JR 12517
96%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16902
44%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5052.
43%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 10386
43%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10824
42%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 410.
41%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X1 1721.
40%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 76112
40%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 60423
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 46141
39%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
JR 26563
37%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 82719
37%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 15889
37%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73433
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2132.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73617
35%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47271
34%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 47412
34%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 57995
34%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07643
33%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 47343
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 57988
33%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13563
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
32%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
32%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47215
32%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 26137
32%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR XII1 2139.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73409
32%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5056.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11294
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2106.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2130.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20948
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR X1 1716.
31%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 51287
31%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 5054.
31%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR X1 1717.
31%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 47510
31%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 47340
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4056.
31%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR VIII 4054.
31%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 72923
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57273
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53202
30%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 15763
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5051.
30%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR X1 1716 α.
30%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5053.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 56987
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73049
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21010
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21854
29%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
SKVR XII1 2137.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47345
29%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2136.
28%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70954
28%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR XII1 2113.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11771
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47410
28%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
SKVR X1 1715.
28%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 11980
28%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2451.
28%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2444.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 47214
27%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR X1 1714.
27%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 11292
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
27%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73410
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2109.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5057.
27%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47218
27%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 35882
27%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 58141
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15305
27%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14391
27%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11782
27%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10793
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
26%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
SKVR XII1 2150.
26%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69409
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73001
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73414
25%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46458
25%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 69890
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13719
25%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2439.
25%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 84405
25%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 12165
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12010
24%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81131
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10681
24%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56955
24%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63245
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 72936
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14390
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73411
24%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1720.
24%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR XII1 2138.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 414.
24%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR VIII 5031.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 40716
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 14634
23%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70764
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 406.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 46233
23%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 47442
23%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 40736
23%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 66085
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 51546
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 412.
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 2143.
23%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11640
23%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69621
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14737
23%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2148.
23%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14070
23%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18159
23%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
JR 47201
23%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 06977
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 27706
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 84471
22%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XI 407.
22%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 13538
22%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81816
22%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XI 405.
22%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 69212
22%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR X1 1734.
22%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 10875
22%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1731.
22%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 30957
22%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 47328
22%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 69606
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 413.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 17080
22%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
SKVR XII1 2144.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14916
22%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70191
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1711.
21%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 73117
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47501
21%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 73799
21%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2452.
21%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5058.
21%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 09274
21%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12450
21%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5048.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 10992
21%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
21%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69931
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46828
21%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 47401
21%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2124.
21%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 404.
21%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 39535
21%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
SKVR VIII 5059.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Laitila
Vinter, Helmer
JR 65310
21%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 70420
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70536
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2100.
21%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 11175
21%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4057.
21%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 28122
21%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR VIII 5042.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI1 2454.
20%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63655
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 23251
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 47409
20%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 10593
20%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5047.
20%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 71070
20%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 12254
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80413
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13589
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1725.
20%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 15321
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06140
20%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI1 2453.
20%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR VI1 2463.
20%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 71241
19%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 2152.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63654
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73415
19%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47558
19%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 47210
19%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 51537
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20919
19%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
19%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 11579
19%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70002
19%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55623
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49402
19%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 63357
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 73412
19%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 74609
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 15473
19%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21654
19%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 06345
19%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11367
19%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
19%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2126.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13492
19%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51192
19%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10413
19%
1927
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65313
19%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 27732
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 55726
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33498
19%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII1 2123.
19%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2133.
19%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
JR 80954
19%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 14146
19%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8295.
19%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2457.
18%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 39634
18%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 63286
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2448.
18%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 69295
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73738
18%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12346
18%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
18%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22010
18%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 69658
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46647
18%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR X1 1724.
18%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 55671
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2441.
18%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 57919
18%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66358
18%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 12345
18%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
18%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46978
18%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
JR 13764
18%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73205
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 06987
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR VII3 4163.
18%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 22370
18%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 08186
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR X1 1728.
18%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 03037
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 11696
18%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73199
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 40334
18%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
SKVR X1 1733.
18%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 12401
18%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12023
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
17%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 70824
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2455.
17%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 47334
17%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 47408
17%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 55581
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1727.
17%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 27359
17%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 10431
17%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2447.
17%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII1 2146.
17%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57029
17%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2657.
17%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 70393
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12933
17%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
17%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43799
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70623
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73317
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2462.
17%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 12990
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2107.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11884
17%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2464.
17%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
SKVR VI1 2442.
17%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 12451
17%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
17%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5049.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 54141
16%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 46850
16%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 12209
16%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08207
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR VI1 2461.
16%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 14262
16%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2456.
16%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 22798
16%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13970
16%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14962
16%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2105.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09402
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 56753
16%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2140.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10152
16%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2122.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47569
16%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 38961
16%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 62934
16%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 12132
16%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 408.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 16187
16%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1718.
16%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 14016
16%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2120.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58294
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4160.
16%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 18835
16%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR VI1 2465.
16%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 21351
16%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21431
16%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21448
16%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 18044
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 12253
16%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70318
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20564
16%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 79797
15%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 76681
15%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 28226
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2147.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61241
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 12978
15%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
15%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32984
15%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
SKVR X1 1735.
15%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2128.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11418
15%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23938
15%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 80996
15%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 78734
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 69814
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21655
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR X1 1712.
15%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 33440
15%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46716
15%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 54117
15%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 81102
15%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2125.
15%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2449.
15%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 20491
15%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 2131.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14482
15%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 411.
15%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 42594
15%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR X1 1736.
15%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
SKVR XII1 2111.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18062
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 415.
15%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 47167
15%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
JR 73156
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11886
14%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15187
14%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21189
14%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 39546
14%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
JR 78657
14%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
JR 13825
14%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13670
14%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78823
14%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 51177
14%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19736
14%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 20953
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
SKVR VIII 5030.
14%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 67671
14%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 01653
14%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 74484
14%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 78715
14%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 13822
14%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43716
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII3 7647.
14%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 15186
14%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2135.
13%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11176
13%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2114.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16556
13%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47518
13%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 57034
13%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38299
13%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 46359
13%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 55051
13%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 81109
13%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 25574
13%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 66557
13%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VIII 5044.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 11566
13%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
13%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
13%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14635
13%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53233
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10350
13%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69104
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 44020
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44108
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71347
13%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 70845
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58354
13%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11495
13%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
13%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49179
13%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 08676
13%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 12250
13%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35149
13%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2134.
13%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
13%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47404
13%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 56820
13%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56927
13%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67819
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VI1 2446.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 21332
13%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21393
13%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55041
13%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 78766
12%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VIII 5045.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 11446
12%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14458
12%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78745
12%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 73793
12%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44828
12%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 22018
12%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 69737
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22255
12%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 55032
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21303
12%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 51274
12%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47768
12%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 73600
12%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 5040.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 28050
12%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 30965
12%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
JR 65832
12%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 12991
12%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73181
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2445.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 10163
12%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66486
12%
1960
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
SKVR X1 1732.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 40650
12%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 13590
11%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32747
11%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 11796
11%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
11%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2459.
11%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 10313
11%
1925
Varsinais-Suomi — Karinainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20915
11%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
SKVR VIII 4055.
10%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XI 409.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 47342
10%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.