JR 12391
97%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12477
83%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13942
79%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34489
73%
1962
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 35099
64%
1922
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 28975
63%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 14833
63%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61814
63%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 33442
62%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 11091
62%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12493.
61%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 15597
61%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50058
61%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10288
61%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69291
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11220
61%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80291
59%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 70835
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11699
59%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13496
59%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71231
59%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 11219
58%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50102
58%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49974
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8368.
57%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49155
57%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 75729
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 33250
57%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 49268
57%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 15596
56%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51760
56%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73781
55%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78689
55%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 70406
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70471
55%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15028
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67896
54%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 35187
54%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70378
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47076
54%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 10953
53%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
53%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
53%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 20653
53%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 30998
53%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 70531
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22371
52%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 12947
52%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
52%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70437
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12231
51%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11744
51%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47484
50%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 69926
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11712
47%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46968
46%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
JR 06153
45%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 78752
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 13793
45%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06349
45%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11357
44%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15621
42%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11006
42%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15941
42%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66081
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 61116
41%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13025
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
40%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13810
40%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68474
39%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 20676
37%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 23276
37%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 69744
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 3113.
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51527
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19390
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 15644
33%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60465
32%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64317
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56658
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65966
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69679
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70330
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24907
30%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XI 438.
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 32958
30%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 14134
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07046
29%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 20629
29%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 3116.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11514
28%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3110.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56579
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70850
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78730
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11760
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16795
28%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51517
28%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64323
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64369
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10620
28%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3109.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3112.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34043
27%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 56652
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16088
26%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57334
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12230
25%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13794
25%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64324
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14997
25%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47058
25%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.
JR 13444
24%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64318
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3114.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64320
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64321
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64322
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56648
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64319
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64325
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12871
22%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81224
22%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 14422
22%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16287
22%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04359
21%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 16473
21%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46659
20%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 40731
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 11132
19%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20797
19%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 04307
16%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti