JR 10852
85%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
84%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14179
84%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
78%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12443
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
74%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
74%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
72%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
72%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
72%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
72%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
70%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
70%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11306
69%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
69%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
69%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
69%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
68%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
68%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
68%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12654
68%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
67%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
67%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 66012
67%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11162
66%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
66%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
66%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
66%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
66%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00050
66%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 16093
66%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
66%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 14033
66%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
66%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16483
65%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
65%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48950
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15141
65%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
64%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
64%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 13291
64%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
64%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 10634
64%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
64%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
63%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
63%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
63%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
63%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
63%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00076
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11059
63%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12631
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
62%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11775
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
62%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
61%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 00093
61%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 13706
60%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
60%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 13636
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
60%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12840
60%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
60%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
60%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 22852
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 82070
60%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 14283
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
59%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
59%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
59%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 11525
59%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
58%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
58%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 22697
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11880
58%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 49196
58%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 39677
58%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 50377
58%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57599
58%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43007
57%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 20935
57%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 46374
57%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 33009
57%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11024
57%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
57%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 33193
57%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 14054
57%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11125
56%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12109
56%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
56%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
55%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
55%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
55%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42398
55%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
55%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14770
55%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
55%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 10420
55%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
55%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
55%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47580
55%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 10867
55%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21197
54%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22545
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11345
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
54%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
54%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 13714
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
54%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 14908
54%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12591
54%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
54%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
54%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 13503
54%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
54%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
54%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11002
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
54%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
54%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 15373
54%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
53%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 60458
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 81236
53%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 68525
53%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 14384
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
52%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10588
52%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
52%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10290
52%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
52%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11814
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
52%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
52%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
52%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
52%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
52%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16563
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
52%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 40797
52%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 39640
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 50100
51%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
51%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
51%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
51%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
51%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
51%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12715
51%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
51%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 58189
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08997
51%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10440
51%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
50%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 49186
50%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
50%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57251
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70151
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11591
50%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
50%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
50%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64499
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34040
50%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 10943
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
50%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
50%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 13803
50%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
50%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
50%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 49152
50%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
50%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
50%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
50%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10714
50%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
50%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
50%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
50%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
50%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
50%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
50%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 50124
49%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 37027
49%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 49260
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 82537
49%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 15280
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
49%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 80115
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 12068
49%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 14704
49%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
49%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16300
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
49%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 55617
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49546
48%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55521
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
48%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
48%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11868
48%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
48%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14360
48%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
48%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 55759
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
48%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 49458
48%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 71855
48%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 12917
48%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
48%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 10517
48%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
48%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22641
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14474
48%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
48%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
48%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
48%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
48%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49504
48%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 06401
48%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10753
47%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
47%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
47%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73896
47%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 42786
47%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 10922
47%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
47%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16514
47%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64576
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10287
47%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73567
47%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11073
47%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15670
47%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55714
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33644
47%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 55739
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
47%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14686
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
47%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
47%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
47%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
47%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11661
47%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 13713
47%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
46%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
46%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 48934
46%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49051
46%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 47928
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 16001
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
46%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
46%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 12930
46%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
46%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 12594
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
46%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 81093
46%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15442
46%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
46%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22599
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11282
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
46%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
46%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14210
46%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 84354
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 06159
45%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11722
45%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
45%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
45%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64577
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64502
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10587
45%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
45%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
45%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 69647
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07730
45%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 27532
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 70671
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12514
45%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
45%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
45%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 33929
45%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 08280
45%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 62686
45%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 57875
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40824
45%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 08985
44%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13247
44%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
44%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
44%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16168
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
44%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
44%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 57598
44%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57231
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11064
44%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
44%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
44%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
44%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
44%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12158
44%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
44%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
44%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
44%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 22020
44%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 09609
44%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
SKVR VII3 4097.
44%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 13653
44%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16262
44%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46371
44%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 49857
44%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 69913
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13229
43%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76106
43%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 20559
43%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 55858
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70181
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22026
43%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 49372
43%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 11881
43%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
43%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
43%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 72742
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55854
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
43%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21972
43%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 68504
43%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 80533
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 60420
43%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12660
43%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
43%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
42%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12749
42%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
42%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
42%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11590
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
42%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
42%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 13405
42%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15718
42%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
42%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 80885
42%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 33925
42%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 13011
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
42%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46606
42%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 06710
42%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 12244
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
42%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03807
42%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 10791
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
41%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 57345
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10825
41%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
41%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
41%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10547
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57965
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70565
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11833
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
41%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 69292
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13274
41%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13406
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16635
40%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 18838
40%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 16793
40%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
40%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19387
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 38304
40%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 49331
40%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 78738
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49191
40%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57355
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57972
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 34493
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 42383
40%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 15631
40%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
40%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10481
40%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
40%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 11488
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
39%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64501
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11036
39%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 81761
39%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 10408
39%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
39%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 17033
39%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 19118
39%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 12016
39%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
39%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
39%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 49578
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46096
39%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 70624
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55932
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16199
39%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 46436
38%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 64509
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16372
38%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50095
38%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 63657
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14068
38%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
38%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57856
38%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
38%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50697
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 63627
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65447
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20619
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 57904
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40295
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 16271
37%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16304
37%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
37%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 13504
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06902
37%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 46378
37%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 47245
36%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 26129
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 28121
36%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 49564
36%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 40851
36%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57874
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16648
36%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65448
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 61009
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
35%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65084
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65444
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
35%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
35%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 16504
35%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
35%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 70530
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11106
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10546
35%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
35%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 16688
35%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64870
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70435
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10577
35%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
35%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
35%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 47470
35%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57922
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09273
35%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 10786
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07727
34%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 16116
34%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65101
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 36768
34%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64863
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43890
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64506
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15571
34%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64872
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65446
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64491
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64573
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70593
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46658
33%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 34548
33%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12087
33%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
33%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 81091
33%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 68159
33%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 78822
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64494
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63826
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49559
33%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64580
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20630
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 78481
33%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 11605
33%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
33%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
33%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 58696
33%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60248
33%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 70010
33%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43884
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16815
32%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
32%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 51762
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64500
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 31453
32%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 50140
32%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4089.
32%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 60366
32%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 46138
32%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64867
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64490
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15692
31%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49503
31%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 46609
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 65081
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66807
31%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 42124
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 09608
31%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 52400
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63806
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73236
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73145
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47422
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 70334
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11950
31%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62711
31%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65085
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21359
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 24948
30%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
30%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64498
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
30%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72990
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 68064
30%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 10785
30%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
30%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 52349
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65082
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13198
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16762
30%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
30%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 64869
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73279
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 55035
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 42101
30%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 75683
30%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 16139
30%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
29%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43855
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49418
29%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 69649
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10441
29%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49485
29%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 60447
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 69663
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20663
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 23244
29%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 32882
29%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 11283
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
29%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 65098
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 28837
28%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 15750
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13872
28%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44249
28%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68294
28%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21038
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64493
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65097
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64572
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73207
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64571
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65565
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20548
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 73404
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10529
28%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65559
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
28%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 34604
28%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 14730
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65562
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15646
27%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14267
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11413
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2447.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
26%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47154
26%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 49389
26%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43613
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63325
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 21389
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 41452
26%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 44031
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49836
26%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 16505
26%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12905
26%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11411
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57282
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64508
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21333
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44118
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
25%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 36773
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 19919
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 73737
25%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 43635
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43918
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2444.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68479
24%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 60345
24%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 13667
24%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
24%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64507
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47192
24%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 63255
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 43070
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 53272
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64871
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 50107
23%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 14600
23%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
23%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 46356
23%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 11414
23%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65561
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 23184
23%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 09007
22%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 50799
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 49395
22%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 16030
21%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33441
21%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 18063
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
SKVR XII1 2703.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65102
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72938
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75730
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 46667
17%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47199
13%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.