JR 12525
96%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12459
68%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15481
68%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16498
68%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3364.
65%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3368.
65%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3376.
65%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 1929.
65%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR X1 1937.
65%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 72757
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72768
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1934.
64%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 12354
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13925
63%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1932.
62%
1904
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 12007
62%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3378.
61%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 09280
60%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR VIII 4177.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 3360.
58%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 60233
58%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 79821
58%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 4149.
57%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX2 433.
57%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 40835
57%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 72836
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80963
57%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 12937
56%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13699
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3366.
55%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72789
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72798
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72826
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3369.
55%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 15301
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4167.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR VIII 4175.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4173.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16592
53%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5113.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5121.
52%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4158.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4160.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 32302
51%
1900
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XI 2646.
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 3348.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1666.
50%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 01646
50%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR VIII 4147.
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4170.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 4172.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX2 434.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 80544
50%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3363.
49%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR VIII 4180.
49%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 5117.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 40836
49%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12135
49%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14965
49%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3371.
48%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 3370.
48%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 07482
48%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 11097
48%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14839
48%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72771
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2713.
48%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VIII 4148.
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4169.
48%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4178.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
SKVR VIII 5114.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1671.
47%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XI 2645.
47%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 1935.
46%
1915
Satakunta — Tyrvää
Petelius, Juhani
JR 24920
46%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR X1 1930.
46%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
SKVR VIII 4166.
46%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 1673.
45%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 11989
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13572
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63922
45%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3380.
45%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR X1 1938.
45%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XIV 1662.
45%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 07569
45%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 67598
45%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 5111.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 5122.
44%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 3343.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06156
44%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12125
44%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1674.
44%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 4165.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 3388.
44%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIV 1667.
44%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VIII 5115.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 3345.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4154.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 3367.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72782
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25671
43%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 59703
42%
1933
Pohjois-Karjala — Eno
Pirinen, Kauko
JR 69248
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13510
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3387.
41%
1906
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1661.
41%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 05587
41%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XI 385.
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65891
41%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR VIII 4162.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5112.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 12030
41%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12031
41%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15328
41%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15329
41%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82356
40%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR IX1 3379.
40%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 11843
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14559
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54813
39%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4174.
39%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
SKVR VIII 4171.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1660.
39%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VIII 4164.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4161.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71649
38%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR VII3 4486.
38%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VIII 4153.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11883
38%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15195
38%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1670.
38%
1935
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
JR 21420
38%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 63811
38%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4150.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4155.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4168.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5116.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5119.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 3381.
37%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR VIII 4157.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11759
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14400
37%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2711.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 3377.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 54698
36%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 3386.
36%
1914
Häme — Nastola
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1669.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 4181.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XII1 3346.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00520
36%
1908
Häme — Kuorevesi
Ahola, Juhani
SKVR VIII 4145.
36%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4156.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10617
35%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14137
35%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11789
35%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14399
35%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3372.
35%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3374.
35%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3385.
35%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1663.
35%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 07585
35%
1938
Häme — Lammi
Heino, Arvo
SKVR XIV 1668.
35%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 5118.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4152.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 12125.
34%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 10618
34%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14136
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15430
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62713
34%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 64193
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70257
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83752
34%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Vuorela, Lilli
SKVR XIV 1665.
33%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 4144.
33%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11866
33%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13657
33%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49845
33%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 3341.
33%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20916
32%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 59767
32%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR IX1 3382.
32%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 3383.
32%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3375.
31%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 01845
31%
1935
Kainuu — Puolanka
Alopaeus, Aulis
SKVR VIII 4146.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 76121
31%
1936
Etelä-Savo — Juva
Sorjonen, Heikki
JR 12575
30%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2717.
30%
1894
Pohjois-Savo — Leppävirta
Andersén, V. J.
JR 61566
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 17145
30%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 40537
30%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Lukkari, Olavi
SKVR XII1 3352.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4179.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 11882
29%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15196
29%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1680.
29%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 69998
29%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8409.
29%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VIII 4140.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XII1 3354.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56744
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07092
28%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 16166
27%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12027
27%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50643
26%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Partanen, Jorma
SKVR VIII 4176.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 50948
26%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4487.
26%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 1659.
26%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VIII 4163.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 3344.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11275
25%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2716.
23%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VIII 4142.
23%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 2710.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR V3 996.
20%
1892
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 06715
19%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 14820
19%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6657.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2970.
17%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 467.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vallinmäki, A. J.
SKVR VIII 3400.
11%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari