JR 11000
96%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
85%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
85%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
84%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 69247
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70086
83%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12157
81%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
81%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07705
80%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 55676
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48994
79%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10579
79%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
79%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
79%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
79%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
79%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
79%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
79%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70376
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11813
79%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
79%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
78%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10709
78%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
78%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12066
78%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
78%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
77%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10367
77%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
77%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
77%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11867
77%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
77%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49153
76%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2630.
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10326
76%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
76%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
76%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72850
76%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56250
76%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
75%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 55866
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
75%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
75%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50108
75%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 14381
75%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
75%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
74%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
74%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70484
74%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10698
74%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
74%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
74%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2640.
74%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11244
74%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
74%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 4118.
74%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2621.
74%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
74%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
74%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
74%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
74%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 13550
74%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
74%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 70622
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10843
73%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
73%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55556
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16375
73%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
72%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
72%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10939
72%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
72%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 14361
72%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
72%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
72%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
72%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
72%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
72%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
72%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
72%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
72%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
72%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
72%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
72%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
71%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08994
71%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11085
71%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16092
71%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10492
71%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
71%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2627.
71%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11322
71%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
71%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
71%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67482
71%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 22965
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
71%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 14891
71%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
71%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
71%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
71%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
71%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
71%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 15854
71%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14275
70%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
70%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
70%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
70%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
70%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 55811
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15714
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56917
70%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13501
70%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
70%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 56292
70%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
70%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
70%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14287
70%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
70%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 48923
70%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 16024
70%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
69%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
69%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
69%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55568
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13666
69%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
69%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
69%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10679
69%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
69%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22500
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10541
69%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49804
69%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11574
68%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
68%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10423
68%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
68%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
68%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
68%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
68%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
68%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
68%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
68%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
68%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 21318
68%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 70534
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13553
68%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12836
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
68%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12713
67%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
67%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
67%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11343
67%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
67%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
67%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
67%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 81753
67%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 80563
67%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 14221
67%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
67%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14180
67%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
67%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22629
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 34551
67%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII2 8321.
67%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 13652
67%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
67%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16428
67%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11190
67%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
67%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
67%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
67%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 06404
67%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 15906
67%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10988
67%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14827
67%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
66%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10445
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
66%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49026
66%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 61119
66%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XII1 2674.
66%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 50117
66%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11324
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
66%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
66%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
66%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
66%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
66%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
66%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 68532
66%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 11969
66%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
66%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49264
66%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66806
66%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 35169
66%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56361
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
65%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
65%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
65%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11575
65%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
65%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
65%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
65%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69952
65%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12585
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
65%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
65%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
65%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
65%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
65%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48970
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55240
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
65%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
65%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
65%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
65%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
65%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
65%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11280
65%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
65%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
65%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 57374
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
65%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
65%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11258
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
64%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
64%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 49019
64%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 80275
64%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 12107
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
64%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 21151
64%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56799
64%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
64%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 10591
64%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
64%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
64%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
64%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 14758
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
64%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49012
64%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 15464
64%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
64%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
64%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11460
64%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
64%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
64%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
64%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
64%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
64%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
64%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
63%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27360
63%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 36669
63%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 14455
63%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
63%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
63%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
63%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57542
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15933
63%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
63%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10521
63%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
63%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
63%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
63%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 33488
63%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 10855
63%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
63%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
63%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
63%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 15787
62%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
62%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII2 8325.
62%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27462
62%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
SKVR X1 1801.
62%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 55945
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
62%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
SKVR VII3 4383.
62%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 12988
62%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
62%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
62%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
62%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
62%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11071
62%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49429
62%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 06339
62%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15955
62%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
62%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
62%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2661.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12929
62%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
62%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50080
62%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 12335
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
62%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27728
62%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 14851
62%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
62%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 20936
62%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 14955
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
62%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63816
62%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 22582
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14890
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 03546
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 49846
61%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55861
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
61%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
61%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
61%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15713
61%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49508
61%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56313
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10592
61%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
61%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
61%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13451
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
61%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 10430
61%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
61%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 60255
61%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2673.
61%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15548
61%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10871
60%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12108
60%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2663.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
60%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 57233
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78767
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11522
60%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
60%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
60%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
60%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11188
60%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
60%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57416
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72777
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 83863
60%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10551
60%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
59%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
59%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 26060
59%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 10239
59%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
59%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
59%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 15258
59%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15065
59%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
59%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 66902
59%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 46699
59%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 73563
59%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 59642
59%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 64906
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27453
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 11410
59%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
59%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
59%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12972
59%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
59%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 26438
59%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 15005
59%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16409
59%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73129
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13534
58%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
58%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 57322
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15143
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
58%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
58%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 19466
58%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XII1 2675.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
58%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 67850
58%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII1 2659.
58%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22745
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15748
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
58%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2652.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14035
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12562
58%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
58%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
58%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
58%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 55820
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12513
58%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23191
58%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 57445
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16364
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12900
57%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
57%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
57%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
57%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70716
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1812.
57%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13707
57%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27371
57%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 55774
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47041
57%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 18878
57%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10191
57%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
57%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
57%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
57%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
57%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
56%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 00095
56%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14769
56%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
56%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
56%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14545
56%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
56%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16326
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
56%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 48849
56%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 48978
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49287
56%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 12440
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
56%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
56%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
56%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
56%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00089
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 55499
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68013
56%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR XII1 2635.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14364
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70765
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11830
55%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12915
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
55%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15440
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
55%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12630
55%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
55%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
55%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 71854
55%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 84452
55%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 57440
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16646
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
55%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
54%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 12587
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
54%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2666.
54%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51548
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12973
54%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
54%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
54%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 63667
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11970
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 83395
54%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 11777
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22592
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10468
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15145
54%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1796.
53%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 13533
53%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
53%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
53%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 47028
53%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 21328
53%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10910
53%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
53%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2633.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11160
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11589
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
52%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
52%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16664
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14025
52%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
52%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 57495
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63670
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67906
52%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 73092
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49547
52%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 09276
52%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12657
52%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
52%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14286
52%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65974
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 64476
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35162
51%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 23009
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2664.
51%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 56965
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2657.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10406
51%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57832
51%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2648.
51%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14446
51%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
51%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 56909
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26202
51%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 68613
50%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15417
50%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
50%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
50%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
50%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
50%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 15278
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
50%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2644.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53274
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 58721
50%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 14111
50%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2155.
50%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 57384
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76418
50%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2636.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11034
50%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64907
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 19901
49%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 11521
49%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
49%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52387
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73091
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12241
49%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14441
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
49%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 65978
49%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 12712
49%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
48%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21952
48%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 14160
48%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
48%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 46442
48%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 22172
48%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 40301
48%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 43534
48%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 65105
48%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15677
48%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10989
48%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47878
48%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 49683
48%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2622 α.
48%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
48%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49119
48%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12298
48%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10819
47%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2669.
47%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
47%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 73059
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61235
47%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15866
47%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
47%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 18530
47%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 65454
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21395
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11060
47%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
46%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06939
46%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 2658.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58197
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16250
46%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57736
46%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64456
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13813
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
46%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
46%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
46%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14548
46%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
46%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR X1 1811.
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 19385
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 22787
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47185
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13871
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
45%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
45%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
45%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 22872
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18533
45%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 57722
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16417
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
44%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 49313
44%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 13908
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
44%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 64477
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2628.
44%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49813
44%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8323.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14583
44%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
44%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
44%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 11375
44%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
44%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11325
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23809
44%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 65461
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 09426
44%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 44826
44%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 14064
44%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
43%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 58559
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44096
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57756
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43958
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII2 8324.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14382
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2638.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64901
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 52353
42%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1809.
42%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 20636
42%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 15813
42%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84485
42%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 2678.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
42%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49879
42%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49471
42%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 43863
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72989
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2646.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68618
41%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15063
41%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15144
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
41%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 13402
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2676.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18071
40%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2643.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42793
40%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 18405
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 11134
40%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 83324
39%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 56700
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
39%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 58582
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21365
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21353
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 14456
39%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 46852
38%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 15729
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
38%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2677.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12747
38%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
38%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
38%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18224
37%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 08880
37%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR XII1 2622.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05799
37%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 55590
37%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28315
37%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 21452
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2651.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57815
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17423
37%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 11776
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81119
36%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15309
36%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05998
36%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 13964
36%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
36%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 43758
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73464
36%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 07652
36%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 12590
36%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
36%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60425
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 81842
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 69738
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47458
35%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 65973
35%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 49831
35%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 13870
35%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 56687
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04107
35%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 73025
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 58230
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73280
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2656.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
34%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2624.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57693
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64474
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52396
33%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47439
32%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 40825
32%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64472
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58302
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61251
32%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2639.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75477
32%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 58548
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73235
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 43672
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09441
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 43976
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72955
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2647.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68073
30%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 44532
30%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 49815
30%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 20996
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65962
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11831
29%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
29%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20995
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 44000
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64480
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15924
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63943
28%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 60356
28%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 10710
28%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75659
28%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 10550
27%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63866
27%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 56689
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15310
26%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
26%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 11832
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
26%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 10570
26%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43639
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23192
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11066
24%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
24%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
24%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 00008
23%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12586
23%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57768
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7100.
22%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 14546
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
17%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
17%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
13%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.