JR 11189
94%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
87%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
83%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 10988
82%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
81%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
81%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
81%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
80%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 22698
80%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15440
80%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
79%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
79%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
79%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
78%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10958
77%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
77%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11324
76%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
76%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
76%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
76%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
76%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
76%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
76%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12086
76%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
76%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
75%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
75%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00036
75%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
SKVR X1 1803 α.
74%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
74%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
74%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
74%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
74%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
74%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
73%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
73%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
73%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12337
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
73%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15688
72%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
72%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
72%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1810.
72%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 61119
72%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11084
72%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
72%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
72%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
72%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
72%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
72%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
72%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
72%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
72%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
72%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12929
71%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
71%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
71%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
71%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 20936
71%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12836
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
71%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
70%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27728
70%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 39305
70%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 13710
70%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
70%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
70%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
70%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
70%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
69%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
69%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
69%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
69%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
69%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
69%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
69%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
69%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
69%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
69%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70622
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22582
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10445
69%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
68%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
68%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
68%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
68%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
67%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
67%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
67%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27360
67%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15677
67%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
67%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
67%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
67%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
67%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
67%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15748
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
66%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11085
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
66%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
66%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 12156
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
66%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
66%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
66%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
66%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11104
66%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10551
65%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
65%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
SKVR X1 1816.
65%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16409
65%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12698
65%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
65%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
65%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
65%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
65%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11000
64%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
64%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
64%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 12066
64%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
64%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
64%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
64%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
64%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
64%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 03546
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 49385
64%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 12336
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
63%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11969
63%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
63%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
63%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
63%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12807
63%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
63%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12335
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
63%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 22629
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70059
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10709
62%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14287
62%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12441
62%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
62%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
62%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
62%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
62%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 67906
62%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 14441
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
62%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
62%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
62%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
62%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
62%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69930
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47472
62%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 55676
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
61%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
61%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
61%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
61%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
61%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 10871
61%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
61%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 12440
61%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
61%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73025
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64904
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57478
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19901
60%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 13337
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
60%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
60%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
60%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
60%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 25579
60%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11971
60%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
60%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10757
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
60%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
60%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
60%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
60%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55556
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
59%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
59%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 70716
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55774
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28974
59%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 12590
59%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
59%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10915
58%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64459
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11409
58%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11190
58%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
58%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
58%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
58%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
58%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
58%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19385
58%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14912
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55499
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11322
58%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
58%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
57%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
57%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15918
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
57%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 16163
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
57%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11867
57%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
57%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
57%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2630.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15463
57%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
57%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56776
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70849
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13008
57%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46155
56%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 71854
56%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 43721
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12973
56%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51548
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57322
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11444
56%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
56%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
56%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72819
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55866
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56250
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00089
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 55240
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47185
55%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10467
55%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
55%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 50108
55%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
55%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
55%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
55%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 55568
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28305
55%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 35143
55%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2631.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
55%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10541
55%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
55%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
55%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
55%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
55%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 06339
55%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 21434
55%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10939
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
54%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57521
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621 α.
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
54%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 48983
54%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 57221
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
54%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 73002
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10974
54%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
54%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
54%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
54%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
54%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 78751
54%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1796.
54%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII2 8321.
54%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 16444
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11658
54%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
54%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
54%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 70376
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1812.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13401
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
54%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
54%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
54%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 35169
53%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16664
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
53%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 22522
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73211
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 36669
53%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
SKVR XII1 2640.
53%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49240
53%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
53%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 57440
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69608
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13814
53%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
53%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 14271
53%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
53%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
53%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
53%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
53%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
53%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72743
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12299
52%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
52%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13297
52%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
52%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
52%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 15372
52%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2644.
52%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12630
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
52%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69294
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15465
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
52%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 12585
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X1 1814.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2645.
52%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
52%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
52%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
51%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
51%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XII1 2652.
51%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15005
51%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
51%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11813
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
51%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
51%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 12512
51%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11970
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
51%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
51%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
50%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
50%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 81753
50%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 80563
50%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64815
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11777
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1786.
50%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 2661.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14035
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
50%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
50%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10989
50%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
50%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 10830
49%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
49%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 14954
49%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
49%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2659.
49%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12988
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
49%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12588
49%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14380
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
49%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56917
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14180
49%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21377
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49824
48%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10430
48%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
48%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26060
48%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 49338
48%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2635.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11937
48%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
48%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
48%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 69556
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2654.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
48%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72850
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14364
48%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
48%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
48%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11188
48%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
48%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
47%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 56853
47%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12657
47%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
47%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10636
47%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
47%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
47%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
47%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 2660.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
47%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 48994
47%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56322
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12587
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12714
47%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
47%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2649.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
47%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
47%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13908
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
46%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 47741
46%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 56799
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73000
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20997
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 20625
46%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 50117
46%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 56965
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72989
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82787
46%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 70616
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57416
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12972
46%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
46%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
46%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
46%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 70722
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11022
46%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
46%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
46%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 55590
46%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84452
46%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 48970
45%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
45%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2642.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12713
45%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22500
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49115
45%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 26195
45%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 21452
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12561
45%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
45%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10550
45%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
45%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
45%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
45%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
45%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15278
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
45%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 21151
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII2 8325.
45%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15145
45%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
45%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 21318
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22779
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56887
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28124
44%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 11522
44%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
44%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
44%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
44%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11521
44%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78721
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VII3 4383.
44%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 49998
44%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 59642
44%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 18878
44%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 22172
43%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 65105
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 00176
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 11410
43%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
43%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
43%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49187
43%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11830
43%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
43%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
43%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04107
43%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 11778
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
42%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
42%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
42%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52353
42%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63671
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 50080
42%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10530
42%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
42%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14286
42%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
42%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 77260
42%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 26054
42%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 80275
42%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 48849
42%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 21365
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15713
42%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
42%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2668.
42%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49846
41%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65455
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65106
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 18071
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 27453
41%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10406
41%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
41%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40301
41%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 56681
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
41%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 64901
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57832
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64903
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2674.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06404
41%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 73059
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15144
40%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43534
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 2675.
40%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
40%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43929
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 19466
40%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 23191
40%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 62714
40%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 14025
40%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
40%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58582
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14160
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 67850
39%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 43976
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51309
39%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10957
39%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14548
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 84485
39%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 46442
39%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 10521
39%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
39%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
39%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15866
39%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
38%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22256
38%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 26438
38%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 10819
38%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65978
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 81819
38%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 47028
38%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 60356
38%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 49891
38%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 44144
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2632.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64476
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14089
38%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44065
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14851
37%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14382
37%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
37%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 07652
37%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
SKVR XII2 8323.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55084
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70189
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20636
37%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 65973
37%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73280
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49287
36%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2673.
36%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10773
36%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
36%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15417
36%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15786
36%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2678.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64906
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27371
36%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 16364
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22745
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 35194
35%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 06939
35%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 23009
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 17423
35%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 49457
35%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 83395
35%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 49429
35%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13964
35%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
35%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR XII1 2648.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21395
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21353
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 47192
35%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
35%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 27462
35%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 57736
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46852
34%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 21328
34%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4119.
34%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 68475
34%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 83881
34%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 43786
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11034
34%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
34%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16641
33%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
33%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40825
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 72777
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35077
33%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13907
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83324
33%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 49547
33%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2646.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64456
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78799
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 18060
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21952
32%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 65454
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26202
32%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 68013
32%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 65962
32%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69657
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49313
32%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15309
32%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1809.
32%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 18224
32%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 11066
32%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
32%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
32%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22787
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2658.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 72955
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47517
31%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2155.
31%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2638.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
31%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2636.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8324.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43619
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17408
30%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 73464
30%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47458
30%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2639.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47242
30%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 57756
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13906
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
29%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
29%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81842
29%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 20995
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14064
29%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80074
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11230
29%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
29%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
29%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 58559
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50036
29%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 05998
28%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 12586
28%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78767
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 58302
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09426
27%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 65974
27%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47439
27%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 22704
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 09441
27%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 48978
27%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 05799
27%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 13813
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32197
27%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 43958
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13533
26%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15569
26%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
26%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 10570
26%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 50081
26%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 43863
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63943
25%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 12987
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73235
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 58548
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13871
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
24%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 64480
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68618
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 12241
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 28315
23%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49686
23%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64474
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1811.
23%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 58267
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
23%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
23%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 61251
22%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 14547
22%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2647.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49119
22%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2623.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2676.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49683
22%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64472
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2650.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
22%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 10710
20%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
20%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
20%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
20%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
20%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11134
17%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
17%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.