JR 12960
90%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13640
90%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10611
89%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15169
83%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12123
80%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11742
77%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15026
77%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2009.
75%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 16323
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15861
74%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15338
74%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12044
73%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10996
71%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15386
69%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11401
67%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14497
67%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14351
66%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11670
65%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15003
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11101
61%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14843
61%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69238
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11582
60%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11985
60%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13568
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11986
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13569
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14095
59%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13359
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10761
58%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14670
58%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14184
58%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13542
58%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10508
57%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11617
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12888
57%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13343
57%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28319
56%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 70422
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 2015.
56%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 12773
55%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15113
55%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10525
55%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16096
55%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15002
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14844
54%
1939
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11520
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20657
54%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 49029
54%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14018
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13701
53%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11102
53%
1932
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12935
53%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18403
53%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 50110
53%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10433
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15120
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12851
52%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13420
52%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15121
52%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73290
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65039
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11546
51%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11743
51%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08758
51%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 63630
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12077
51%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15027
51%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44411
51%
1955
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Muraja, Paulo
JR 22377
51%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 21339
50%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 49576
50%
1956
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 11545
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11519
50%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60979
50%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13656
50%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61126
50%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12352
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12404
49%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12104
49%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15275
49%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15289
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14144
49%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22836
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11169
49%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14699
49%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70258
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13232
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13973
49%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15168
49%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65037
48%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1791.
48%
1915
Uusimaa — Porvoo
Velho, Osku
JR 11987
48%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13570
48%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11873
48%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11083
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66986
48%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 22966
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12522
48%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14298
48%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12572
48%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15427
48%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46188
48%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 12456
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11146
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14859
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22888
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65616
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 09131
47%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 22733
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12733
46%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15085
46%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23342
46%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 64204
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15385
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12122
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15112
46%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00258
46%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Vera
JR 49111
46%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22893
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12734
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15086
45%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68187
45%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 02587
45%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 43461
45%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 22635
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12455
45%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65223
45%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 49066
45%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI2 7103.
44%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 22642
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49682
44%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 06280
44%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12981
44%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64200
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13923
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11785
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14395
44%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69512
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64061
44%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 12170
44%
1933
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13724
44%
1939
Satakunta — Harjavalta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15365
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70628
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16777
43%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64203
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64968
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 07516
43%
1936
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 12831
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13486
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22917
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12772
43%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13809
43%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16873
43%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1963.
43%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23758
42%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 15478
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11708
42%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65614
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2010.
42%
1905
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 64682
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11652
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13384
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49061
42%
1955
Pohjois-Karjala — Eno
Paavolainen, Oma Martti
JR 10610
42%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12144
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23759
42%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 48975
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11603
41%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14622
41%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76656
41%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 21369
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49966
41%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 81821
41%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 14569
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43950
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 2012.
40%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 64685
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14284
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11853
40%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64683
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49982
40%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49953
40%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
JR 14643
40%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16029
40%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65220
40%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 12457
39%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11456
39%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14468
39%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12351
39%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12994
39%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13593
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64692
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65585
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66897
39%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 69653
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65407
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 18225
39%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 16320
39%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64687
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 23329
39%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 33508
39%
1952
Etelä-Karjala
Kärki, Frans
JR 15206
38%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11817
38%
1933
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11170
38%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1790.
38%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 14396
38%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65615
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11932
38%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2011.
38%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 10643
38%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13922
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49855
37%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 2013.
37%
1907
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 46969
37%
1926
Etelä-Karjala — Vuoksela
Okkola, T. E.
SKVR X1 2005.
37%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 11786
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41651
37%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 15840
36%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64689
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 62723
36%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 47892
36%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, Impi
SKVR XII1 1959 α.
36%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15151
36%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15477
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1959.
36%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15152
36%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64969
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 50161
36%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 77263
36%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1960.
36%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
JR 12350
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65406
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15480
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64691
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64690
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20628
34%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 42167
34%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 22778
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66361
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 43894
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64688
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83541
33%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR VI1 2574.
33%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 12259
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13831
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2003.
32%
1890
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 64818
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 08996
32%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 44153
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46189
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR XI 442.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65221
32%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 64816
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06950
32%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 64817
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2004.
32%
1892
Satakunta — Pomarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR XIV 1788.
32%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
JR 21421
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12454
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43699
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65222
31%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 12523
31%
1933
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14299
31%
1939
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05816
31%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 46112
30%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 64684
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44082
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64970
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64686
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64819
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64952
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1961.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43658
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12573
29%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12169
29%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13723
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21184
29%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 13921
29%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15428
28%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2002.
28%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 11464
27%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15253
27%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05542
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 07617
27%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 48908
27%
1922
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Martta
JR 44100
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60478
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64693
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 2007.
26%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 55029
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47508
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Okkola, T. E.
JR 73099
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 50041
25%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15479
25%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43851
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81193
25%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 44136
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 2014.
24%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
SKVR X1 2008.
23%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 07000
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 38342
23%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VI1 2573.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XI 361.
22%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 64966
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 05971
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 13629
20%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65300
20%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 34612
19%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
SKVR XI 360.
19%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 47105
18%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
SKVR XI 359.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 37009
17%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 64088
14%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR XI 358.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 49549
14%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1395.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny