JR 10950
89%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33396
70%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 11738
69%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
69%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40899
66%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 72778
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49358
66%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 20938
66%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 47360
66%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 10965
66%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
66%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55615
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11310
65%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
65%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47686
65%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 14899
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08728
64%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 39408
63%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 11597
63%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
62%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 16095
62%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12942
62%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
62%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44252
62%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46341
62%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 14251
62%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61815
62%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR VII3 4183.
62%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 29933
61%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 10707
61%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10858
61%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27464
60%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 39875
60%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 81097
60%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10829
60%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
60%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 44103
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61907
60%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 14627
59%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39643
59%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10270
59%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11430
59%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47639
59%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49256
59%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4195.
58%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 21427
58%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 70532
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22498
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57921
58%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11333
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
58%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4182.
57%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 16475
57%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58634
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79040
57%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 12803
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72800
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 81539
56%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 10192
56%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
56%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR VII3 4197.
56%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 58110
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21195
56%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 27454
56%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 40525
55%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 00092
55%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
JR 34657
55%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 81805
55%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 41367
55%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 26057
54%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 17167
54%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 12468
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76110
54%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VII3 4192.
54%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 49357
54%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 06953
54%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 40765
54%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR VII3 4216.
53%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 47702
53%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 16889
53%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30214
53%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 39539
53%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 82077
53%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 16397
53%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26051
53%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 81735
52%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 48848
52%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 58515
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4186.
52%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 23237
52%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15497
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56986
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69343
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13463
52%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57905
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15908
51%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05825
51%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 14017
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38962
50%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 43853
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 37090
50%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 05407
50%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 04326
49%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 44438
49%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 28026
49%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII3 4199.
49%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 55570
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08335
48%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10432
48%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4203.
47%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 35145
47%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35172
47%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VII3 4205.
47%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 82349
47%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 66637
47%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 17431
47%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 57978
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15898
46%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33188
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 47559
46%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 06403
46%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 70060
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77262
46%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 42411
46%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 06126
46%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 12009
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50347
46%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 46742
46%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 14831
46%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06155
45%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57873
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58145
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68066
45%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 75627
45%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 11649
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39245
44%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 41022
44%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 16429
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49359
44%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 42587
44%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR XII2 8346.
43%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52352
43%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 01650
43%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 12741
43%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4191.
43%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 08749
43%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 38958
43%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 20641
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 83981
42%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 44249
42%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 13631
42%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11587
42%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14849
41%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
41%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 22489
41%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 26650
41%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 44138
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 80078
41%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 49299
41%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 71401
41%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 01647
40%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 46725
40%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 07181
40%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 10451
39%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14712
39%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64326
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11089
39%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2908.
39%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13940
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05676
39%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 51221
38%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59637
38%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 21951
38%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 12983
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40605
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 50909
38%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51213
38%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43068
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 56274
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67848
37%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII1 2910.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49082
37%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10514
37%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10594
37%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49548
37%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 08142
37%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 32857
36%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 49138
36%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 58504
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2924.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8354.
36%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 48984
36%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49156
36%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50695
36%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
36%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 63659
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16047
35%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70717
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45867
35%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 13005
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
35%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42854
35%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 10554
35%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
35%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35111
35%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 19467
35%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 70332
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26053
34%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 31477
34%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR XII1 2921.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14051
34%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59528
34%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 14156
34%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73840
34%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 28301
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 47427
33%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 44244
33%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 13175
33%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15587
33%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21040
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 50119
32%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 27372
32%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 51510
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60357
32%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2929.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49437
32%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 16544
32%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08675
32%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 61765
32%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 51759
32%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11135
31%
1932
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2928.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26200
31%
1962
Häme — Hämeenlinna
Kivi, Meri
JR 40113
31%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 51251
30%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04946
30%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
30%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
30%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 63629
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46922
30%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 54559
30%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40768
30%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 12413
29%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26375
29%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 13979
29%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16230
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48932
29%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 09612
28%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 15093
28%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67805
28%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 19919
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 56028
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51515
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51218
28%
1909
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31476
28%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR XII1 3155.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27382
27%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 12749
27%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
27%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57894
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26287
27%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 17033
27%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 47341
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 18392
27%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12186
26%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
26%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51318
26%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55228
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67846
26%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 37193
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 46964
26%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 46698
26%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11005
26%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
26%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32881
25%
1949
Etelä-Karjala — Johannes
Kärki, Frans
JR 48944
25%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 55234
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13548
25%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11109
25%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51208
24%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13387
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46660
24%
1926
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Okkola, T. E.
JR 73780
24%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 08868
23%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XIII3 7661.
23%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2923.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01665
22%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR XII1 2925.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26297
21%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 47183
16%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.