JR 11885
96%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11884
43%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2462.
41%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 54117
41%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 15187
40%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2146.
40%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47501
40%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 57034
40%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57029
39%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11495
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2455.
39%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 15186
38%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11886
38%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30374
38%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 68502
38%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR VI1 2439.
37%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR VI1 2464.
37%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
SKVR VI1 2457.
36%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 14390
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2122.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54141
36%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4164.
35%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 2125.
35%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56753
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2456.
35%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4160.
35%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 78745
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1717.
33%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 12346
33%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06140
32%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR X1 1734.
32%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 33498
32%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 69295
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11782
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01653
31%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 66557
31%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 47218
31%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 12451
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
31%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2453.
31%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 70191
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47404
31%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 70002
31%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69409
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78715
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VIII 5048.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1728.
30%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 73617
30%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47768
30%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XI 404.
29%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 44828
29%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR X1 1724.
29%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR VI1 2463.
29%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR X1 1733.
29%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 47201
29%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2131.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10163
29%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69104
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 61241
28%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 2452.
28%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 70420
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2135.
28%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12165
28%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
28%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
28%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 47334
28%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 62934
28%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 78734
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16556
28%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70393
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69606
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13014
27%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63357
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 10278
27%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78766
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 51274
27%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2465.
27%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 60252
26%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 69621
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70845
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17080
26%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 10350
26%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7651.
26%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 26563
26%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 65313
26%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 69658
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69931
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12401
25%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12933
25%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
25%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 412.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR XI 408.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 15473
25%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70623
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2459.
25%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 12132
25%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51537
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13563
24%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7084.
24%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 53202
24%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 69814
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78823
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 69737
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61817
24%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 70764
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4163.
24%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 70536
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63655
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66085
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 06345
24%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 14391
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4057.
24%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 10152
24%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22798
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47343
24%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 76681
24%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 69212
24%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 40736
23%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 13970
23%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
23%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70485
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1716.
23%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 33821
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VIII 5047.
23%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 47487
23%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
SKVR X1 1736.
23%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 18062
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4161.
23%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 46828
23%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 12252
23%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13824
23%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14962
23%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09274
23%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 51192
23%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28226
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2114.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70318
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12250
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12345
22%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
22%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5056.
22%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11771
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65310
22%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1720.
22%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 20953
22%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 15305
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47558
22%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 22018
22%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 47569
22%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 14634
22%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49290
22%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1712.
21%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 46634
21%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 39634
21%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 2118.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21655
21%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VI1 2454.
21%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69557
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5040.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 14635
21%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10824
21%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81816
21%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 12010
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18835
21%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 11696
21%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
21%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67819
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 73600
21%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44246
21%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR XI 407.
21%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 08676
20%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 10875
20%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14016
20%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14916
20%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69508
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1731.
20%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 11579
20%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13538
20%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40716
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 73205
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69890
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39535
20%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 47215
20%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 11367
20%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
20%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5043.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 2113.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27359
20%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 63654
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73738
20%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2143.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12254
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40334
20%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11980
19%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2461.
19%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 80954
19%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 12253
19%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13825
19%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73199
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4162.
19%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
JR 71241
19%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 20919
19%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
19%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR VIII 5049.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 2150.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10593
19%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
19%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47167
19%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
JR 79797
19%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 80070
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VIII 5053.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XI 2657.
18%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 10431
18%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11566
18%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
18%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
18%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07643
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 21010
18%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2116.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27732
18%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 10992
18%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5045.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21189
17%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 38961
17%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 15321
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30958
17%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
SKVR X1 1725.
17%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR XI 405.
17%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 76112
17%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 73793
17%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 72923
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11640
17%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
17%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1715.
16%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 43799
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 32266
16%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 47340
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47271
16%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
SKVR XI 406.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 46233
16%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
SKVR VIII 5052.
16%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11294
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12991
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13590
15%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12023
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15889
15%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21854
15%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
SKVR XI 413.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 46647
15%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5058.
14%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 15763
14%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35882
14%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR XI 409.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR X1 1718.
14%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 16855
14%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
14%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 73117
14%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82719
13%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 12517
12%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80996
12%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 2445.
11%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 36764
11%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR X1 1723.
10%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 46667
10%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 73049
10%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne