JR 10982
90%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13778
86%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33930
86%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 13936
84%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14310
81%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12365
78%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13847
78%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16761
77%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03802
77%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12219
77%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13660
76%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15495
73%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22368
72%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 49225
68%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 22596
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22623
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22714
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 23265
68%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 12184
68%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12271
68%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12944
68%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13018
68%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13519
68%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13692
68%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13738
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49009
68%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 49786
68%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 10928
67%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47931
67%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 15700
67%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50104
67%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
JR 12411
66%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66082
66%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 22517
65%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16461
65%
1943
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15619
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49728
64%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52355
64%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65972
64%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73312
64%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73461
64%
1939
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 14760
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14005
63%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66894
63%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 64487
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67972
62%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 12470
62%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12534
61%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63867
60%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 80292
60%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 22497
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64489
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49828
60%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 73040
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49062
60%
1955
Pohjois-Karjala — Eno
Paavolainen, Oma Martti
JR 69345
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22996
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 80250
58%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 22573
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22815
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16684
58%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22978
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81580
57%
1935
Etelä-Karjala — Vahviala
Tuuloskorpi, Aleks
JR 78773
57%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11874
57%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22378
57%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 27516
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 60441
55%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16045
54%
1943
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16517
54%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64410
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65112
54%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22556
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22967
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22372
54%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 31005
54%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 62936
54%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 45834
53%
1904
Uusimaa — Elimäki
Niskanen, Onni
JR 16610
53%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64413
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64488
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33492
51%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 11355
50%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10532
50%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51766
49%
1930
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64412
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49025
47%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 52348
47%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52597
47%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 75472
45%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 28119
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 46071
45%
1941
Uusimaa — Porvoo
Nousiainen, Oskari
JR 71080
42%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 10438
42%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12768
41%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49257
39%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 48984
37%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 42085
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12141
37%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61246
37%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 47769
37%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 49140
36%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13279
36%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14917
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15362
35%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20955
35%
1913
Satakunta — Pirkkala
Kalliala, Lauri
JR 28225
35%
1930
Satakunta — Pirkkala
Koskimies, A. V.
JR 16528
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48935
34%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 49143
34%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14702
34%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64349
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75646
32%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11286
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16450
32%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46197
31%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 14191
31%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11356
31%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35067
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12273
30%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49799
30%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10774
30%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17411
30%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 65985
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 56899
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15620
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12673
29%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43920
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10649
28%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15846
28%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14171
28%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38854
28%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 16608
28%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34530
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 28202
27%
1930
Uusimaa — Helsinki
Koskimies, A. V.
JR 13845
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49236
27%
1955
Uusimaa — Kotka
Paavolainen, Oma Martti
JR 15108
26%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16778
26%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10544
25%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18081
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 17348
25%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 48782
23%
1904
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 15673
22%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72864
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15755
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47937
20%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino