JR 12698
91%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
85%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
84%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
83%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
83%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
81%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
81%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
81%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
81%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 27360
80%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 14739
80%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
80%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
80%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
80%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
80%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
79%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
79%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
79%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
79%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
79%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 14826
78%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
78%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
78%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
78%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20936
78%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 27728
78%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11118
77%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
76%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
76%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
76%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
76%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
76%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
76%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
76%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
76%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
75%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
75%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 13710
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
75%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
75%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
75%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
75%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
75%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11084
75%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
74%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12155
74%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
74%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
74%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
74%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 14827
74%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
73%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
73%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
73%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
72%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
72%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 16191
72%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
72%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
72%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
72%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
72%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR X1 1816.
72%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12440
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
71%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
71%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12836
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
71%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
71%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
71%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
71%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
71%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
70%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
70%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
70%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 11072
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
70%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
70%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
70%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
69%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11280
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
69%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
69%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
69%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
69%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
69%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
69%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
69%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
69%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
69%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 39305
68%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 57542
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14036
68%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
68%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
68%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
68%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
67%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
67%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
67%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 13501
67%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
67%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10855
67%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
67%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
67%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
67%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 15463
67%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
67%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14161
66%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
66%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
66%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 15955
66%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
66%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
65%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12441
65%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
65%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 00036
65%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 62695
65%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 70086
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11487
65%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
65%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
64%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
64%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
64%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 49012
64%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61005
64%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 73002
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12154
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
63%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11325
63%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47741
63%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 11811
63%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
62%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
62%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
62%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15547
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
62%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13008
61%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
61%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
61%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
61%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47185
61%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 72696
61%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2665.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14891
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
61%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14583
60%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73211
60%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 06339
60%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15918
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
60%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16092
60%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
60%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 12337
60%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
59%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
59%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
59%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
59%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10191
59%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63670
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11444
59%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
59%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14361
58%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
58%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
58%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 64459
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10757
58%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
58%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
58%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
58%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49142
58%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13652
58%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10541
57%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11867
57%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2659.
57%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11160
57%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
57%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14275
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2662.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16158
57%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
56%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10910
56%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
56%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
56%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16444
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
56%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
56%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
56%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
56%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
56%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
56%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XII1 2672.
56%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14666
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
55%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
55%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XII1 2626.
55%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46155
55%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 48983
55%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 12336
55%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
55%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
55%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
55%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
55%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12298
55%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
54%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11060
54%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12512
54%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22582
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15787
54%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
54%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55556
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06894
54%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 16163
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11521
54%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
54%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 25579
53%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 15369
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
53%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
53%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
53%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
53%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8321.
53%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 14769
53%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2661.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2660.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
53%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 56250
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2627.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
52%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
52%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
52%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 10550
52%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10367
52%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
52%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15063
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
52%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
52%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
52%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49240
52%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
52%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 55240
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69608
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 36669
52%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 55568
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35143
52%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69294
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72806
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10939
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
51%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 72845
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2645.
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
51%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
51%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
51%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
51%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
51%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
51%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13813
51%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73025
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10592
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
51%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10445
51%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15065
50%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
50%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 14380
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
50%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16721
50%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 57313
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10326
50%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
50%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1786.
50%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 10999
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11658
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
49%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
49%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
49%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
49%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
49%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
49%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
49%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
49%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2663.
49%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
49%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
SKVR XII2 8326.
49%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45830
49%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 14688
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
49%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12988
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2671.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
48%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
48%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
48%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
48%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13297
48%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57288
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
48%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
48%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12241
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
48%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2634.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
48%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 19385
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 57397
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26195
48%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 09426
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 43721
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27462
48%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 14271
48%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
48%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
48%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 20997
48%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10513
47%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
47%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
47%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
47%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
47%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
47%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
47%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49998
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 35169
47%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2625.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15145
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
47%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10509
47%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
47%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
47%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
47%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49824
47%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2642.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70616
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72850
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14169
47%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
47%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
47%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 46699
46%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR X1 1814.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR X1 1791 α.
46%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
46%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 70376
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78501
46%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 51548
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19466
46%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57351
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12972
46%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
46%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47929
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49338
46%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 55262
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14954
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15548
46%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11188
46%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
46%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 03546
46%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10871
46%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14160
46%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
45%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
45%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 64902
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12561
45%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
45%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 70059
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14122
45%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
45%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
45%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56313
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
45%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13551
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
45%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
45%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 11778
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
45%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
45%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
45%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 84452
45%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 18878
44%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 56917
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
44%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
44%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 46186
44%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 33488
44%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 48994
44%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2633.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49026
44%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56322
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
44%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XII1 2657.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13870
44%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2673.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14089
44%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
44%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
44%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
44%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
43%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
43%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 56853
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10483
43%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
43%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 2628.
43%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56799
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
43%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10957
43%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
43%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
43%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
43%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49019
43%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
43%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55820
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 12713
42%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
42%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
42%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
42%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
42%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18060
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57495
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
42%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 56776
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14111
42%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
42%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 58721
42%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 56909
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
42%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
42%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
42%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 70722
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11777
42%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 17408
42%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 49115
41%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11968
41%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
41%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1796.
41%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 57440
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80275
41%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 11410
41%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
41%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
41%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 49187
41%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43929
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12108
41%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 70189
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57521
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57278
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
41%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 53274
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11969
41%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
41%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 23809
41%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 50080
41%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 83395
40%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2674.
40%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10530
40%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
40%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73129
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 69556
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2632.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14545
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
40%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
40%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 28124
40%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XII1 2666.
40%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
40%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1809.
40%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 16364
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 4383.
40%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2653.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
40%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8324.
39%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12394
39%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
39%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 18405
39%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 64456
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14187
39%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
39%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 21414
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
39%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
39%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 81753
39%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 58582
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
39%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2649.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65973
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 55499
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
39%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
38%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15064
38%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
38%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
38%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
38%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 06404
38%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 83859
38%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 83863
38%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 16226
38%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
38%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
38%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18224
38%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 49313
38%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49429
38%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 60356
38%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 15786
38%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65105
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57306
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72989
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18530
38%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XII1 2652.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51309
38%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20625
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15856
37%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27371
37%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 10819
37%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
37%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56965
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12586
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
37%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 14851
37%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40301
37%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 13906
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
37%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
37%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR X1 1812.
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11376
36%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
36%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
36%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR XII2 8323.
36%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65455
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10773
36%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
36%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11034
36%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12589
36%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 52353
36%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72824
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21952
36%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 22745
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26202
36%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 46442
35%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49508
35%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57322
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49287
35%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 80074
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 26438
35%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 76418
35%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 21395
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 73563
34%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2643.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 50036
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 64905
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47192
34%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15417
34%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
34%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
34%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 56887
34%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70765
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00176
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 15866
34%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
34%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
34%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
33%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 78751
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2655.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43534
33%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 48978
33%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65978
33%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2622 α.
33%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44144
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 84485
33%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 64477
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78799
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22522
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50081
32%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 64903
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2650.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49547
32%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 68013
32%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 20994
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57722
32%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
32%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 58372
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
31%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
31%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
31%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
31%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
31%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
31%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2155.
31%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 55590
31%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
31%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 17423
31%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 18071
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57756
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 62397
30%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 49815
30%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28315
30%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49471
30%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 78721
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 20636
30%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 12657
30%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44040
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64476
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58267
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11230
30%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 04107
30%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 56700
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61251
30%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 58230
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26060
29%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 14456
29%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
29%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46852
28%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 58197
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73280
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13907
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
28%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 49119
28%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11066
28%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
28%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13533
28%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2651.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22779
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 3057.
27%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14382
27%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622.
27%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75659
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 15569
27%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
27%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 49879
27%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21452
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 20995
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 68073
27%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 47517
27%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 10989
27%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65454
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2646.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13871
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2678.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
26%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2669.
26%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
26%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81819
26%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 47458
26%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 62714
26%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 10798
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
26%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 20996
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 58548
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57832
26%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2647.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
26%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 73784
26%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 21365
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15309
26%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
26%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80114
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 22704
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72955
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 44096
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57736
25%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42793
25%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 68613
25%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 57693
24%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
24%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22564
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78767
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII2 8322.
24%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64475
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10570
24%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
24%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 64474
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52396
24%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 44000
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49831
24%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 22787
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69738
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21377
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2676.
23%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21353
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2624.
23%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49689
23%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2638.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05998
22%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 23191
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 13964
22%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44065
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2639.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
22%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11832
21%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 05799
21%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 06939
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 63943
20%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2623.
20%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7100.
18%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 14546
17%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
15%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 16263
15%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
13%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
10%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.