JR 11667
93%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12402
88%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13414
88%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11927
87%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15188
87%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15702
85%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14869
84%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15425
84%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10724
83%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12570
83%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13971
83%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11595
82%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15921
82%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70162
82%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68621
81%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 14633
81%
1939
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14918
80%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80230
79%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 12518
79%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49020
78%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12635
78%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15575
78%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15664
78%
1939
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03539
78%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 14294
78%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14949
78%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62684
77%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 16203
77%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11312
77%
1932
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12113
77%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12452
77%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15475
77%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11496
77%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14979
77%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11266
77%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11580
76%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11079
76%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13415
76%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12348
76%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73127
76%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12752
75%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13539
75%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16022
75%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14590
75%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00096
75%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 39678
75%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15675
75%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12093
74%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13416
74%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12569
74%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12347
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12453
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15265
73%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12847
73%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13919
73%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10471
73%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10877
72%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23256
72%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 12934
72%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13702
72%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69946
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14039
71%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13918
70%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12753
70%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10683
70%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14589
70%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14735
70%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13671
69%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15424
69%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30959
69%
1945
Uusimaa — Ruotsinpyhtää; Häme — Kuusankoski; Häme — Sysmä; Etelä-Karjala — Kanneljärvi; Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.; Etelä-Karjala — Parikkala
Kuusisto, Inkeri
JR 73121
68%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11955
68%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13395
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63672
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73015
67%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20910
67%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 72953
66%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 67900
66%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII2 8302.
65%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16315
65%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72963
65%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55587
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55773
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75682
64%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 28211
64%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 10914
64%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67411
64%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 73009
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56910
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11581
63%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6644.
63%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 56306
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73481
61%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 15381
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13540
61%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15943
61%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14369
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12979
61%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12600
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11041
61%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15476
60%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13627
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60239
60%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15137
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15149
60%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56833
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55472
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10598
59%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55654
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11093
59%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14835
59%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56214
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55630
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11530
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55516
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55801
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64312
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47042
58%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 63673
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 35115
58%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72998
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15623
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14155
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14772
57%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82572
57%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 23175
57%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64371
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 82552
57%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 11136
57%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55917
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56281
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42053
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55698
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16874
56%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11026
56%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70431
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82556
56%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 55460
56%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15778
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56836
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55908
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15863
55%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11359
55%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65257
55%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 55660
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12601
54%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14040
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55540
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72699
53%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15382
52%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10472
52%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49670
52%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56189
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46162
51%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 11078
51%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23704
51%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 21548
51%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 16484
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10638
50%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15835
50%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00091
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73303
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 63909
49%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64728
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 56320
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10995
49%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73420
49%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56246
48%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48977
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 75657
48%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 57330
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80258
46%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 15574
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64997
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 45986
45%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 64451
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78785
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65531
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78816
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 73564
42%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78760
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14919
42%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78805
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78746
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64437
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78747
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10452
41%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10859
41%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14713
41%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14898
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42409
40%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 25575
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 78725
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78732
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64370
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 31463
39%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 16028
39%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11981
39%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13564
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65506
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1990 δ.
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 78820
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78716
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78742
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55764
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78768
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55734
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39849
35%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 78694
34%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 13879
34%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12921
33%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15446
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11982
33%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13566
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10878
32%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11783
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14393
32%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11983
32%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12307
31%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65530
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55715
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64727
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22269
30%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 13565
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64723
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64372
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10807
27%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52388
27%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42061
27%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 41102
27%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 73167
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15870
27%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47875
26%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 49112
26%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49243
26%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65126
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 50766
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 65570
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64447
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67970
22%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 47105
21%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 60434
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 25664
19%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 22860
19%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72968
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne