JR 12917
98%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
86%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
86%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 50047
86%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
85%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
84%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 19501
83%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
83%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
82%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
81%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07703
80%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10943
78%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
78%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15531
77%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
77%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
77%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
76%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
75%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
75%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
75%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
74%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
74%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
74%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65444
73%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11125
72%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
72%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11722
72%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
72%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
72%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 12068
72%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
72%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11002
71%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
71%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67977
71%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 10696
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
70%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
70%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49857
70%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
70%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48980
69%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 00076
69%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
69%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 22697
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 84354
69%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 64578
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09134
69%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 49517
68%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 14892
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
68%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 15670
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
68%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 39913
67%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 81236
67%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 27532
67%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 15710
67%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
67%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 61009
67%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
67%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 22520
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11707
67%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
67%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
67%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47546
66%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 82537
66%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 11261
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
66%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
66%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16168
66%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
66%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
66%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
66%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
66%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12839
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
66%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
65%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 13338
65%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
65%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
65%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22020
65%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 11814
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
65%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 15280
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
64%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
64%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07730
64%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 16483
64%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
64%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 83858
63%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 00034
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 62686
63%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 20935
63%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11569
63%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66827
63%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 49476
63%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 15657
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
63%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 10922
63%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
63%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
62%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
62%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 65456
62%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10588
62%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
62%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
62%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 11661
62%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
62%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 16271
61%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
61%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
61%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11779
61%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
61%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10517
61%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
61%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
60%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
60%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
60%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
60%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
60%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11327
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80414
60%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 19118
60%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 06902
60%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 55521
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
60%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14164
60%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
60%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
60%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
60%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
59%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
59%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 55512
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00009
59%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
59%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 64577
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14686
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
59%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
59%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
58%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
58%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 16021
58%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
58%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16719
58%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
58%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
58%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
58%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 81761
58%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 55617
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
58%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 11306
57%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
57%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 82070
57%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 14210
57%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22852
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12841
57%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
57%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 42401
57%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 03807
57%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12128
57%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
57%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55854
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14383
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
57%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 11525
57%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 08982
57%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10290
57%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
57%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55739
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12901
56%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11868
56%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 23244
56%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 11147
56%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
56%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
56%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 10976
56%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
56%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
56%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 14365
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
55%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55714
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12660
55%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
55%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
55%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 40725
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 40797
55%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10577
54%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
54%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
54%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 56564
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64580
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21944
54%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 64499
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14216
54%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
54%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 13405
54%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
54%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
54%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72990
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 13192
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
53%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 52349
53%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21359
53%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22508
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14033
53%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
53%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
53%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 50140
53%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11073
53%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35121
53%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12842
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
52%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 16093
52%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57304
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13653
52%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12243
52%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
52%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13406
52%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
52%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 15692
52%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
52%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 39536
52%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 13713
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
52%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
52%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10420
51%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
51%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
51%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 08680
51%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 13714
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
51%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 64870
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11036
51%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
51%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 84056
51%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 37027
51%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 71855
51%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 34493
51%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 43884
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49590
51%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10547
51%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
51%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 10323
51%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
51%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 50377
51%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 68504
51%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 33781
51%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 12631
51%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
51%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65448
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 42081
50%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12087
50%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
50%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
50%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 55872
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11162
50%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
50%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
50%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
50%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
50%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10440
50%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
50%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
50%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49458
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 22578
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10587
50%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
50%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
50%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12160
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
50%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 63913
49%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 84449
49%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 16563
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
49%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64579
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68159
49%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 73466
49%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 57311
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14474
48%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12594
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11277
48%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
48%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
48%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
48%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 64494
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12158
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
48%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 64491
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43613
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 33193
48%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 21373
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15718
48%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12715
48%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
48%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16408
48%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42863
47%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 06401
47%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11591
47%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
47%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 63806
47%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 33644
47%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 35137
47%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65447
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43918
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51762
47%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11635
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
47%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 64867
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22536
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 39515
47%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 42379
47%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 49128
47%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
47%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
47%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 66012
47%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 14640
47%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57936
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70617
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21333
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12244
47%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
47%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21038
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64866
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49051
46%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 78971
46%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 13011
46%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57874
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21197
46%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14179
46%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43681
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11662
46%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
46%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
46%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
46%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 10852
46%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
46%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 11881
46%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
46%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 47928
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 80274
46%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 64581
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65446
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64501
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44125
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64506
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15647
46%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
46%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 26129
46%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 44721
46%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 71079
46%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 16300
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
46%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 44101
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 48950
45%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43635
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57914
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73404
45%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64496
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64576
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12974
45%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
45%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
45%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 16793
45%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65098
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11063
45%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47371
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 16262
45%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
45%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43767
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55759
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47640
44%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 24790
44%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 69292
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11703
44%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
44%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
44%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64509
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81093
44%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16445
44%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48934
44%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 13503
44%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16199
44%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
44%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 10441
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12563
44%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
44%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46558
44%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 64573
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69647
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08280
44%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 61914
44%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 57251
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
44%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 72790
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64500
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14953
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
44%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 60420
44%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65092
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70565
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12443
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24948
43%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15571
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
43%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
43%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64498
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
43%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72742
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55895
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40824
43%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57939
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64572
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12005
43%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
43%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
43%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63627
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80248
43%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10287
43%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10825
43%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
43%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 44249
42%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 55470
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13504
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
42%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 35091
42%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10189
42%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12339
42%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 07727
42%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 57965
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64493
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13910
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
42%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 09609
42%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 11590
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
42%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
42%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49127
42%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 57886
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06159
42%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 49563
42%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57902
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
41%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
41%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
41%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73236
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 42074
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 35190
41%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16688
41%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65082
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80115
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 49191
41%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57599
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20619
41%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 17140
41%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 58696
41%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 21943
41%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 57231
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57598
41%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70671
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11064
41%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13872
40%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
40%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11524
40%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64574
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43754
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16504
40%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49495
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 46740
40%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 13274
40%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 15141
40%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 57875
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60345
39%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 11488
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76106
39%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 49418
39%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 51504
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57865
39%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21614
39%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 20559
39%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 10529
39%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
39%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60248
39%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64868
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14068
39%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78738
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57345
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64508
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11282
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
SKVR VII3 4097.
39%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 49578
38%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49152
38%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 70010
38%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47181
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13010
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65562
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80533
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 73207
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 67838
38%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 57355
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57442
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44059
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73567
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49885
38%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 06710
37%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 49372
37%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 64495
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63826
37%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57904
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21615
37%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 40851
37%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57856
37%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16372
37%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
37%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 57922
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34548
37%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 29886
36%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 12300
36%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
36%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
36%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 70151
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43603
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38304
36%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 16116
36%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
36%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 17033
36%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 70624
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73737
36%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64507
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28121
36%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 42383
35%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 10408
35%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65081
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15750
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46436
35%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 10481
35%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
35%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13009
35%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 12016
35%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
35%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70530
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
35%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16815
34%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31453
34%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 40295
34%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 64490
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15646
34%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
34%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 32882
34%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 10785
34%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62711
33%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 47154
33%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 70593
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64871
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 01652
33%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 46378
33%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 62396
33%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 46606
33%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 49564
33%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 28303
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 70435
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15788
33%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14267
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80885
32%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21026
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 28051
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 11037
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
32%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 16030
32%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47187
32%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 28410
32%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 53272
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 49503
32%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 22236
32%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 27363
31%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 51505
31%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10791
31%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68064
31%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 46356
31%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 49559
31%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 81091
31%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 75683
31%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 72960
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18063
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70334
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39874
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 11950
30%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
30%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
30%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
30%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 41452
30%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 15680
30%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43855
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 83387
29%
1967
Uusimaa — Helsinki
Virtanen, Leea
JR 20548
29%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 03784
29%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VII3 4089.
29%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 60447
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 14730
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 52400
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20663
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20630
28%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 65097
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65981
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 44118
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55035
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 49836
27%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 34604
27%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 78596
27%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 23182
27%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 58326
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13198
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13557
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13558
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
27%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 11283
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2447.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
27%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40654
27%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 75730
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 11087
27%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11413
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78481
26%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 49419
26%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 14829
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57293
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2444.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46658
26%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 68294
26%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 15752
26%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57282
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55060
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 49389
25%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39307
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 57337
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65561
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 19972
25%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 11414
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3152.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11411
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
25%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55046
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII3 7620.
25%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 49485
25%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 13667
24%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68249
24%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 64484
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76045
24%
1956
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Somerkorpi, Seija
JR 82544
23%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR XII1 2703.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43070
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 68479
23%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 49410
23%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15751
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34499
23%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15691
22%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10921
22%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
22%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49395
22%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 82557
22%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 81140
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 26270
21%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 65450
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60367
21%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 65102
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 33441
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 80073
20%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 46667
19%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 39850
17%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 47199
14%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 41009
14%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma