JR 12044
94%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15386
83%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11742
82%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15026
82%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12960
81%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13640
81%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15169
81%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12123
78%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11401
76%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14497
76%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16323
76%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14143
74%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15861
73%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13542
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11582
70%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10996
70%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10611
68%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28319
68%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 12888
68%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13343
68%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2009.
67%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 46188
66%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 69238
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15003
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10761
64%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14670
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22377
64%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 14351
64%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11670
64%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18403
62%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 70422
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50110
61%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22836
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11520
61%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12773
61%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12935
61%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15113
61%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70258
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63630
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13232
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20657
60%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 14018
60%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22966
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14844
59%
1939
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10433
59%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22888
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13359
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13656
58%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23342
58%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 16096
58%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11102
58%
1932
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15027
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44411
58%
1955
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Muraja, Paulo
JR 15385
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22893
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22635
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15120
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12077
57%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15168
57%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11743
57%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7103.
56%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 22642
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11873
56%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11545
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49066
55%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16777
55%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60979
55%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11169
55%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14699
55%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49029
55%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 61126
55%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 73290
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11146
55%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12104
55%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14859
55%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15275
55%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15289
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49576
55%
1956
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 13701
55%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43461
54%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 22917
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12404
54%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65039
54%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12122
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11652
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13384
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12572
54%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15427
54%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22733
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIV 1791.
53%
1915
Uusimaa — Porvoo
Velho, Osku
JR 64200
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15840
53%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65037
53%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1959.
53%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15152
53%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49061
53%
1955
Pohjois-Karjala — Eno
Paavolainen, Oma Martti
JR 11617
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49111
52%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 00258
52%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Vera
JR 11101
52%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12981
52%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13973
52%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14843
52%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15112
52%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65223
52%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 76656
52%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 64061
51%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 12772
51%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64203
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10508
50%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65616
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10643
50%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66986
50%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 64682
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15002
50%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14095
50%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12831
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13486
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68187
50%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 49966
50%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 70628
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23759
50%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 1959 α.
49%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15151
49%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2015.
49%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 11519
49%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14184
49%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33508
48%
1952
Etelä-Karjala
Kärki, Frans
JR 48975
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 66897
47%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 15365
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06280
47%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 65220
47%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 15121
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 02587
47%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 18225
47%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 14144
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12522
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14298
47%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49682
47%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 12455
46%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64204
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13809
46%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1790.
46%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 64968
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10525
46%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12144
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23758
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 12851
45%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13420
45%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16873
45%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12170
45%
1933
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13724
45%
1939
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11456
45%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14468
45%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12733
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15085
45%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46969
45%
1926
Etelä-Karjala — Vuoksela
Okkola, T. E.
JR 14643
45%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12734
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15086
45%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41651
45%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 49855
45%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 16029
44%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64969
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15478
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62723
44%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 11170
44%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12352
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1960.
43%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
JR 10610
43%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12456
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07516
43%
1936
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 11986
43%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13569
43%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65585
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64683
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64685
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11546
43%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1963.
43%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11083
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12457
42%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11708
42%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69653
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05816
42%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 21339
42%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 23329
42%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 06950
41%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 77263
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 12351
41%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13922
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14284
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22778
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15206
40%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20628
40%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 09131
40%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 64692
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XI 442.
40%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11603
39%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14622
39%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46189
39%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 11985
39%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13568
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42767
39%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Meriläinen, Onni
JR 65614
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49953
39%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
JR 50161
39%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11817
39%
1933
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15480
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65407
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12994
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13593
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1961.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64684
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13923
37%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64687
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64688
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69512
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47892
37%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, Impi
JR 14569
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11932
37%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81821
37%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 65221
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 08758
36%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR XIV 1788.
36%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
JR 11853
36%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11785
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14395
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64691
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83541
36%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 65222
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2010.
35%
1905
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 64689
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65615
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64690
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1962.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64686
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2012.
35%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 07617
35%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 21369
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48060
35%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 65406
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49982
34%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64818
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14396
34%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43699
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 2013.
34%
1907
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 40043
33%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lohi, Veera
JR 11464
33%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15253
33%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64816
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64817
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16320
32%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11786
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47508
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Okkola, T. E.
JR 64819
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2574.
32%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 48908
32%
1922
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Martta
JR 50041
32%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 2011.
31%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 64952
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43950
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15477
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2575.
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 76116
30%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR X1 2005.
29%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 12350
29%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05542
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 12573
29%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64970
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73077
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 2003.
28%
1890
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 12259
28%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05971
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 15428
28%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08996
28%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13831
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21421
27%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 64966
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64693
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8288.
27%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 65501
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2002.
26%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 07000
26%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR VI1 2573.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 2014 α.
25%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 60478
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12523
25%
1933
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14299
25%
1939
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12454
25%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44082
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 361.
25%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 46112
25%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VI1 2572.
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 65500
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65300
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 64694
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65224
23%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 13921
23%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 359.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 55029
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47105
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
SKVR X1 2008.
21%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 13629
21%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2007.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 360.
21%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 37009
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 73099
20%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 2004.
20%
1892
Satakunta — Pomarkku
Lindgren, Fredrik
JR 38342
20%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 15479
20%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76687
19%
1954
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 64088
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 34612
14%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 49549
12%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1395.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny