663
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 27363
32%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 46187
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 17140
32%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 70593
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65562
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22641
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10791
32%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
32%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
31%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
31%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
31%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 13198
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69663
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41452
31%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 53272
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 15752
31%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
31%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 68064
31%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 70334
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21038
31%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65981
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16688
30%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
30%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 60447
30%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VII3 4089.
30%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 44249
30%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 14265
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
29%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 73404
29%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 42399
29%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16199
29%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44133
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20548
29%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 16505
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21389
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2449.
28%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 186, 332/3 (7)
28%
1938
Tartumaa — Rannu
Kärp, Ed.
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49822
28%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64484
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49485
28%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 11283
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19972
27%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 42436
27%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11414
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
27%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 75730
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 15751
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 46658
25%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 47192
25%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 72971
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13667
25%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34499
24%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 72960
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 72938
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 80073
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11473
23%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13618
23%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 26270
20%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 22236
18%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 46667
18%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47199
13%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.