JR 11909
100%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18087
49%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII3 7634.
47%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 12877
39%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13424
39%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13978
39%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14151
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47386
39%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 73219
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 28411
38%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 47938
38%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 40722
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 18059
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10603
37%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11065
36%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15649
36%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16813
36%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33577
36%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 40859
36%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49159
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 47303
35%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 41480
34%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 46905
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Okkola, T. E.
JR 27734
34%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 49010
34%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 18270
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 23202
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 01648
33%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 10536
33%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10604
33%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11341
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11363
33%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12267
33%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13280
33%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13840
33%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14150
33%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14764
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15627
33%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15742
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40724
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 46673
33%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 46913
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 47935
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 53235
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 60344
33%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 60427
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63260
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63321
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63375
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63868
33%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 63872
33%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64525
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64526
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66891
33%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73041
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73056
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75473
33%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 75692
33%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 76654
33%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 59875
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 10347
32%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40717
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 48770
31%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 49729
31%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 73070
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63243
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 51562
31%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13735
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46760
31%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 21980
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 16248
30%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40790
30%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 40826
30%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49157
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 78828
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Teuvan kirkonkylän kansakoulu
JR 22654
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22814
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13020
30%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13516
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16685
30%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65971
30%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47230
30%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Okkola, T. E.
JR 80042
30%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI1 2509.
29%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 61236
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 47417
29%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 41498
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 20961
28%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kalliala, Lauri
JR 46567
28%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46568
28%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 52357
28%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82653
28%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 34527
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 40796
28%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47162
28%
1926
Pohjois-Karjala — Liperi
Okkola, T. E.
JR 47333
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 05644
28%
1937
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 52592
28%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12740
27%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62664
27%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68272
27%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 12181
27%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39588
27%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 47029
27%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 73218
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73257
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70008
27%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10397
27%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13598
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38971
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 12013
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15308
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80819
26%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 16272
26%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12410
26%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23799
25%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 15092
25%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05579
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 46669
25%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 11887
25%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15194
25%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10375
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11095
25%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14837
25%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70421
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70645
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70715
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70847
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80997
25%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 12409
25%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16854
25%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12998
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38855
24%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 47438
24%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulainen
Okkola, T. E.
JR 73247
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 80075
24%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 21271
24%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 21984
24%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 41783
24%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 28984
23%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 00181
23%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 46690
23%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 53260
23%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 18055
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47516
23%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 39308
23%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 68271
23%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 73316
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 51155
22%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46691
22%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 47369
22%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 10984
22%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15590
22%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16832
22%
1944
Satakunta — Mänttä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50879
22%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70629
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13977
21%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20949
21%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 40789
21%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47368
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 11315
21%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45259
21%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 11695
21%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13659
21%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27718
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 66080
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 10602
20%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12995
20%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13594
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70466
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21014
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 05545
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 46685
20%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 11179
19%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11693
19%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13493
19%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 418.
19%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 27708
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 46564
19%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46682
18%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 47395
18%
1926
Satakunta — Teisko
Okkola, T. E.
JR 18282
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 47503
18%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 48779
18%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 11555
18%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11673
18%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14348
18%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40827
18%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 70131
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70087
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63326
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63633
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63327
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 46668
17%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 10395
16%
1926
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08276
16%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 30982
16%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 69878
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30963
15%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 16133
15%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40657
15%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 15977
15%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06343
15%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10454
15%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14715
15%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15799
15%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10474
15%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68249
14%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 46679
14%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 11876
14%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14042
14%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46658
13%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 49084
11%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti