JR 15569
69%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
69%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
66%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
66%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
66%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
65%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15417
65%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
65%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 14954
63%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
62%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
61%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 67850
60%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 14169
60%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
60%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35194
60%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12588
60%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
60%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
60%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
60%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 27371
59%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 10819
59%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 14851
59%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
59%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 35169
59%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 45830
59%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 10974
58%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
58%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
58%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
58%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15279
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
58%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
58%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 35143
58%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15786
58%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
57%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
57%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 16364
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78501
56%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 14583
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
56%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
56%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
56%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 43929
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14286
55%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
55%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
55%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 12014
55%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 22801
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 37183
54%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 12587
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
54%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
54%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 12900
54%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
54%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
54%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68475
53%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 55653
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 14545
53%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
53%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15955
53%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
53%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65062
53%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73563
52%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73059
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20994
52%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11104
52%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44000
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10551
52%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18224
52%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 15310
51%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13620
51%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
51%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 13008
51%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
50%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15812
50%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
50%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 12154
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
50%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 13297
50%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
50%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14446
50%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43863
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63667
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 20636
49%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2654.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12747
49%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
49%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
49%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 10239
49%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08880
48%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 64905
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15748
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14160
48%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
48%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 78799
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70189
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10579
47%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
47%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
47%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
47%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12699
46%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
46%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
46%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
46%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
46%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
46%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
46%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 55084
46%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70534
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15463
45%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13403
45%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63669
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12513
45%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
45%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 43619
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10467
45%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
45%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 19901
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 65376
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10326
44%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
44%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
44%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
44%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11660
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
44%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 11071
44%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
44%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
44%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
44%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
44%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
44%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63816
44%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12299
44%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
43%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 14111
43%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16092
43%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16163
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
43%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 57431
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13666
43%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
43%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
43%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10492
43%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
43%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
43%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
43%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
43%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
43%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
43%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
43%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 55556
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55820
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69247
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25579
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 55513
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
43%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 53274
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10698
43%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22500
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14546
42%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55861
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
42%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
42%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10541
42%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
42%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
42%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
42%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
42%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
42%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
42%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50120
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55568
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
41%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 07705
41%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10830
41%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
41%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
41%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 61251
41%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 70376
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48994
41%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 81753
41%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 57221
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
41%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2641.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
41%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII2 8326.
41%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11257
41%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
41%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
41%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
41%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
41%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 48965
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69766
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69910
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2667.
41%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X2 3280.
41%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 44144
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63943
41%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2661.
41%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64476
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57351
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73129
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11188
41%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
41%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
41%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
41%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
40%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
40%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15918
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
40%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 22872
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13907
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48983
40%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 15465
40%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72696
40%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2626.
40%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11949
40%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
40%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 14815
40%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49153
40%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55240
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15833
40%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
40%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
40%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
40%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70086
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43813
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 35077
40%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 04107
39%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 39650
39%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 71275
39%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 11269
39%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65105
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2645.
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
39%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
39%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
39%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
39%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
39%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
39%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
39%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
39%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
39%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12561
39%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68013
39%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 28124
39%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 56313
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12490.
39%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 16221
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
39%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13404
39%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64479
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10939
39%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72806
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8322.
39%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2630.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
38%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 26438
38%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 11134
38%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
38%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 47458
38%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 16326
38%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14769
38%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
38%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 81120
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2665.
38%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10709
38%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
38%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49804
38%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11000
38%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
38%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
38%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
38%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 48923
38%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 11813
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
37%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49879
37%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20997
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 83859
37%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 14187
37%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
37%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
37%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
37%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 82787
37%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XII1 3249.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15714
37%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
37%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 72797
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56799
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11937
37%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
37%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50081
37%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 78721
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 56902
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2638.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
37%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56917
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11324
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
37%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
37%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
37%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
37%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
37%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10823
37%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13588
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14263
37%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15070
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15134
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
37%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 64815
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69556
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2621.
36%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60356
36%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 13908
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64445
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2668.
36%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14827
36%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
36%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10915
36%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
36%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
36%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
36%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
36%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 69659
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70163
36%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12442
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1801.
36%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 14456
36%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43786
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64480
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13451
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
36%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
36%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70716
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60425
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 20625
36%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 70722
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21318
36%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27462
35%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 81819
35%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 44040
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13635
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
35%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
35%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
35%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 57542
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49019
35%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 33488
35%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 49891
35%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8324.
35%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72743
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56285
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11812
35%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
35%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
35%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64901
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83881
35%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII1 2635.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
35%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
35%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
35%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
35%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64474
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10773
34%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
34%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
34%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 56219
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
34%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 10679
34%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
34%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
34%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
34%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
34%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
34%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 15416
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
34%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 44087
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2625.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
34%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
34%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
34%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13707
34%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49115
34%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
34%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
34%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48978
34%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12004
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
34%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2631.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11085
34%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78751
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14025
34%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
34%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
34%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 17408
34%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 73280
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1803 α.
33%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
33%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
33%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
33%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
33%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
33%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
33%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57768
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12441
33%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
33%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10592
33%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4469.
33%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 15136
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23192
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14955
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49689
33%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49871
33%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12713
33%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
33%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12714
33%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
33%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50108
33%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 17423
33%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 2642.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80114
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 11280
33%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
33%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
SKVR XII1 2653.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VII3 4118.
33%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 26195
33%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 08994
33%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10423
33%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
33%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
33%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
33%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
33%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
33%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
33%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
33%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
33%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
33%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
33%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
33%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
33%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70484
33%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56776
33%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61119
33%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27360
33%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15258
33%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
32%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13550
32%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1816.
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 39305
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 72850
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57306
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2632.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
32%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63323
32%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 11322
32%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
32%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
32%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10445
32%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
32%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
32%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
32%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12440
32%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
32%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10910
32%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
32%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
32%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43639
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27728
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 12586
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
32%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
32%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
32%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13813
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14161
31%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
31%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65520
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10591
31%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
31%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 77260
31%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1810.
31%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 10570
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16375
31%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
31%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 09426
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 32197
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 49882
31%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 61005
31%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 06894
31%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 21414
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11409
31%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
31%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
31%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
31%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23809
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 10710
31%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
31%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
31%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 64472
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11830
31%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
31%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 21434
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10871
31%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22779
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21964
30%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kaltiala, J. P.
JR 14758
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
30%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73000
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13871
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12807
30%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
30%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 73002
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1809.
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 70616
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12712
30%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49683
30%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 57478
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2628.
30%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11189
30%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
30%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14034
30%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
30%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
30%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 26202
30%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 42178
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR XII1 2676.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12562
30%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44096
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21328
29%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21395
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47028
29%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2655.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
29%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2657.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
29%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
E 73813 (15)
29%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 57, 401 (1)
29%
1932
välismaa; Võrumaa — Võru l.
Ariste (Berg), Paul
ERA II 172, 171 (12)
29%
1939
Järvamaa — Ambla
Heinamägi, Harald
JR 10957
29%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
29%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47929
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11258
29%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
29%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 16428
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
29%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
29%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57693
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67482
29%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11325
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
28%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
28%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 10468
28%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
28%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
28%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
28%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15813
28%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69294
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12336
28%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12015
28%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 52353
28%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52387
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12973
28%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
28%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46186
28%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 20995
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
ERA II 183, 511 (96)
28%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
SKVR XII1 2155.
28%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 64907
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2664.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
27%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
27%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7100.
27%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 11521
27%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
27%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57705
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15933
27%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 56873
27%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2643.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11230
27%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
27%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57722
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49815
27%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1796.
27%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11831
27%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
27%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12698
27%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
27%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2648.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61235
26%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 05799
26%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 10406
26%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
26%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12241
26%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73784
26%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2652.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
26%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
26%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73211
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2669.
26%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57756
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10855
26%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
26%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
26%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
26%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
26%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
26%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
26%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
26%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
26%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47185
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47517
26%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 73092
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49223
26%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49508
26%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 21452
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 35162
26%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 23191
26%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XII1 2663.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00036
26%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00095
26%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 34000
26%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 62695
26%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 14441
26%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63815
25%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 60255
25%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 46632
25%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 11970
25%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
25%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
25%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
25%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
25%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58559
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72776
25%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15440
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
25%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 22698
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15147
25%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
24%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 28315
24%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49831
24%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1811.
24%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2670.
24%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
24%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 58230
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63646
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64364
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12915
24%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22582
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64902
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22592
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49119
23%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 73091
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26060
23%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 78767
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2649.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11832
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
23%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2650.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58267
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
23%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 67906
23%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 72989
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00089
23%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 56887
23%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69952
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10191
23%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64478
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49429
23%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 47472
23%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57815
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68073
23%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 16417
23%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57832
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
22%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 22172
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 2622.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23800
22%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR X1 1814.
22%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12335
22%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
22%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
22%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2678.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21353
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 57521
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47741
21%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 56700
21%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64552
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65973
21%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2623.
21%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
21%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 16409
21%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26054
21%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12657
21%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
21%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 10798
20%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
20%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 10550
20%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15567
20%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64903
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 41009
20%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 64892
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65474
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73281
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 72955
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 2024 α.
18%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 19385
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 47242
16%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 46852
15%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
E 73996 (1)
12%
1924
Harjumaa — Risti
Ehrlich, Ed.