SKVR VIII 4961.
86%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69929
82%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12024
81%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13672
80%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2953.
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35142
79%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 23210
77%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11956
77%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2952.
77%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11027
76%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14773
76%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69555
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47445
76%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 15665
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13638
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10448
75%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46646
74%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 11447
74%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72842
74%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 45291
74%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 00167
73%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 10552
73%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16027
73%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30956
73%
1945
Etelä-Karjala — Säkkijärvi; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi; Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Kuusisto, Inkeri
JR 51547
73%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15779
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47013
73%
1926
Häme — Nastola
Okkola, T. E.
JR 22668
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VI1 2301.
72%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11042
72%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14182
71%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 318.
71%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12958
71%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11668
70%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14353
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39649
70%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10572
70%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11839
70%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12597
70%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15135
70%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60351
70%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 14370
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15266
69%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15545
69%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69892
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15893
69%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15383
69%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14459
69%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12636
69%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15811
69%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16376
69%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11313
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12723
69%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15074
69%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69677
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28278
68%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 10689
68%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10874
68%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14915
68%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12754
68%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14593
68%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11387
68%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12094
68%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09279
68%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 15013
67%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15791
67%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69966
67%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14080
67%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14555
66%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2955.
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11419
66%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14261
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11532
66%
1933
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14484
65%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10725
65%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14789
65%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65979
65%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10699
65%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44834
65%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 22889
65%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10271
65%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14980
65%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11938
65%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12848
65%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13417
65%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70836
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12722
65%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15073
65%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4963.
65%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 10903
65%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2305.
65%
1926
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
JR 11360
65%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14202
64%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14822
64%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48936
64%
1894
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 22544
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12520
64%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14296
64%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10582
64%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15624
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2304.
64%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11497
64%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12308
64%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13880
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15189
64%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70148
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70482
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47562
64%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11870
63%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22616
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX1 2958.
63%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 15447
63%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11272
63%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 429.
63%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 11054
63%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12756
62%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14591
62%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13655
62%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69764
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2309.
62%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 12922
62%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69242
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15944
62%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12519
61%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23269
61%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 12755
61%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2956.
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4965.
61%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 14295
61%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15756
61%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4966.
60%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 22634
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14592
60%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2954.
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12403
59%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11287
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10956
59%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42054
59%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 28418
59%
1963
Häme — Sääksmäki
Kosonen, Aino
JR 23807
59%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 22794
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42394
58%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72937
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70127
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72930
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 34888
58%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 47249
57%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 10527
57%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14537
57%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14091
56%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63818
56%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06352
56%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 46343
56%
1926
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 48659
56%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 12665
56%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26134
56%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 11729
55%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27657
55%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 70070
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39682
55%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 63676
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66555
54%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 22976
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15738
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13299
54%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32387
54%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 11248
54%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14115
53%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4154.
53%
1924
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Niittylahden kansanopisto
JR 22643
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12664
53%
1933
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14538
53%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70407
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1702.
52%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11329
52%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2949.
52%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 10493
52%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4964.
51%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 73206
51%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22799
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70112
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63675
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13972
50%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14190
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51609
50%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20928
50%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 70249
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23803
49%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 12809
49%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3746.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13720
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2318.
48%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 70009
48%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12166
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12255
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13827
47%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23941
47%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 22502
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 75479
47%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 10760
46%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14669
46%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75625
46%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
SKVR XIII4 12099.
46%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 66889
46%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 22817
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11448
45%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14460
45%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2675.
45%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15703
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1685.
44%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1686.
42%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2308.
42%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 13461
42%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10778
41%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2316.
39%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 10424
39%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14058
39%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69105
39%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 02592
39%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 10449
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14718
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1690.
38%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1640.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69151
38%
1958
Etelä-Savo — Joroinen
Saarela, Olavi
JR 16674
38%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69305
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60419
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR IX1 2951.
36%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 18404
36%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 61003
36%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 49991
36%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 4962.
36%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 74812
36%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 1662.
36%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65484
36%
1968
Peräpohjola — Kemi
Railonsala, Artturi
JR 60240
35%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 62722
35%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 69452
35%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65051
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49408
34%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 16255
34%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70291
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78262
33%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 00263
33%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1296.
32%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 84356
32%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 68690
32%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1700.
32%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80257
32%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 22744
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII2 6125.
31%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3893.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 42091
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49141
31%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 62372
31%
1948
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Pöyhönen, Martti
JR 24066
30%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR VI1 2300.
30%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70712
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49070
30%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64347
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69867
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1296 α.
30%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 15559
30%
1939
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23321
29%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VIII 3894.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 23207
29%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 39312
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 64420
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70361
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16627
28%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69569
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65637
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 53785
27%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 64289
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14804
27%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1701.
27%
1911
Länsipohja — Hietaniemi
Seppälä, Santeri
JR 65466
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64270
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12093.
27%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 18540
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
SKVR XI 342.
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 14232
27%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42055
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR VI2 7097.
26%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 6120.
26%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 22775
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64269
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12094.
26%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 64917
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47520
26%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
JR 65465
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63937
26%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4044.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 64419
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70854
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61400
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
SKVR XII1 1671.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80869
25%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 12797
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13468
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60466
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VI1 2319.
24%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13541
24%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60430
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XIII4 12097.
24%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Myllynen, Eine
JR 04323
24%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
SKVR XII2 8263.
24%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26198
24%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 14088
24%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64080
23%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2025.
23%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 64900
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47177
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64916
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49045
23%
1954
Kainuu — Kuhmo
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 2785.
23%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1664.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64267
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65261
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65262
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4041.
22%
1891
Pohjois-Karjala — Kitee
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1668.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10520
22%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1684.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1695.
21%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80244
21%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 16141
21%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2302.
21%
1891
Etelä-Savo — Ruokolahti
Sirén, Signe
JR 01072
21%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1691.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2321.
21%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1617.
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
JR 64421
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11201
21%
1932
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1634 δ.
21%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2016.
21%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1667.
20%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63984
20%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6123.
20%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 07635
20%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
SKVR XII1 1687.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2303.
19%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 61610
19%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XIII4 12100.
19%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
JR 61597
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VII3 4042.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 64417
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22705
19%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 1696.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 7051.
19%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2311.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XI 2643.
19%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1660.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 744.
19%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2950.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 64418
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64346
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1832.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52141
18%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63982
18%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1697.
18%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1634 α.
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1679.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26184
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 74000
17%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 60662
17%
1959
Etelä-Karjala — Johannes
Pukonen, Elsa
SKVR XIII2 6126.
17%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VI1 2313.
17%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1698.
17%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1694.
17%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2053.
17%
1916
Kainuu — Hyrynsalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1636.
17%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
JR 70268
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78992
17%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XII1 1663.
17%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16617
17%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48024
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XII1 2026.
16%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2787.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1637.
16%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51203
16%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2495.
16%
1928
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Okkola, T. E.
JR 82939
16%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR VI1 2317.
16%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
JR 20543
16%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VI2 6458.
16%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1618.
16%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR XII1 1622.
16%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 61568
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 73530
16%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2554.
16%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 2788.
16%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 64023
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 50498
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR X1 1634 γ.
15%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1699.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1634 β.
15%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43013
15%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 23811
15%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 63986
15%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1633.
15%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XIII2 6577.
15%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XIII2 6113.
15%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
JR 52142
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47107
15%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 61646
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1638.
15%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1670.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1688.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49531
15%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 91.
15%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XII1 1693.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63985
15%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 69006
15%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 84083
15%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
JR 64052
15%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR V2 1919.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XII1 1623.
14%
1932
Kainuu — Paltamo
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1646.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1666.
14%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1262.
14%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VI1 2295.
14%
1838
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
SKVR IX1 2959.
14%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR VI2 7050.
14%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 64591
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1656.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2315.
14%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VI1 2296.
14%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 1675.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63983
13%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1626.
13%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 1665.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1669.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65331
13%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 01044
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 2077.
13%
1926
Kainuu — Kuusamo
Okkola, T. E.
JR 70455
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1653.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06279
13%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 1654.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2298.
13%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 46652
13%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6580.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
JR 61662
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 49660
13%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 39582
13%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR XIII4 12091.
13%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 02175
13%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR VII3 4362.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XIII3 6952.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Jahnukainen, J.
SKVR XIII4 11758.
13%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
JR 18900
13%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 16042
13%
1943
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40578
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 47313
13%
1926
Etelä-Karjala — Parikkala
Okkola, T. E.
JR 48955
13%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49552
13%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65580
13%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66642
13%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 73704
13%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 79952
13%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
JR 68356
13%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 2299.
13%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2314.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1639.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09290
13%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XI 154.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 1627.
13%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Merikallio, Lauri
SKVR I3 1864.
12%
1892
Viena — Uhtua
Rautell, E. F.
SKVR VI1 2297.
12%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 46930
12%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1689.
12%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61552
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1655.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3784.
12%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 61540
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6124.
12%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 71556
12%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR X1 1634.
12%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XIII2 6494.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 48762
12%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
SKVR XII1 1644.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27477
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 2613.
11%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XIII2 6575.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VII3 4364.
11%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 2614.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2617.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2619.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28983
11%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 39577
11%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 55661
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56276
11%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56328
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56725
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66861
11%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
SKVR VII3 4043.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1647.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6619.
11%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 80228
11%
1964
Etelä-Savo — Lappee
Tuhkanen, Tyyne
SKVR XII2 8240.
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
SKVR XII1 1676.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12090.
11%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 47724
11%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1651.
11%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4366.
11%
1884
Pohjois-Karjala
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 3129.
11%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 08403
11%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 48198
11%
1937
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Orpana, Veikko
JR 53460
11%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 56357
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59495
11%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 61782
11%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 61463
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1682.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7497.
10%
1926
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1657.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1683.
10%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR VI1 2310.
10%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX2 317.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6116.
10%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR XII1 1678.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04394
10%
1921
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR XII1 2084.
10%
1926
Peräpohjola — Rovaniemi
Okkola, T. E.
JR 42759
10%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 48352
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 82471
10%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 71931
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 2039.
10%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7453.
10%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 06912
10%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 75701
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 1650.
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1620.
10%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII1 66.
10%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII3 7474.
10%
1926
Etelä-Karjala — Räisälä
Okkola, T. E.
JR 46932
10%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 48342
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri