JR 12009
100%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49299
74%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 39643
73%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 49256
72%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
72%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 10829
71%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
71%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 58634
69%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72800
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11738
68%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
68%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11333
68%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11310
68%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
68%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76110
68%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 10270
68%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
67%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 58515
67%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81539
67%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 20938
66%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 27464
66%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 33396
66%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 10858
66%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4197.
66%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 49358
66%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 34657
65%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 16095
65%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81097
64%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 21427
64%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 05407
64%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 12942
64%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21195
63%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12468
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29933
63%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 30214
63%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 81735
63%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 61815
63%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 16475
63%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2910.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82077
63%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 14017
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58110
62%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16889
62%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
62%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 44252
62%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 15497
62%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12803
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72778
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 44103
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10432
61%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79040
61%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 14627
61%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48848
61%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 61907
61%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 10950
61%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08728
60%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 10192
60%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40899
60%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 13463
60%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40605
60%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 15908
60%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47639
59%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 47360
59%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 39408
58%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 11649
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57921
58%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14251
58%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35172
58%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 27454
58%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 11597
58%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47686
58%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 11430
57%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40525
57%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 50347
57%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 39875
56%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 44438
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 46742
56%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 10965
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
55%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4216.
55%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 57873
55%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47559
55%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 46341
55%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 37193
55%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR VII3 4199.
55%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 57905
54%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43853
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55615
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4183.
54%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 83981
53%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 56986
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49357
52%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 58145
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17431
51%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 80078
51%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4186.
50%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 10707
50%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69343
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81805
49%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 44138
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12741
49%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13940
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16429
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06953
49%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 26057
49%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 38958
48%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 04326
48%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 26051
48%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 23237
47%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 37090
47%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 66637
47%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VII3 4195.
46%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 15538
46%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13851
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55570
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20641
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 07181
45%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR VII3 4182.
45%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 40765
45%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 58504
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42587
44%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 18628
44%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 38962
44%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 57349
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12278
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70532
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17167
43%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 26650
43%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 16397
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55228
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71401
42%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 28224
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 05676
42%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 41022
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 77262
42%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 14831
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49359
41%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 41367
40%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 59637
40%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 39539
39%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 10594
39%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35145
39%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48984
39%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 46725
39%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 56274
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11587
38%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28026
38%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 11089
38%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05825
38%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 06126
38%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 20947
38%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 44016
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55234
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42411
38%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 82349
37%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 70383
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44249
37%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 10554
37%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
37%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14156
37%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4203.
37%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2928.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31477
37%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49156
37%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 63659
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4205.
37%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 48990
37%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 14849
37%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06155
36%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 08142
36%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 26053
36%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 56028
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08335
35%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 55260
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50909
35%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12413
35%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13979
35%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49548
34%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50119
34%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 68066
34%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 00092
34%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
JR 13631
34%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21040
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 75627
33%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 01650
33%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 11005
33%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
33%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32857
33%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 06403
33%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 12983
33%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3155.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49082
32%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 61239
32%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 50695
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
32%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 35111
32%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22489
32%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 57978
32%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51510
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22498
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43068
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 46208
31%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
SKVR VII3 4192.
31%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 57901
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57908
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17371
31%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 16544
31%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13387
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60400
31%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 44244
30%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 39245
30%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 67805
30%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
SKVR XII1 2924.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49138
30%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 60357
29%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 61765
29%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 32298
29%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 51318
29%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13005
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51213
29%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07043
28%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 04946
28%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
28%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
28%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
28%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
28%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 57843
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15898
28%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15391
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12606
28%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
27%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 08749
27%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 70060
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48932
27%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14135
27%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10514
27%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63629
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 19467
27%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 47341
26%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 67848
26%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII2 8354.
26%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70717
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16047
26%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16450
26%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31476
26%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 70332
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09035
25%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
SKVR XII1 3210.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33188
25%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 12083
25%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14051
25%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2929.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11849
25%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14565
25%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15295
25%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10619
25%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15950
24%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51221
24%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27372
24%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 27382
24%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 09612
24%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
SKVR VII3 4191.
23%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XII1 2908.
23%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45867
23%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XII2 8346.
23%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59528
23%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 46698
23%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 24771
23%
1910
Keski-Suomi — Laukaa; Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 46964
23%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 48944
22%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 7661.
22%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 08675
21%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 64326
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14712
21%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46922
20%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 12749
20%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
20%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
20%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 13175
20%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51515
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2925.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52352
19%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2921.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16230
19%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47183
16%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 26375
15%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki