JR 10588
97%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
84%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
83%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
81%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
80%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 81093
79%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14542
78%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49327
78%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 80994
78%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 13334
77%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
77%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22599
76%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14474
76%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
76%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
75%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11277
74%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
74%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
74%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
74%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
74%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
73%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
73%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
71%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 16771
71%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
71%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
71%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
71%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
71%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
71%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
71%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 49832
71%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
71%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63677
70%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67838
70%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 49394
70%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13653
70%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
69%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49407
69%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12068
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
69%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15710
68%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
68%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11569
68%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
68%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
68%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70617
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11162
67%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
67%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
67%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
67%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
67%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
67%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
66%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
66%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
66%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
65%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
65%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 10481
65%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
65%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
64%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 19384
64%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 11525
64%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10696
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
64%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 10465
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
64%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57936
64%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15670
64%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
63%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10517
63%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
63%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
63%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
63%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
62%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 40332
62%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 14365
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
62%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 62686
62%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 15280
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
62%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 12109
62%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
61%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
61%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
61%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 13291
61%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
61%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
61%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14908
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69610
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16303
61%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
61%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
61%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
61%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
61%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 57914
60%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16793
60%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61914
60%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 21972
60%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 15442
60%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
60%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10189
60%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11687
60%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
60%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
59%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22508
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11125
59%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
59%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
59%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 22536
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11345
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
58%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
58%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12839
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
58%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
58%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
58%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 49447
58%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55502
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12128
58%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
58%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
58%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70530
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
58%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
57%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 11591
57%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
57%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12654
57%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
57%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57904
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69913
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12631
57%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
57%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
57%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
57%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68130
56%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 12749
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
56%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 14585
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 82070
56%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 42786
56%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 55512
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57893
56%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67465
56%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 67977
56%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 06159
56%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 08982
56%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 39677
56%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
56%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 57875
56%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22520
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22697
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55870
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55714
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10634
55%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
55%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
55%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
55%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47546
55%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 73896
55%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 78786
55%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10976
55%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
55%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
55%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
55%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
55%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 78738
55%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65083
55%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11814
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
55%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR VII3 4088.
54%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 15148
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
54%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 13491
54%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
54%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
54%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11306
54%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
54%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15732
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
54%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
54%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
54%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
54%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
54%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
54%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
54%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
54%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
54%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12243
53%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
53%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
53%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
53%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
53%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12974
53%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
53%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
53%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
53%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 70671
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04076
52%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 55739
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57304
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12930
52%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
52%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21197
52%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22625
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 39515
52%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49018
52%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49128
52%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
52%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 09134
52%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 13503
52%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
52%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
52%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10323
52%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
52%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
52%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
52%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
52%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
52%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 81236
52%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 82537
52%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 42863
52%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 62711
52%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 55759
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49051
52%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 11703
51%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
51%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47371
51%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 64573
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22026
51%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12901
51%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
51%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
51%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
51%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13713
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
51%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
51%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 22830
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81667
51%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 22852
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11635
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
51%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
51%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 40797
51%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 11662
51%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
51%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
51%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 13338
51%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
51%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 12840
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
50%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48934
50%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 42081
50%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12748
50%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
50%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55932
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16271
50%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55872
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57251
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
50%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 72790
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57274
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20630
50%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 10577
50%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
50%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
50%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
50%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
50%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22933
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14604
50%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
50%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
50%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55617
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10441
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
50%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
50%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 57965
50%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13502
50%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11106
50%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
50%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13405
49%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
49%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
49%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
49%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
49%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
49%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12594
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
49%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03807
49%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 11880
49%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
49%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
49%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 46740
49%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 33009
49%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49372
49%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 57231
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40824
49%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64577
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27532
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 25564
49%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12016
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
49%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49122
49%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10420
48%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16563
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
48%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 07645
48%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 09609
48%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 70760
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48980
48%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64502
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78971
48%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 39913
48%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 57902
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22545
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08997
48%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 42398
48%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
48%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 71855
48%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 47640
48%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 16662
48%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66012
48%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 65443
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15141
47%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10922
47%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
47%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 47580
47%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 73737
47%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60420
47%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 35091
47%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57874
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64574
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17070
47%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 13010
47%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
47%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
47%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 15953
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
47%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 12159
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
47%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
47%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72693
47%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 76106
47%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 13872
47%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
47%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 08280
47%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 29886
47%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 11488
46%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
46%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
46%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16168
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06401
46%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 83536
46%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 57442
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63657
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57972
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09273
46%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 84449
46%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 15571
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
45%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11064
45%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
45%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57939
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12160
45%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
45%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 17033
45%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 49080
45%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 47419
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 16597
44%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26129
44%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 47928
44%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 39874
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 80414
44%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 60480
44%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16130
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
44%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35190
44%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81761
44%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 57355
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06710
44%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 52395
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13229
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15299
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
44%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 72742
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64508
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15680
43%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
43%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 64497
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84354
43%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 23244
43%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 24948
43%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 12563
43%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
43%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
43%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 22020
43%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 19387
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
43%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16445
43%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
43%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
43%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 51504
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49495
43%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13009
43%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 19118
42%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 57865
42%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16372
42%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
42%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
42%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64576
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69292
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73435
42%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65101
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 33925
42%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 34548
42%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 13192
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
42%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
42%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 62396
42%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 08680
42%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 13910
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
42%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64865
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14704
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57856
41%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
41%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16262
41%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
41%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 64579
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65098
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43590
41%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 38304
41%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 46187
40%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 16408
40%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
40%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49127
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
40%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 80533
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10825
40%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70593
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12300
40%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
40%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64492
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57851
40%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 08985
40%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 33929
40%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 34493
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 46436
40%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 78481
40%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 70624
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11036
39%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73145
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64507
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15750
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 24790
39%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 57345
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10440
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
39%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
39%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58696
39%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60995
39%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65086
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64509
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65092
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 78822
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 01652
38%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 49590
38%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56564
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57381
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33781
38%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 18407
38%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 63627
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64496
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72990
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 28121
38%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 65082
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 50095
38%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 57432
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10786
38%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
38%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 60366
38%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 06902
37%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 73279
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16688
37%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
37%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
37%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70436
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65456
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55895
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73236
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11413
37%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46658
37%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 57337
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68159
36%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 49564
36%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 49563
36%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39536
36%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 63806
36%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11037
36%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
36%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 40295
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65099
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49559
36%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 80885
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 11411
35%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
35%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
35%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
35%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73466
35%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47470
35%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 46356
35%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 40851
35%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64581
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69663
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73207
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46378
35%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 09608
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64500
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55470
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41452
34%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 81091
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 51505
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11881
34%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
34%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43890
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68294
34%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 73404
33%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10785
33%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65096
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2447.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
33%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50140
33%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64493
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17140
33%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 63826
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 55046
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47187
33%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 07727
33%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 47154
33%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 14267
33%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
32%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16433
32%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4089.
32%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
SKVR XIII3 7620.
32%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 47422
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 65097
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43884
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64867
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46138
32%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64501
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70435
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57282
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43635
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11833
32%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
32%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
32%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60345
32%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 68064
32%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 68479
31%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 50346
31%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 58327
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52400
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57293
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21359
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47245
30%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 20663
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 11950
30%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
30%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR XII1 2449.
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20556
30%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 13198
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47181
30%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 56182
29%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65081
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 58622
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44249
29%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 16139
29%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
29%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64490
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28303
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR XII1 2448.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64871
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 32882
29%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 53272
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 57395
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39307
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 16505
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
29%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34604
28%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
SKVR VII3 4102.
28%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 10791
28%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
28%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 64872
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 31453
28%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 60248
28%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49503
28%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11414
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50799
27%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 60256
27%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 27363
27%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 49485
27%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 63255
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
27%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 65562
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64484
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15752
26%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20548
26%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 21038
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11283
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69649
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46667
25%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 14730
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
25%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 16199
25%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR VII3 4218.
25%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 75730
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 46609
23%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 36773
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 80073
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 72938
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49822
22%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
22%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 47192
21%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 39850
20%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 22236
19%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 15751
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
18%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 20786
11%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka