JR 10862
100%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15044
72%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11918
69%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
68%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
67%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13023
67%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61214
55%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 35058
54%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14926
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73770
52%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 42408
50%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XIII4 12078.
45%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 47778
43%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 12777
43%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60474
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13742
42%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11713
41%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2394.
41%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 12190
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73361
38%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73102
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72950
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1340 α.
36%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16673
35%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10885
34%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22225
34%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 00610
33%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
33%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 12869
31%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13441
29%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11657
29%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74636
28%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 61433
28%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 64059
28%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 13379
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4900.
27%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4899.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4901.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4903.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 53448
25%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 03383
25%
1963
Uusimaa — Vihti
Cederberg, Aarne
SKVR XII1 1933.
25%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64699
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27319
23%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XII1 1935.
23%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09060
23%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 13003
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13494
23%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14139
21%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61439
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
JR 64012
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 12559
20%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
20%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16510
20%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4902.
20%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 78990
20%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 61779
20%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 80409
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
SKVR XII1 1938.
19%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6970.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 61751
19%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 60731
18%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR XII1 1280.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1224.
18%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 78907
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
JR 35863
18%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 39313
18%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 05994
18%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
SKVR XII1 1937.
18%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16622
18%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60215
18%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 13649
17%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57654
17%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1264.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12969
17%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50192
17%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 82428
17%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 30219
17%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 12558
17%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27849
17%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 11181
17%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14334
17%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1939.
16%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61544
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 44450
16%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR XIII2 6543.
16%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 14654
16%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63359
16%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 48865
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 27999
16%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 13324
16%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1354 α.
16%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 61388
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
JR 52145
16%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1276.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84066
15%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 06436
15%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1279.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1572.
15%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 72949
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1277.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52143
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72868
15%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 57662
15%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57765
15%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10615
14%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26649
14%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 44800
14%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
JR 00136
14%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR IX2 312.
14%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1266.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25282
14%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 07619
14%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR VI2 6969.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XI 277.
14%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 11705
14%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1278.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2061.
14%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR X1 1344.
14%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
SKVR XI 292.
13%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR X1 1227.
13%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
SKVR XII1 1283.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3926.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 57013
13%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59490
13%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 44447
13%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR XII1 1259.
13%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR VIII 3257.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 74733
13%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 64995
13%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1346.
12%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR XIII2 6539.
12%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
JR 35768
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6534.
12%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 2057.
12%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 46486
12%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 24898
12%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 27721
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR VIII 3256.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1274.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1289.
12%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 280.
12%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 2607.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 53267
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 6547.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 67808
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR X1 1348.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX2 313.
11%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
JR 55275
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12079.
11%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR I4 2331 α).
11%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2042.
11%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 69748
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6548.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 39393
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR VI2 6964.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 73561
11%
1939
Satakunta — Ruovesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI2 6974.
11%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR I4 2331.
11%
1889
Aunus — Kiimaisjärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1285.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VI2 6972.
11%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1262.
11%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4898.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 1353.
11%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
SKVR IX1 2421.
11%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 40856
10%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR IX1 2425.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 68522
10%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR IX1 2427.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1273.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63440
10%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1288.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1255.
10%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 06502
10%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR VI1 2045.
10%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 2060.
10%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 6549.
10%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 70759
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41962
10%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla