JR 13400
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
71%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
71%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
70%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
69%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
68%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
67%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
67%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
67%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
67%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
67%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
67%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
67%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
67%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11059
67%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
66%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
66%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 13356
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
65%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 15680
65%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
65%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
65%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
64%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
64%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
64%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 67465
63%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 63913
63%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 14586
63%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
63%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12883
63%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
62%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10440
62%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
62%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
62%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 16483
62%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
62%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
62%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
61%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
61%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14164
61%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
61%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14179
61%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
60%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
60%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
60%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
60%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 70151
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15631
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
60%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
59%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
59%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 00050
59%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12840
59%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
59%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
59%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
59%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
59%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14770
58%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
58%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 26199
57%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 11036
57%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
57%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
57%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
57%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
57%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
56%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
56%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 51762
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19501
56%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
56%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
56%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
56%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11106
56%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
56%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
56%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 16688
56%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
56%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11345
56%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
56%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12591
55%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26676
55%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 68504
55%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 40797
55%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49476
55%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 00009
55%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 40851
55%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 14283
55%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
55%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10634
54%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
54%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15373
54%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
54%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
54%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
54%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14542
54%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
54%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16271
54%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13503
53%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
53%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 58525
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21972
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 00034
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10547
53%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
53%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
52%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65446
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14054
52%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
52%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10546
52%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
52%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
52%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 52395
52%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10962
52%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47640
51%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 13192
51%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00093
51%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 36768
51%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 61009
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 65444
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65445
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
51%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 13653
51%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
50%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
50%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
50%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
50%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
50%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10786
50%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
50%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
50%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
50%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 10420
50%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
50%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66827
50%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11147
50%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49080
50%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
50%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 73435
50%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16504
50%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
50%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
50%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 22578
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16445
50%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
50%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
50%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16021
50%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
49%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10714
49%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
49%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16771
49%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73318
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 67977
49%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 58696
49%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 15710
49%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15299
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
49%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 12109
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65443
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73236
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 58189
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11569
48%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12339
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
48%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49327
48%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 11814
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
48%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 60366
48%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 10323
48%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
48%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66824
48%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 11318
48%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
48%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15571
48%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
48%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 64872
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10517
48%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
48%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57893
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22599
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64496
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63657
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66012
47%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 22852
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13010
47%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63826
47%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11277
47%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
47%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
47%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 11775
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
47%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81093
47%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 27363
47%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 64508
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10529
47%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
47%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
47%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
46%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
46%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64492
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65086
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68159
46%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 73207
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57936
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11707
46%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
46%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 64863
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12068
46%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11524
46%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15442
46%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12841
46%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35137
46%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12917
46%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
46%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64491
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73145
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65092
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10791
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
45%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
45%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
45%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
45%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16303
45%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
45%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 64572
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12244
45%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11261
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
45%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 09273
45%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 20559
45%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 33781
45%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 13407
45%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64870
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 07730
44%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 67838
44%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 14210
44%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49092
44%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11881
44%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
44%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 47419
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16408
44%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
44%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
44%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70181
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47245
44%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 64869
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64497
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39677
44%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 72990
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15750
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65098
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15148
43%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65085
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22545
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66807
43%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13274
43%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
43%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65448
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64868
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73466
43%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 64509
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46658
43%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 70617
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01652
42%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 75683
42%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 57972
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64501
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50100
42%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57902
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62686
42%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 15646
42%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34548
42%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 13247
42%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
42%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
42%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
42%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
42%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65082
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16199
41%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
41%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
41%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15752
41%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
41%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
41%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63325
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16188
41%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
41%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 49574
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20619
40%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15280
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13502
40%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
40%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12842
40%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80885
40%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 73896
40%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 55943
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13405
40%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10441
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
40%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 37027
39%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 49127
39%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 35121
39%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49517
39%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49504
39%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
39%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 49563
39%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73404
39%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 52349
39%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49196
39%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 64866
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15692
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
39%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 47371
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 55645
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
39%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
38%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63255
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 80115
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 33644
38%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 22508
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65096
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 08982
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 70530
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44443
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 49331
38%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49546
38%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 47154
38%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 55730
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39307
37%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 50697
37%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 11591
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10287
37%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
37%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 49485
37%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 53272
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64871
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14360
37%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
37%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 14640
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
37%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 55854
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80274
37%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 22520
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65559
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12159
36%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
36%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
36%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
36%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
36%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72693
36%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 07326
36%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 42534
36%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 65562
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 03807
36%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 78971
36%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 84056
36%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 49260
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 21038
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43007
36%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
36%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
36%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
36%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 70671
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21197
36%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22536
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12974
36%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
36%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72815
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13714
36%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57875
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83536
36%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 12087
36%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
36%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13009
35%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49447
35%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 06159
35%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 60345
35%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 47580
35%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 65093
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72790
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11037
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55870
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64493
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17070
35%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 12158
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65099
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 09134
35%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 57442
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16168
35%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57939
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39913
35%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 49453
35%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 33193
35%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 16648
35%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
35%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16001
34%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
34%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
34%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22020
34%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 08997
34%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 65101
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 71855
34%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 42379
34%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 49458
34%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4097.
34%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 11590
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13556
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64859
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10753
34%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
34%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
34%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 81667
34%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 70565
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22625
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11662
34%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
34%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
34%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
34%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
34%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
34%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
34%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 57355
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
34%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 62711
34%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 22641
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42863
34%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 64500
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13491
34%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
34%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33009
34%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 55836
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46096
34%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 49051
33%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69647
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64577
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12161
33%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57381
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16597
33%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
33%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10922
33%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
33%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
33%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 11073
33%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
33%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13713
33%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57345
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43590
33%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 70334
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64503
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35057
33%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16505
33%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
33%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 69610
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55759
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13872
33%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 72742
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11064
33%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
33%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 48980
32%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65081
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57432
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55872
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09609
32%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 07645
32%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 34040
32%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 06401
32%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 16511
32%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64574
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65089
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65094
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49122
32%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57274
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22026
32%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 11703
32%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11605
32%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
32%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64858
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33925
32%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 40824
32%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 84354
31%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 60248
31%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 12016
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
31%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
31%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 57251
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70760
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46371
31%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 36773
31%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 57231
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
31%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 78738
31%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 13229
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64873
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13558
31%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64861
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80414
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 19919
31%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 38304
31%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 27532
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 72938
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78786
31%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16030
31%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49503
31%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 06710
30%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 12563
30%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
30%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
30%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65981
30%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22933
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49372
30%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 23244
30%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 12715
30%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31453
30%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 34493
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 69292
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13555
30%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
30%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 80248
30%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 64576
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69250
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16304
30%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11414
30%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12905
29%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11348
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
29%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
29%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64836
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65370
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57865
29%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08680
29%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 68249
29%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 75730
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 80533
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69742
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46436
29%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49152
29%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 47928
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49191
29%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50095
29%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 14068
29%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
29%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
29%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
29%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11488
28%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
28%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 64860
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64874
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65450
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13761
28%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
28%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 49885
28%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 46667
28%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 18838
28%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 46740
28%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 20548
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 39874
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 20630
28%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 57851
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46356
28%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 65090
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4096.
28%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 10439
28%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
28%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
28%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
28%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49564
28%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 53517
28%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 16262
28%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70435
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19118
28%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 40295
27%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 81761
27%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 14600
27%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13557
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65441
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14730
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
27%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 18407
27%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 64579
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70624
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06902
27%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 57856
27%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44444
27%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 15690
27%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 82820
26%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 10408
26%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55601
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64505
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28121
26%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 72960
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65456
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11833
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
26%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
26%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 65095
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 51505
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70593
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17033
26%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 49590
26%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07727
26%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 64877
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65440
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63824
25%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13284
25%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4095.
25%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 61245
25%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 65100
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 24790
25%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 60453
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 55895
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8303.
25%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 18063
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 55470
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4089.
25%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 43884
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73405
24%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40654
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 70010
24%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24905
24%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 46606
24%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 17140
24%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 52400
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81668
24%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 22130
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
24%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 65563
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64889
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14266
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15679
24%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
23%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
23%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22132
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 50972
23%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32882
23%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 60447
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11950
23%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
23%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10785
23%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55488
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55522
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55534
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15788
23%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60256
23%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 16139
23%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
23%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 65560
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21359
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XI 427.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 10438
23%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
23%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30990
23%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 69649
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30999
23%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 06952
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 49559
23%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 78481
22%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 16762
22%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
22%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 13198
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64452
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80073
22%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11283
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
22%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 55588
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78822
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 50799
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 49822
22%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43635
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68064
21%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64776
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 50140
21%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47365
21%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 64485
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 30969
21%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 64878
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 34604
21%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 70436
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31473
21%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 20663
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 49827
21%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 31458
21%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11642
21%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13393
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65982
21%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 43070
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 43603
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64886
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 19205
20%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 46378
20%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 64879
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14267
20%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57937
20%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64484
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64495
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40740
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 40752
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
SKVR VII3 4218.
20%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XII1 2447.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33441
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 56242
20%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38852
20%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 64888
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 35082
19%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64884
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68479
19%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 16169
18%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10170
18%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64881
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15659
18%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
18%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 60972
18%
1962
Etelä-Karjala — Terijoki
Pulliainen, Liina
JR 15008
17%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64882
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64887
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11307
17%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64883
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40660
17%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 64885
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28410
16%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 65102
16%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 39850
16%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 34499
15%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 26270
15%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 26142
15%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 22236
15%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 82557
14%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 19918
14%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 10557
14%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15805
14%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47682
14%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 46852
14%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 64880
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65299
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63662
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63663
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47199
11%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.