JR 11775
78%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
75%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
74%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
74%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
74%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
73%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 48961
70%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49196
70%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 11635
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
68%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11063
68%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
67%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 39677
66%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 11525
66%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
66%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 81667
65%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 12005
65%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
65%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11024
65%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
64%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
64%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
63%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 10696
63%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
63%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35137
63%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14908
63%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
63%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12839
63%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
63%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67977
62%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 55521
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16093
62%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12109
62%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
62%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16130
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
61%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14953
61%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
61%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 55617
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55645
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14365
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
61%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 60458
61%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16168
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
61%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 81236
60%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 58391
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66012
60%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 42786
60%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 11162
60%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
60%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
60%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
60%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
60%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
60%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10588
60%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
60%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 12654
60%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
60%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
60%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 19501
60%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
60%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
60%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 12128
59%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
59%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
59%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
59%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 55739
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14892
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22625
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14384
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
59%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 07326
59%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11088
59%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
59%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22852
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15531
59%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
59%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16719
59%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
59%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 12917
59%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
59%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 08997
59%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13400
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
58%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49407
58%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 70151
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17070
58%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 12243
58%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48950
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48967
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10714
58%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
58%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
58%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 07703
58%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10943
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
58%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
58%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64576
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55854
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
57%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 14164
57%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
57%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11306
57%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
57%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
57%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14360
57%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 12883
57%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
57%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42401
57%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72775
57%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12068
57%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
57%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00050
57%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13010
57%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
57%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
57%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
57%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
57%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 67465
57%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 84354
57%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 13229
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21197
56%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11318
56%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
56%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
56%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55870
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
56%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 58097
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82070
56%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 49458
56%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55858
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83858
56%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 14033
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
56%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 42534
56%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 47371
56%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 47546
56%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11147
56%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11722
55%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
55%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
55%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10465
55%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 49546
55%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55836
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10517
55%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
55%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
55%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 16597
55%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10753
55%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
55%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
55%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 08680
55%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 11868
55%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 22536
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
54%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
54%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
54%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
54%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
54%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
54%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 00009
54%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 40332
54%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 42398
54%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
54%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11345
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
54%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
54%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
54%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 33644
54%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 14640
54%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
54%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
54%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 19384
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 35057
54%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21944
54%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 10287
54%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48934
54%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 42081
53%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49051
53%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 16001
53%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16483
53%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
53%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 11662
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
53%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
53%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
53%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 81093
53%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12159
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
53%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72693
53%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 42863
53%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 55943
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
53%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
53%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 20935
53%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10922
53%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
53%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 78971
53%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 08985
53%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12161
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
52%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
52%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
52%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 13713
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40824
52%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57936
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
52%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
52%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
52%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
52%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 06159
52%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 22599
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11277
52%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
52%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71855
52%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 22026
52%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 16021
52%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
52%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 22578
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73896
52%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 49122
52%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 08280
51%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 13407
51%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
51%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 57599
51%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
51%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 62686
51%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 64502
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15647
51%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
51%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 69647
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07730
51%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 57251
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70671
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57274
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57875
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
51%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
51%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
50%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 06902
50%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12631
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
50%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
50%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 14686
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
50%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 18838
50%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 00034
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
50%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 13408
50%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56564
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57598
50%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
50%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 20559
50%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 10976
50%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
50%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
50%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 64577
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80274
50%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 09609
50%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 14283
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
50%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
50%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56710
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
50%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 12840
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
50%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12748
50%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70760
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11064
49%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
49%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
49%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 46740
49%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 03807
49%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 49127
49%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 60420
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11661
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
49%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 72742
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12591
49%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
49%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 12660
49%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
49%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
49%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21972
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 50095
48%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11687
48%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
48%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 22697
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26676
48%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 33925
48%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15718
48%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
48%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 10634
48%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
48%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13011
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
48%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
48%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
48%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
47%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
47%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
47%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57345
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11880
47%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
47%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
47%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 57914
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69742
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13247
47%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 68504
47%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 34493
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 12563
47%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
47%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
47%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11814
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62396
46%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70565
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16793
46%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
46%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 69292
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10290
46%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
46%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
46%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 43590
46%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 49574
46%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13274
46%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16262
46%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22641
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47928
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57865
46%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49191
46%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 78738
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10546
45%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16635
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11488
45%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
45%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
45%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10440
45%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
45%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
45%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
45%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
45%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
45%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15148
44%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16372
44%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
44%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
44%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13910
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
44%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80533
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16300
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
44%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 12016
44%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
44%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 46096
44%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 14068
44%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70624
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18407
44%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 47466
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 17033
44%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 11614
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
43%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20619
43%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 14704
43%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 57856
43%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
43%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
43%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 50697
43%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 26129
43%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 57886
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
43%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
43%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
42%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49885
42%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13406
42%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57939
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16271
42%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
42%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64870
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47470
41%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 73466
41%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 42383
41%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 57972
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12339
41%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 68159
41%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 55470
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80885
41%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 12244
41%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
41%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49331
41%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 65444
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12514
41%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
41%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13504
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
41%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46138
40%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64506
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61009
40%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
40%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65084
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66824
40%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
40%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 39874
40%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 64501
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69610
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21359
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 40851
40%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 26199
40%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 28121
40%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 12087
40%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
40%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
40%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
40%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 84449
40%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 65101
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 09273
40%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 72990
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16648
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49564
39%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 43884
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70435
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15692
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
39%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
39%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70530
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15571
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
39%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64578
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40295
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 57922
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64497
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73145
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 52349
39%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64574
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16504
38%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
38%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
38%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 55895
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81091
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 34548
38%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 78822
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64573
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78481
38%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 13009
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
38%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
38%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 07727
38%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 70593
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65446
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46606
38%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 58696
38%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64580
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51505
38%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20630
37%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 64496
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33781
37%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 64500
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65448
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70010
37%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49152
37%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 11881
37%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
37%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64490
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15680
36%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 31453
36%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 21373
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64492
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66807
36%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 51762
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65081
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 27363
35%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 10441
35%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
35%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65447
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11245
35%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
35%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 65562
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 28837
35%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 24948
35%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
35%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 64867
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10785
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11950
35%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44031
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 70334
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4089.
35%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 73404
35%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 09608
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 16815
35%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43855
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47422
35%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 43613
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63627
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49418
34%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 43635
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60366
34%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 40654
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 52400
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21333
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64509
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73279
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11605
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23244
34%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 44249
34%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46187
34%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 62711
34%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65082
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43918
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64869
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60447
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 58480
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71079
33%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 64581
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46378
33%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 68064
33%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 60248
33%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 63806
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 43681
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13872
33%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
33%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 63826
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64572
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73236
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 65456
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43992
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57337
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69649
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69663
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13198
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
33%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 36768
33%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 68294
33%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 44721
33%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 65097
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 44059
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11283
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64571
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44101
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15750
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 42101
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 44125
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14265
31%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73207
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10529
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11087
31%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47245
31%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 20663
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 14730
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14829
31%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
31%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 64872
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2703.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15646
31%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2447.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
31%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15752
31%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11413
30%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60345
30%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 14267
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
30%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 55035
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64508
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65098
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11411
29%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
29%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
29%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 41452
29%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 57282
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83387
29%
1967
Uusimaa — Helsinki
Virtanen, Leea
JR 64493
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44118
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 75683
29%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 80248
29%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR XII1 2444.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16505
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
28%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
28%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
28%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 03784
28%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 57293
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72938
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64507
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78596
28%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XIII3 7620.
28%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 46658
28%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 36773
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 13667
28%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 68479
27%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 43070
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 10786
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
26%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 48986
26%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64871
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46356
26%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 15953
26%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15788
26%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 28303
26%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 50799
26%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 15691
25%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11037
25%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
25%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16199
25%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16030
24%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10921
23%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 60367
23%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 49485
23%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 39850
23%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 65561
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68249
21%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 75730
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 26270
20%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 22236
19%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 24905
18%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 46667
15%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 41009
15%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 46852
15%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 47199
12%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.