JR 15070
92%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14034
87%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69218
84%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 15136
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10823
81%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14263
81%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11531
77%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11105
76%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12089
76%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12206
76%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13762
76%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15261
76%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15954
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11035
75%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11305
75%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15656
75%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14975
74%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44109
74%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16881
73%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16023
73%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13588
72%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11639
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13397
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2822.
72%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12598
72%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43926
71%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72796
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72803
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12719
71%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11492
71%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12112
71%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72769
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11578
70%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13537
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14768
70%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43940
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10466
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10697
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12815
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15891
70%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11344
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12516
69%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14291
69%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11952
69%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43717
69%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73052
69%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12846
69%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13413
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15318
69%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11416
68%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43957
68%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43685
68%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16200
68%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65124
68%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 44143
68%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15608
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40299
67%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 43648
67%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11023
67%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40333
67%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
SKVR VII3 4150.
67%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 55092
67%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 15772
67%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11260
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83860
67%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21202
67%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 70379
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46435
66%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 13469
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28352
66%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 14264
65%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48963
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2816.
65%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12090
65%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15262
65%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10772
65%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11939
65%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12976
65%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13624
65%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14189
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14950
65%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15183
65%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15445
65%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15827
65%
1939
Häme — Koski Hl
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56378
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72846
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08995
65%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 15749
65%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56589
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82786
65%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR VII3 4142.
65%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 11953
64%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44038
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44120
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55038
64%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11382
64%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14479
64%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13340
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15731
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39648
64%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 2817.
63%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15669
63%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72787
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12903
63%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13669
63%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12751
63%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14588
63%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15570
63%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43882
63%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72702
63%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2803.
62%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12932
62%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13704
62%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81096
62%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12193
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13750
62%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11086
62%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14828
62%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46440
62%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 43616
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56392
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11075
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11529
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12566
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12885
62%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21004
62%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21352
62%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21375
62%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21412
62%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21472
62%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43671
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44095
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51763
61%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11461
61%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15250
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72765
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12920
61%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44726
61%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 47962
61%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 14602
61%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21432
61%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 26193
61%
1962
Häme — Hämeenlinna
Kivi, Meri
JR 03545
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10540
61%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10569
61%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10578
61%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10828
61%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10841
61%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10959
61%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11001
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11229
61%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14108
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14167
61%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14177
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14687
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14875
61%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15379
61%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15715
61%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15905
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46354
61%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 07702
60%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 43756
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11774
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14385
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21364
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43862
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56962
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15300
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11326
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2800.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10505
60%
1932
Häme — Koski Hl
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11270
60%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14817
60%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11977
60%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13560
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56868
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10482
60%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14024
60%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43774
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22375
60%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 17346
60%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 49456
59%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2802.
59%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65980
59%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 35138
59%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22265
59%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 12006
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12797
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11417
59%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14355
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17374
59%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 12020
59%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81739
58%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 21542
58%
1893
Etelä-Karjala — Muolaa
Kallio, Pekka
JR 10869
58%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14910
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15421
58%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00016
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00037
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00053
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00070
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00083
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00090
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 50085
58%
1956
Uusimaa — Kotka
Paavolainen, Oma Martti
JR 50123
58%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50154
58%
1956
Häme — Somero
Paavolainen, Oma Martti
JR 62693
58%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 70568
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70631
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70674
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70730
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55390
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11616
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13358
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10941
58%
1932
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15244
58%
1939
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44448
58%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 69911
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10512
58%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14049
58%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14110
57%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21394
57%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65477
57%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80416
57%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 44064
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55800
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12701
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14445
57%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65062
57%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12019
57%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70335
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56267
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70618
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13468
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4151.
56%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 28041
56%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 14664
56%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4152.
56%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 10755
56%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64441
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10134
55%
1925
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11191
55%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11976
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12069
55%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13559
55%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10942
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28203
55%
1930
Uusimaa — Helsinki
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2785.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35126
55%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55788
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11319
55%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49847
55%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55562
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12207
55%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13763
55%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11281
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21334
55%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 57826
55%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22770
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26132
54%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 49423
54%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 44439
54%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 13453
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55431
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13013
54%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56568
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73089
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22622
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 84451
54%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 00032
54%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 40720
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 70190
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22127
54%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11493
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14976
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51210
54%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51545
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11666
54%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43806
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49387
53%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 15245
53%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49733
53%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 72744
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72980
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73437
53%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 81771
53%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 09255
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 10422
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14056
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35122
53%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10756
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14665
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73035
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73123
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00056
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 15650
53%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55345
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56314
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15470
53%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21157
52%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22569
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10325
52%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10975
52%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15581
52%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15281
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56702
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22816
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14444
52%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56678
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56663
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12130
52%
1933
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14960
52%
1939
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56849
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49258
52%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49886
52%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 81235
52%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 65125
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 55956
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56526
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55873
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63674
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21550
51%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 55807
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04948
51%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 10794
51%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10987
51%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11728
51%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14071
51%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15012
51%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15855
51%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15867
51%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43589
51%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 46210
51%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 47514
51%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 49603
51%
1956
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 56580
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16410
51%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54052
51%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 56324
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47930
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 77261
50%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 55816
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13411
50%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22526
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22593
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22645
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11145
50%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14858
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49057
50%
1955
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 56220
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65476
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83308
50%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 11815
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47926
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 51195
50%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76732
50%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 12814
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10916
50%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15689
50%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82540
50%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 56461
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66901
50%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 71110
49%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 49302
49%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 17088
49%
1912
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Hänninen, Laina
JR 12989
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49278
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56185
49%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22512
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22754
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12700
49%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2813.
49%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22717
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57620
49%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10590
49%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12446
49%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11780
49%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14386
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15422
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00182
49%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 48971
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49021
49%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49465
49%
1955
Keski-Suomi — Suolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55552
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14014
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2804.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16227
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56696
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56599
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4144.
48%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 14278
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11816
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18416
48%
1966
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Toivo
JR 31483
48%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 82919
48%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 2788.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55376
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42883
48%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 08862
48%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 23813
47%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 61252
47%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2807.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56065
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17426
47%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 51220
47%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73501
47%
1944
Häme — Janakkala
Salokannel, Tyyne
JR 43987
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00651
47%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 22610
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2783.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2787.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2793.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2794.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10299
47%
1925
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55420
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55537
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58180
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64783
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72985
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10589
47%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47247
47%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 16135
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55855
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14276
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67840
47%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 10549
47%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16478
47%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48924
47%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55319
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11254
46%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15798
46%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49076
46%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13874
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11062
46%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82308
46%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 09024
46%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 22155
46%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 04325
46%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 68537
46%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 56468
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16390
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09284
46%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XII1 2786.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2801.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16516
46%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56088
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62717
46%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 21005
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57252
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2784.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23208
46%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11594
46%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16314
46%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49060
46%
1955
Pohjois-Karjala — Eno
Paavolainen, Oma Martti
JR 60993
46%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Pulliainen, Liina
JR 12398
46%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13967
46%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49838
45%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 55841
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64440
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15712
45%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43998
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13875
45%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22890
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 25576
45%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 46217
45%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 80038
45%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 10491
45%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14118
45%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11836
45%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14552
45%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63646
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69609
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4143.
45%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 16613
45%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47026
45%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 49445
45%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12302
45%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43912
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73281
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12567
45%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56618
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68143
44%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 22931
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15549
44%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12633
44%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12957
44%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80276
44%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 19121
44%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 12303
44%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58224
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22786
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X2 3280.
44%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XII1 2823.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44826
44%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 46370
44%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 63943
44%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 71083
44%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 56669
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56857
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64443
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11445
44%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56686
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18389
44%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 20678
44%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 49672
44%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 14540
44%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10498
44%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10680
44%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10810
44%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12070
44%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12249
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14119
44%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14738
44%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15282
44%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15879
44%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23811
44%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 56261
44%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21450
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55093
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68074
43%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 58290
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58243
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58362
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58424
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58558
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58640
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56040
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56300
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67466
43%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14911
43%
1939
Peräpohjola — Kemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16296
43%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69651
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49041
43%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 47188
43%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 55574
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76113
43%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 13506
43%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49543
43%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55360
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55478
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70041
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73004
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56532
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57964
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22369
42%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 15472
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55862
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55931
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57414
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61124
42%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 40739
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 56653
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56255
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65475
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72832
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57713
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55864
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57323
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55589
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55701
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57597
42%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81817
42%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 14636
42%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51175
42%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51518
42%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58026
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73119
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73419
42%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56287
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64925
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11837
42%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42066
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55303
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21620
41%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 55900
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49172
41%
1955
Etelä-Karjala — Jaakkima
Paavolainen, Oma Martti
JR 57194
41%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72997
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2790.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05415
41%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 10637
41%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15834
41%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16797
41%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55754
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58066
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58149
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58332
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58612
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56007
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56651
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22732
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22746
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22808
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22849
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22950
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22975
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22995
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04947
41%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 11573
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14236
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49348
41%
1955
Satakunta — Multia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49791
41%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Paavolainen, Oma Martti
JR 66556
41%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 70007
41%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70434
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14457
41%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66372
41%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 56226
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60415
41%
1913
Etelä-Karjala — Lavansaari
Porkka, Laina
JR 22964
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49253
41%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kristiinankaupunki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55923
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55058
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13821
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57471
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03831
41%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 22670
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 40766
41%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 22126
41%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 57767
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56205
40%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11716
40%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13801
40%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75658
40%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR XII1 3249.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57093
40%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55052
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55672
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72965
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55409
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16142
40%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65127
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10870
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51247
40%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10732
40%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13914
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13915
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15976
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57379
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16639
40%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20934
39%
1913
Satakunta — Tampere; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 27371
39%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 12747
39%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
39%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
39%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44000
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 59642
39%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 84452
39%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 57933
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58577
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00064
39%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 64445
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65376
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12662
39%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22579
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56896
39%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68629
39%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 2824.
39%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2811.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4149.
39%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 64436
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70301
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57257
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47565
39%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 28298
39%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 57506
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57270
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14553
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64914
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55602
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58349
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26385
39%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 31460
39%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 42121
39%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 18405
38%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 11228
38%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14874
38%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49826
38%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 81841
38%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 55942
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14367
38%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11061
38%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15678
38%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49361
38%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 67903
38%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 16332
38%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56449
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83879
38%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 51232
38%
1909
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55646
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55830
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56240
38%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22863
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69029
38%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 70798
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72292
38%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 11161
38%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12248
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13820
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14692
38%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49390
38%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50097
38%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2812.
38%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22640
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11119
38%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15630
38%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50033
38%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 14163
38%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49188
38%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 75725
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 81553
38%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 50729
38%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 22557
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50060
38%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2781.
37%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23392
37%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 11679
37%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55438
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22705
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12341
37%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13912
37%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50045
37%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64450
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55417
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57279
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51314
37%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58477
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80014
37%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Tomminen, Väinö
JR 58663
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22659
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57831
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42052
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64439
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2814.
37%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56636
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51202
37%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78972
37%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 61019
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64449
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18224
37%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 15309
37%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2782.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2791.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55247
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58060
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58129
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58303
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58513
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58533
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58674
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2805.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14961
37%
1939
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57291
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4145.
37%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 08336
37%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 13277
37%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32133
37%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 61237
37%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 70841
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55629
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15469
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22243
36%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 12343
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65532
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58585
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12448
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57475
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49039
36%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4119.
36%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR VII3 4469.
36%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII2 8323.
36%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18133
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 20994
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 00176
36%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 10819
36%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
36%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
36%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
36%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
36%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
36%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
36%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
36%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
36%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
36%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
36%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
36%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
36%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
36%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
36%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
36%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
36%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
36%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
36%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
36%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
36%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
36%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
36%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
36%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
36%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35148
36%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35169
36%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35194
36%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 36669
36%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 46699
36%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 49824
36%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 63671
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64477
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67850
36%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 76418
36%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 78501
36%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 58396
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55331
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09421
36%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 57791
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06947
36%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 67409
36%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 83538
36%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 51178
36%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64926
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4146.
36%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VII3 4147.
36%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VII3 4148.
36%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XII1 2799.
36%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21619
36%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 22722
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44345
36%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 51281
36%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57382
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2810.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78521
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
JR 05778
35%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
JR 12845
35%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13412
35%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55387
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2820.
35%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57118
35%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12342
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12344
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
35%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 58461
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57530
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22704
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14113
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56607
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40662
35%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 12131
35%
1933
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76657
35%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 46176
35%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 18878
35%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10444
35%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13637
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57795
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55723
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14894
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21959
34%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 57660
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10854
34%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65474
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 25665
34%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 55315
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51197
34%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57151
34%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62703
34%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 69681
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57630
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57803
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42176
34%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 12844
34%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51277
34%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10047
34%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR XIII3 7639.
33%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 40795
33%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 58433
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2809.
33%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43846
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70762
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27453
33%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 62397
33%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 55367
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49554
33%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 51236
33%
1909
Etelä-Karjala — Muolaa
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55350
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18533
33%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 19901
33%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 10239
33%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
33%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
33%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
33%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
33%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
33%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
33%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
33%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
33%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
33%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
33%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
33%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
33%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
33%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
33%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
33%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
33%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
33%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
33%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
33%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 51309
33%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63667
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64905
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70189
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69743
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63319
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 21966
33%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kaltiala, J. P.
JR 67829
33%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 15546
32%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
32%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
32%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 29887
32%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 57228
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74905
32%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 57650
32%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64435
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
E 73813 (15)
32%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 57, 401 (1)
32%
1932
välismaa; Võrumaa — Võru l.
Ariste (Berg), Paul
ERA II 172, 171 (12)
32%
1939
Järvamaa — Ambla
Heinamägi, Harald
JR 64456
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 37183
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 78492
32%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 55362
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55451
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65128
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80116
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 58101
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18849
32%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 22801
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 61251
32%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 55406
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55893
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15166
32%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55413
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57580
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58490
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55971
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57641
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65529
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55042
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
ERA II 183, 511 (96)
31%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
JR 57164
31%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22768
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20631
31%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 35110
31%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 73563
31%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 27175
31%
1957
Aunus — Vitele
Kontu, Mikko
JR 55878
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57356
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74510
31%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 13913
31%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4153.
31%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 57813
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2792.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57973
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10548
30%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2798.
30%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22504
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15463
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73088
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 41697
30%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 04362
30%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Haarala, Anni
JR 55947
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14162
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15471
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22171
30%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 52549
30%
1946
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57812
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2815.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2789.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2795.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51225
29%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15748
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65129
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 78799
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2782 α.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55448
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68691
29%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
JR 64785
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55236
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45987
29%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 60402
29%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 64432
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64442
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64782
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 42062
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55265
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18080
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1786.
28%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 49371
28%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 58104
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57452
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58150
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2806.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64784
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55371
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12449
27%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16812
27%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57178
27%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64556
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64444
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 53274
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 57775
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64364
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 41784
27%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 50808
27%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
JR 58710
27%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 84406
26%
1911
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 55653
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57723
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2797.
26%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2796.
26%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12447
26%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57690
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47182
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 57916
26%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57705
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
26%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 35077
26%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63669
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 28328
26%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49460
26%
1955
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Paavolainen, Oma Martti
JR 63816
26%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 36620
25%
1893
Satakunta — Pori
Laine, T. V.
SKVR XII1 2808.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
25%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 55292
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55309
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08141
25%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 14708
25%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41100
24%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 49474
24%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 22787
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48688
24%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 23800
24%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 64479
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64552
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73280
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57023
24%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
24%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII2 8322.
23%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57553
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49141
23%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8338.
22%
1920
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49132
22%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 7644.
22%
1930
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
JR 64473
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64478
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64480
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64815
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64892
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53527
22%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 65123
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10710
21%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11066
21%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12586
21%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
21%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11224
20%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15601
20%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15567
20%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
20%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64476
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64901
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65105
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65455
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65461
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 82880
20%
1940
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X1 2024 α.
20%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15814
19%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10559
19%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
19%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
19%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60356
19%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 64472
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81819
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 80563
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64459
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65107
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 51550
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64907
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06894
16%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 63652
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 20996
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65381
14%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64885
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47435
13%
1926
Keski-Suomi — Viitasaari
Okkola, T. E.
JR 64880
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi