JR 12016
100%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
77%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10287
77%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49447
75%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4097.
75%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 13491
72%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
72%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 49504
72%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11703
72%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
69%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70671
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49453
69%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 11590
68%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
68%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
66%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
66%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
65%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16021
65%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11591
63%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
63%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
63%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
62%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 38304
62%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 13334
61%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49327
60%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 20619
59%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 10189
59%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
59%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22578
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57936
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06159
57%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 55677
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62396
56%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 08982
56%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 20559
56%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 22641
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22599
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81093
55%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15066
55%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
54%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 81667
54%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 14474
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
53%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57875
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78822
53%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11277
53%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
53%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
52%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69913
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21197
52%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
52%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
52%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
52%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
52%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24790
52%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 37027
51%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
51%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
51%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
51%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 55730
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82537
51%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 10588
51%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
51%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 47580
51%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 10962
51%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
51%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42534
51%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 55617
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64865
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72790
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78971
50%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 44443
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55681
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
50%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 49458
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55759
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55512
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60458
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12715
50%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
50%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 22625
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 39515
50%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
50%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
50%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
50%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11073
49%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49546
49%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64502
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10323
49%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
49%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
49%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
49%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 81236
49%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 42786
49%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 22520
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16514
49%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57442
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
49%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 09134
49%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
49%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14164
49%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
48%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
48%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 55645
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
48%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 12159
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
48%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
48%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 16188
48%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
48%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 13713
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
48%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49051
48%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 07645
48%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 17070
48%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 12594
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
48%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 13714
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
48%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 55714
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64499
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42379
47%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 40664
47%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 20630
47%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12161
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12160
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69647
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70151
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16300
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
47%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 57274
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08997
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
46%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 40654
46%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 33009
46%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 22020
46%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 16563
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
46%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 12158
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
46%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 57355
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
45%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 55858
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12660
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40824
45%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 69250
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55854
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
45%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55943
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11868
45%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11064
44%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
44%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
44%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
44%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
44%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 57598
44%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09609
44%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 22026
44%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 11088
44%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
44%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
44%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
44%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 73896
44%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 80414
44%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13229
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
44%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 58097
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57231
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49372
44%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 06710
43%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 15531
43%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
43%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16168
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
43%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
43%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
43%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 22852
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 19118
43%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 15141
43%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57345
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49331
42%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 58391
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50346
42%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 47640
42%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49517
42%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
42%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
42%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69292
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48980
42%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 68064
42%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 19501
42%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
42%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
42%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
42%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
42%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
42%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
42%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
42%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10481
42%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
42%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
42%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
42%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10943
42%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
42%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 12109
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10587
41%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
41%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
41%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16793
41%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
41%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 34040
41%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 42074
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 26199
41%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 21972
41%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 70334
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70565
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11488
41%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
41%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58189
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22933
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11318
41%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
41%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80533
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16635
40%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14953
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
40%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 84354
40%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 73567
40%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22830
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 33925
40%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 56564
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10714
40%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
40%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
40%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 03807
40%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 16303
40%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
40%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49407
39%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 18838
39%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 11063
39%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
39%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49191
39%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57432
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69742
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11661
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 11125
39%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
39%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 18407
39%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 72775
39%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 69610
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11024
38%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
38%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
38%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
38%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 14210
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
38%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 81761
38%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 16262
38%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 46436
38%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 19384
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
38%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
38%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
38%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
38%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 12005
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
38%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
38%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 70624
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
38%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
38%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12443
37%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
37%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 29886
37%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 12068
37%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
37%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 64579
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11525
37%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
37%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 62711
37%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 10696
37%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
37%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
37%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
37%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
37%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
37%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
37%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 33193
37%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 50095
37%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 16116
37%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12917
37%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14360
36%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10867
36%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 08680
36%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 65083
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
36%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 61914
36%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 33929
36%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 57856
36%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25564
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 14908
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06902
36%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 16372
35%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
35%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
35%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
35%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
35%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15280
35%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
35%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 57972
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01652
35%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 14770
35%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
35%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
35%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70435
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15442
35%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
35%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 70593
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12654
34%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
34%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
34%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
34%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 57902
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
34%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
34%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 11687
34%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 66012
34%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 14586
34%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
34%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57886
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67465
34%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 13010
33%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
33%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
33%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 15466
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 47470
33%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12128
33%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
33%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
33%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
33%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
33%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66807
33%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12749
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13192
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
33%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
33%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
33%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
33%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 42401
32%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 49563
32%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
32%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
32%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15571
32%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12930
32%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
32%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
32%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
32%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
32%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
32%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
32%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 14178
32%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
32%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
32%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
32%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 14283
32%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
32%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64501
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57874
32%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11814
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
31%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
31%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
31%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
31%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 21944
31%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
31%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
31%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
31%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
31%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
31%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
31%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 11707
31%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
31%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 68159
31%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 08985
31%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49018
31%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49574
31%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64492
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51505
31%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07727
31%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
31%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
31%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
31%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
31%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
30%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
30%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
30%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
30%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64496
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09608
30%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 15732
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
30%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
30%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
30%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12883
30%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
30%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
30%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VII3 4089.
30%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 12840
30%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
30%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 11345
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
30%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
30%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
30%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
30%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
30%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 12839
29%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
29%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
29%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
29%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10465
29%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
29%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64573
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26676
29%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 11880
29%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
29%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65086
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12514
28%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
28%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
28%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
28%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
28%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
28%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65087
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72990
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64497
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16271
28%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
28%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57922
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
28%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
28%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64500
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13408
28%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
28%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
28%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
28%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
28%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
28%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 52400
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16373
27%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
27%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 73145
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13406
27%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75730
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 44249
27%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 33781
27%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 13910
27%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
27%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
27%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13198
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
26%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 64493
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20548
26%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
26%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 52395
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10546
26%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
26%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 10547
26%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
25%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11283
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
25%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
25%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
25%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
25%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64581
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
25%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
25%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73466
25%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 15680
25%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 64580
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65562
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 27363
25%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15631
25%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
25%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
25%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09273
24%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11881
24%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
24%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
24%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 16815
24%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63657
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64866
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10440
22%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
22%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 19919
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 12244
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
22%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 26129
21%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 47422
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 73737
21%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 46187
21%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 11614
20%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
20%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64869
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64572
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51762
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73435
20%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47192
19%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 11036
19%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 39536
18%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 64872
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 36768
17%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63806
17%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68249
16%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 18063
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63255
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 46658
15%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47107
10%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.