JR 15548
93%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
86%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
86%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
84%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 15787
84%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
83%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 12972
83%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
82%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
81%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 00176
80%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 10974
80%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
80%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
80%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35194
79%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35148
78%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14180
77%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
77%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
77%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
77%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1786.
77%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 27453
77%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 46699
77%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 16721
76%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
76%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15005
76%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
76%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 10430
76%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
76%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11188
75%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
75%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
75%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
74%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
74%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 15145
74%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
73%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
73%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 15249
73%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
72%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10698
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
72%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
72%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 10541
72%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
72%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
71%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 14666
71%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
71%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
71%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
71%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
71%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
70%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
70%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
70%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
70%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 12014
70%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
70%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
70%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
70%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
70%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
70%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 11244
69%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20994
69%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14545
69%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
69%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
68%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
68%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
68%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
68%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 10819
68%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
68%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 71275
68%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 15786
68%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
68%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
67%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 10239
67%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
67%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
67%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
67%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
67%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
67%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16092
67%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73129
67%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14889
67%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
67%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
67%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14122
67%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 72696
66%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13008
66%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
66%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 12299
66%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
66%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
66%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
66%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
66%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
66%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13534
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
65%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
65%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 16646
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
65%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15918
65%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
65%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12988
65%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
65%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
65%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
64%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
64%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XII1 2631.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
64%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 57397
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12157
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
64%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10492
64%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
64%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 10871
64%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 18224
64%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 22500
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55856
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07705
64%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 84452
64%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 55568
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
63%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 10940
63%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
63%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 14548
63%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
63%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
63%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8323.
63%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15465
63%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19901
63%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 39650
63%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 72797
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2630.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10551
63%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
63%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10579
63%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
63%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
63%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
62%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12713
62%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
62%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11969
62%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
62%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49240
62%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
62%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70086
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2627.
62%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
62%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
62%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
62%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
62%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
62%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XII1 2641.
61%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15417
61%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
61%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 50080
61%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 74888
61%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11660
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
61%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
61%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10367
61%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
61%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 63667
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06158
61%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15812
61%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44000
61%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55820
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11813
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
60%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2626.
60%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
60%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 69766
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4383.
60%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 10326
60%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
60%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 13553
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
60%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60483
60%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 21151
60%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10939
60%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
60%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 14035
60%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
60%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10483
59%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
59%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15369
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
59%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
59%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 15906
59%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22172
59%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 13666
59%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
59%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 27371
59%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 69930
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10709
58%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
58%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
58%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
58%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 68532
58%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 15463
58%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
58%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
58%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
58%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
58%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 49264
58%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 60255
58%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64473
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57374
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55084
58%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 63816
58%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2674.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2665.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12108
58%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
57%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
57%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47041
57%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 11460
57%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
57%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51309
57%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14583
57%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
57%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
57%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14361
57%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 77260
57%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 2634.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
56%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 11949
56%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
56%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
56%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 47929
56%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10592
56%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56322
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70059
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11972
56%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
56%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
56%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55861
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
55%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27360
55%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15688
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
55%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13404
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
55%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
55%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
55%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 83863
55%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 56313
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14446
55%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
55%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11523
55%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
55%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 16664
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
55%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 27462
54%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 49153
54%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8326.
54%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55901
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
54%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
54%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55774
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70616
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11324
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
54%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
54%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64476
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2621.
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
54%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
54%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16191
53%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
53%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
53%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 83881
53%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII1 2671.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12067
53%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
53%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
53%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 57233
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12156
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
53%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47933
53%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 13403
53%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
53%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
53%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
53%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
53%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
53%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 57445
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
53%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 55499
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
53%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67482
53%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 18533
53%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 11409
53%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22779
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2675.
52%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
52%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
52%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
52%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
52%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8325.
52%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13401
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21395
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11721
52%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13501
52%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11830
52%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
52%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
52%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 14827
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8322.
51%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57278
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63670
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 56917
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2621 α.
51%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
51%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 72819
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1796.
51%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11084
51%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
51%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
51%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
51%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
51%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11574
51%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12836
51%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
51%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12155
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4118.
50%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11812
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
50%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
50%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
50%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
50%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
50%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 49547
50%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2633.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14381
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
50%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 50036
50%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56799
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61119
50%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11410
50%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
50%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
50%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78721
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 26060
50%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12086
49%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
49%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22564
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14287
49%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
49%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11085
49%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12440
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
49%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57221
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
49%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
49%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12798
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
49%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
49%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 19466
49%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 10423
49%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
49%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
49%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
49%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
49%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
49%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
49%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
49%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 83395
49%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 12441
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
49%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
49%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 11118
48%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
48%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
48%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 10591
48%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61251
48%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 62714
48%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 73002
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49882
48%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16201
48%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1815.
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65520
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11777
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08994
48%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 50117
48%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 57364
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 α.
48%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21353
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12698
47%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
47%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22787
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12337
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
47%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 1814.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 18405
47%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 11720
47%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
47%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 12807
47%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
47%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XII1 2632.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15933
47%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
47%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 22745
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12107
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
47%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
47%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14382
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13707
47%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
47%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14815
47%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
47%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72777
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 17423
47%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 16326
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
47%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 43929
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49891
47%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
47%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2663.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64901
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49115
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56902
47%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
47%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 23809
47%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 50081
47%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
46%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80275
46%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR X1 1801.
46%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2660.
46%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15298
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22698
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16024
46%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 49871
46%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1816.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10957
46%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
46%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
45%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 11258
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 56909
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 52353
45%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14221
45%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49019
45%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11269
45%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65062
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12929
45%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 40301
45%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 70430
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62695
45%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 69659
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10855
45%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
45%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
45%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20625
45%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 65376
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14758
44%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
44%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11072
44%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
44%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 56873
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65455
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15258
44%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22376
44%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 61235
44%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 21452
44%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12004
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
44%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 72989
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 66806
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12298
44%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
43%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 28305
43%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 39305
43%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 20995
43%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22629
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65461
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2666.
43%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49338
43%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 13908
43%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10988
43%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
43%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 35077
43%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70716
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15416
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10468
43%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
43%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
43%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33488
43%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 56965
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64480
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12657
42%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2635.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47472
42%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49998
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10191
42%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49012
42%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 64904
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12915
42%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44040
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57832
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2669.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06894
42%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 06939
42%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 14160
42%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
42%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49879
42%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70849
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49471
42%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 84485
42%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 46186
42%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 64906
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 00036
41%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
SKVR XII1 2678.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56887
41%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
41%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11325
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
41%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13871
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06339
41%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 2628.
41%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12916
41%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
41%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64902
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2664.
41%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14455
41%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
40%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1812.
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2648.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
40%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 47458
40%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2670.
40%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63323
40%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 10570
40%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49686
40%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 13813
39%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
39%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56219
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16640
39%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11589
39%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
39%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
39%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 16409
39%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14380
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52396
39%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57564
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22582
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10798
39%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
39%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69952
38%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68613
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 12562
38%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
38%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12335
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
38%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 2658.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12015
38%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12712
38%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
38%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04107
38%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 11444
38%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
38%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2676.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
38%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73280
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64472
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64479
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61915
37%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
SKVR XII1 2155.
37%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 13402
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63943
37%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 11633
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
37%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
36%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 70765
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11230
36%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11776
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73211
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15677
36%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
36%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 47878
36%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 65974
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR X2 3280.
36%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 58582
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
36%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 69294
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2652.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20677
35%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 14456
35%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64474
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18530
35%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 12586
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73464
35%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 23009
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13276
35%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11160
34%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47741
34%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 09441
34%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 15856
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
34%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
34%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10989
34%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1809.
34%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11487
34%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
34%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49429
33%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64907
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49813
33%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2649.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73025
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13907
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14034
33%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
33%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66355
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 46852
33%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 3249.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10823
32%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13588
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14263
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15070
32%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15134
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08880
32%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 11778
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
32%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2638.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32197
32%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 18060
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64445
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 05799
32%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 00089
32%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73784
32%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78767
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47517
32%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 71854
32%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 83324
32%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 49831
32%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11375
32%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
32%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13964
32%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28315
31%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 21365
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 72824
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64903
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57756
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10710
31%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
31%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4469.
30%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 15136
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
29%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 43534
29%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 42793
29%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 26202
29%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 49683
29%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 75477
29%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 57768
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 22592
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13870
28%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57722
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58267
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44065
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13906
28%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 55590
28%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2643.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64478
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07652
27%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 57705
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63815
27%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 43976
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68073
27%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 49119
27%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58197
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19385
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 58372
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
E 73813 (15)
26%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 57, 401 (1)
26%
1932
välismaa; Võrumaa — Võru l.
Ariste (Berg), Paul
ERA II 172, 171 (12)
26%
1939
Järvamaa — Ambla
Heinamägi, Harald
JR 43813
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49689
26%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1811.
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43619
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2650.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65962
25%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10550
25%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47242
25%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
ERA II 183, 511 (96)
25%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
JR 81842
25%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 43639
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2622.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15567
24%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75659
24%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 43672
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2647.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65454
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2646.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56700
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11832
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 65973
23%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2624.
23%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49815
22%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2677.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64892
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22375
21%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 58548
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63646
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64364
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2651.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14547
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80416
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13691
20%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
20%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 23800
20%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 15924
19%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64552
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2639.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7100.
18%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 65474
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73281
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 2024 α.
17%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 41009
14%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47341
12%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
12%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.