JR 10629
82%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11449
62%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51244
61%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81874
60%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 81554
59%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 05400
58%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 2523.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2522.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2518.
56%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2529.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58292
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58475
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58534
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69522
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2495.
54%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2574.
53%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2534.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2494.
52%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58248
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49014
51%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2577.
51%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2531.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2532.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2545.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2573.
50%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56990
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57802
50%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16545
50%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18877
50%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10631
50%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49577
49%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4115.
49%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 14124
49%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16634
48%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31486
48%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 14620
48%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21970
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 55839
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55857
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55874
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55899
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58651
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1683.
47%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 57689
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14126
47%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16329
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10628
46%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22241
46%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 55828
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2516.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2492.
46%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53512
45%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pettonen, Erkki
JR 57677
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11501
45%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14984
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2536.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2547.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58132
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58363
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7630.
44%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 67904
44%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 14238
43%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55834
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55853
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55877
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55890
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56209
43%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58676
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31118
43%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 58408
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46893
42%
1926
Kainuu — Puolanka
Okkola, T. E.
JR 20486
42%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 12192
42%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13743
42%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28317
42%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
SKVR VI1 2356.
42%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 62704
42%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 16219
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12195
42%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55391
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55941
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57071
41%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57656
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2524.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2499.
40%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2502.
40%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10639
40%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15836
40%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57645
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2579.
40%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10802
40%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4114.
39%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
JR 42873
39%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 11755
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14419
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55929
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15351
39%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2500.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13353
38%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2538.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4431.
38%
1905
Pohjois-Karjala — Kitee
Lonkainen, Jaakko
SKVR XIII3 7628.
38%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 58214
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69960
38%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13753
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63651
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2352.
37%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2581.
37%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55927
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8316.
37%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 2562.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14127
37%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57727
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08640
37%
1964
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 12968
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13648
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47370
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 49099
37%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57806
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12560
37%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2539.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15878
36%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4116.
36%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 58305
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57613
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2568.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2549.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7626.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 57049
36%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22886
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42994
35%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
JR 56503
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2530.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2506.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21052
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2546.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2525.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03830
35%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 04381
35%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 47079
35%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2498.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53283
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 75664
34%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 28972
34%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 11443
34%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2496.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58353
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55991
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2497.
33%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2542.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23262
33%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 38242
33%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 07180
32%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR XII1 2578.
32%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20664
32%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 49267
32%
1955
Häme — Lahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10627
32%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80546
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 63887
31%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
JR 68014
31%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 46523
31%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 2535.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58545
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62683
31%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2580.
31%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14461
31%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20958
30%
1913
Satakunta — Orivesi
Kalliala, Lauri
JR 55999
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2575.
30%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2528.
30%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 43810
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20951
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 15563
29%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16366
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56235
29%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14085
29%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13521
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20684
28%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 12898
28%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8315.
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 10566
27%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51250
27%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2537.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75733
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 2501.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2354.
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 14336
24%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64892
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2566.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14176
23%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32519
22%
1945
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
SKVR XII1 2567.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64893
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10692
21%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63652
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2360.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47476
17%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2357.
13%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri