JR 12109
99%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
76%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35121
74%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46096
72%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 14033
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
71%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 70565
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68525
70%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 70617
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10323
69%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
69%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
68%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 80994
68%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 81093
68%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14179
68%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73567
68%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22599
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12974
67%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
67%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
67%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 37027
67%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 11377
67%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
67%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14474
66%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 55502
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20559
65%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 49495
65%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 21972
65%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 03807
65%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 55836
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11059
64%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55645
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16130
64%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13010
64%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
64%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
64%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10852
64%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
64%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22520
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10588
63%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
63%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 55854
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57936
62%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33929
62%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55714
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
62%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55870
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14892
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
61%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
61%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
61%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
61%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14216
61%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10867
60%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
60%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57965
60%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11635
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
60%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 70181
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11125
60%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
60%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
60%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11024
60%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
59%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
59%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 42786
59%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 80115
59%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 48980
59%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16793
59%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
59%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
59%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 13502
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22625
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 83858
58%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 27532
58%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 08982
58%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12840
58%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
58%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
58%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 82537
58%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 16168
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
58%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
58%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
58%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
57%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
57%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 11775
57%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12654
57%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
57%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16188
57%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 33644
57%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 11063
57%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35091
56%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13192
56%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
56%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11002
56%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
56%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
56%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
56%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22508
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55872
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19501
55%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
55%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39913
55%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 12883
55%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64577
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67465
55%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 70760
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4088.
55%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 14604
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
55%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
55%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
55%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11073
55%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
54%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
54%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 10287
54%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
54%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
54%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 08985
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10189
54%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 33009
54%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 17070
54%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 47546
54%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 50697
54%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 69610
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12005
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
54%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 81667
54%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 49127
54%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49122
54%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12128
54%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
54%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
54%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
54%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
54%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22536
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
54%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
54%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
54%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
54%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
54%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
54%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
53%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10753
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
53%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
53%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57304
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81236
53%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 15750
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
53%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 14640
53%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
53%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 72790
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49018
53%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49458
53%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 70530
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11703
53%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
53%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
53%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
53%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
52%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 69913
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24948
52%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 11662
52%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
52%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
52%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
52%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
52%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12161
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
52%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 49051
52%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 70436
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80414
52%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 49307
52%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 12243
52%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
52%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 47419
52%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 49394
52%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
52%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
52%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 57874
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64499
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69647
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13229
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
52%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15732
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 57875
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57251
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16719
51%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
51%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12594
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
51%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
51%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
51%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
51%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
51%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
51%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42081
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16373
51%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57902
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60458
51%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64502
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 08680
50%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 49407
50%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57904
50%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84056
50%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 07645
50%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 16483
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
50%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 21944
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 08997
50%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 42398
50%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
50%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 71855
50%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 70671
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47580
49%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 40824
49%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 22697
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10962
49%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
49%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
49%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
49%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 06159
49%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10696
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
49%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
49%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
49%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 15373
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
49%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06401
49%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 49476
49%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 12159
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
49%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
49%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 60420
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15141
48%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
48%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
48%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 15680
48%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
48%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 70334
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12158
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
48%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
48%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
48%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
48%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 83536
48%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 15647
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
48%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 22026
48%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 81761
48%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 19387
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
48%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 19118
47%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 33925
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 22020
47%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 12514
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
47%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
47%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
47%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 13009
47%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
47%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12160
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
47%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13408
47%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
47%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 35137
47%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 68130
47%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 82070
47%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 35190
47%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11064
47%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
47%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
47%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
47%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
47%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
47%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67977
47%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 70593
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16372
47%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
47%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 69742
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40332
47%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 49563
47%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10791
47%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
47%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 23178
47%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15280
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
46%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09609
46%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 78786
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10587
46%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
46%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
46%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
46%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76106
46%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 12917
46%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 22545
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16635
46%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
46%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
46%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14686
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
46%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
46%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 58189
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11318
46%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
46%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
45%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11488
45%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
45%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 15531
45%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
45%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 65083
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12563
45%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
45%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70624
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00050
45%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 06710
45%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 11569
45%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10408
45%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
45%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15710
45%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06902
45%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 22852
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11147
44%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
44%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
44%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56564
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10290
44%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
44%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22830
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11261
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55470
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37185
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57914
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12901
44%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
44%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 15442
44%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62711
44%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 10714
43%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
43%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47928
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 16262
43%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
43%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
43%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
43%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 10943
43%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
43%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 14586
43%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
43%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 38304
43%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 68504
43%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 13407
43%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
43%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 40797
43%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 14210
43%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
42%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
42%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
42%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 49191
42%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28121
42%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 49260
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 63913
42%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 16771
42%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
42%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
42%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 57851
42%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48950
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 73435
42%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55895
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13504
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
42%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
42%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15631
42%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47466
42%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49885
42%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11614
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
41%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65446
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13406
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16093
41%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64576
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57345
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13910
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22933
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43890
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10529
41%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 84449
40%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 70010
40%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57381
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46436
40%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 12016
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 39874
40%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 57442
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11814
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49590
40%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50140
40%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10825
40%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 10517
40%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
40%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47470
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 11707
39%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 75683
39%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 42383
39%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 66012
39%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 28837
39%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 65084
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73466
39%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 57939
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24790
39%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 13803
39%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
39%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
39%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
39%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 15692
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72990
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 14704
39%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 78822
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 60345
38%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64863
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 48967
38%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07730
38%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 64491
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12244
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
38%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 47422
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 51505
38%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64571
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64497
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26129
37%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 12749
37%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
37%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
37%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13405
37%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
37%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
37%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
37%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 43635
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15066
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
37%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
37%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68159
37%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 21359
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49092
37%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 51762
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64490
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15571
37%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
37%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
37%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
36%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
36%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
36%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 64578
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78481
36%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 47187
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49574
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60366
36%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 16139
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
36%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 16815
36%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
36%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
36%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 64867
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65444
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16504
35%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 73145
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64492
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51504
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65081
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69663
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73404
35%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15657
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
35%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 61009
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
35%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
35%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 27363
35%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 52349
35%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09608
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 44249
35%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 49559
35%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14265
34%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46378
34%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 65443
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 40295
34%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 64501
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11605
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07727
34%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 43884
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17140
34%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 70435
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50166
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64496
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65086
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11833
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
34%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
34%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65099
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20663
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 13198
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11413
33%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
33%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4089.
33%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 55060
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68294
33%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21373
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 73737
33%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44133
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 39536
33%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 10785
33%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64500
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43613
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63255
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
32%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73236
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 21389
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11411
32%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
32%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68064
32%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 46187
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 21333
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64509
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21038
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 34548
31%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 34604
31%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 16505
31%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71079
31%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 65981
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 64493
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11245
31%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
31%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 64866
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69649
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15752
31%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 43603
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10577
30%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
30%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43918
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65082
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11415
30%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7620.
30%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 65097
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 58327
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65565
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2449.
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31453
30%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
30%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 60248
30%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 46606
30%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2447.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44721
30%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 56242
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14267
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46658
30%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 64872
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 41452
29%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 63806
29%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09273
29%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 32882
29%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 68479
29%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 16433
29%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55046
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64869
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4102.
29%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
E 52517 (29h)
29%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
ERA II 2, 271 (3)
28%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 57282
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16648
28%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66807
28%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11283
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73207
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 36773
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 15646
28%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64580
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65562
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72938
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16662
27%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 47245
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 81140
26%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16030
26%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10786
25%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23244
25%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 13667
25%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
25%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 28303
25%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 19919
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 15788
25%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
24%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
24%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 15751
24%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65456
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16688
23%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47192
22%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49485
21%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 33441
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 68249
19%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 75730
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 39850
18%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 22236
17%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 46667
16%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.