JR 12742
86%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15094
86%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65066
86%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47468
83%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16633
78%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49042
78%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11271
77%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64834
74%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11928
71%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15229
71%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12948
68%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8301.
67%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 64313
66%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12913
65%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15455
65%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13688
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30524
60%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 10435
59%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22776
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22892
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22993
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11711
54%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73208
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46178
53%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 40858
53%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65490
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22633
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22710
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22725
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22886
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00221
50%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 62682
50%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 65581
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14020
49%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67905
48%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 75674
48%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 47190
47%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2353.
47%
1928
Etelä-Savo — Lemi
Okkola, T. E.
JR 73568
47%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22715
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73220
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22675
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22688
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22840
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11502
41%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14985
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11861
40%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14577
40%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16401
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26464
39%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 73263
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 44823
38%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 18131
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 13804
38%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49317
36%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 02589
36%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 64842
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65374
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22731
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22899
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 62706
32%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 23800
32%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 73093
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00163
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 61816
31%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 76733
30%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 22662
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27569
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 64843
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 23255
29%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 16365
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65582
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 23944
27%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 7623.
27%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 12489.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 51276
26%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66006
26%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 22680
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73026
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11243
25%
1932
Etelä-Karjala — Terijoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14888
25%
1939
Etelä-Karjala — Terijoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28025
22%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 2357.
16%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri