JR 10577
100%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
87%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15571
85%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
84%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66807
84%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66824
84%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
84%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63913
82%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65445
79%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63657
79%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 33781
78%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 15631
78%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
78%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14704
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
76%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72990
75%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13356
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73145
75%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26199
75%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64492
75%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11614
75%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
75%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28837
74%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 64578
74%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65087
74%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64491
74%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73318
74%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64580
73%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10440
73%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68159
73%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 15692
73%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64498
72%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65086
72%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
72%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
72%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
72%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64864
72%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11036
72%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
72%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 24948
71%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 60995
71%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
71%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
71%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
71%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
71%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68130
71%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 58696
71%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 09273
71%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 16504
70%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
70%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 64863
70%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73236
69%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 50166
69%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
69%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10943
69%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65448
68%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
68%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 15531
68%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
68%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 07703
68%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 65092
68%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
67%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73435
67%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 51504
67%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10546
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64496
67%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10529
66%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
66%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
66%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
66%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
66%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
66%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 36768
66%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 65565
66%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64866
65%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65446
65%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64497
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39536
64%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 63826
64%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73279
64%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12068
63%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
62%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
62%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
62%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
62%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 64867
62%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40851
62%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65082
62%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15750
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
61%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
61%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15670
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64572
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63806
60%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73404
60%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 51762
60%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11002
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16271
60%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65559
60%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64501
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73207
59%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11261
59%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49832
59%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 50047
58%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11569
58%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
58%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15646
58%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
58%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60345
57%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 14283
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
57%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
57%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
57%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 48967
57%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64571
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64871
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11814
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
56%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 27363
56%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 10547
56%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65562
56%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63677
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46187
56%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 64872
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11073
55%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10867
55%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
55%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 58391
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16662
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
54%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
54%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
54%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 14908
54%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
54%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 50124
54%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 53272
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 49186
54%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16648
54%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
53%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
53%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 07730
53%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 42401
53%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 15142
53%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
53%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
53%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65456
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12087
52%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
52%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
52%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
52%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
52%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
52%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 65098
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16719
52%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
51%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64507
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15752
51%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
51%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 21038
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47181
51%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10588
51%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
51%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
51%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16815
51%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
50%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
50%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
50%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
50%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
50%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14164
50%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
50%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
50%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11707
50%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
50%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16030
50%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
50%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 49018
50%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 10517
50%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
50%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
49%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11088
49%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
49%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65081
49%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 82070
49%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 16303
49%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
49%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 40332
49%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10441
48%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
48%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
48%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
48%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
48%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
48%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
48%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
48%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
48%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
48%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 11147
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
47%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
47%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57311
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65099
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10922
47%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
47%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
47%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16505
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
47%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
47%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46374
47%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 57274
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 09134
46%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 12748
46%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
46%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
46%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
46%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 49092
46%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20935
46%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15373
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
46%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 50377
46%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 10696
46%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
46%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
46%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 75683
46%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 13714
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
46%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 57304
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67977
45%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 39640
45%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12901
45%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
45%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
45%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
45%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 84056
45%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 47187
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 11868
45%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
45%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 36773
45%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 47546
45%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 69742
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40725
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 50100
45%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16373
45%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
44%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
44%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
44%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
44%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64495
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65093
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65096
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72815
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65097
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 42379
44%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 12930
44%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
44%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
44%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 57851
43%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12244
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
43%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
43%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4088.
43%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 07326
43%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11661
43%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
43%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 14054
43%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
43%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 82537
43%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 13556
43%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64859
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57381
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13400
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57345
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08982
42%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49372
42%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 49051
42%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 33925
42%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 17070
42%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 43590
42%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 12654
42%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
42%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
42%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 16483
42%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 20548
42%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 64503
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12838
42%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
42%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11687
41%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
41%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11162
41%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
41%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
41%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
41%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 18063
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14178
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
41%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16597
41%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
41%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
41%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 21197
41%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 16688
41%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
41%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 40295
41%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 12840
41%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
41%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
41%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 68525
41%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 15657
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
41%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 40797
41%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10420
41%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
41%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13291
40%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14033
40%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
40%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
40%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 23244
40%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 08985
40%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 64858
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68249
40%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 14383
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22625
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16300
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16511
39%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65089
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65094
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65981
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 34040
39%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 72938
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 80248
39%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13407
39%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64873
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21944
39%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12841
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75730
39%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 80115
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 26676
39%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 49127
39%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 11345
39%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
39%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
39%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
39%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
39%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13503
39%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
39%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 09608
39%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 43007
39%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 11488
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
39%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 13558
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64861
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27532
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 12974
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
38%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13405
38%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
38%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11037
38%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
38%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73896
38%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 80414
38%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 22830
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11833
38%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13555
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
38%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 84354
38%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 35137
38%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
38%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 22852
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08997
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 15148
38%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71855
38%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11635
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
38%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 13910
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
37%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12594
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
37%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10290
37%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48961
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 47928
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 13406
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70181
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47419
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 57936
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22520
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
36%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46378
36%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 10323
36%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
36%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
36%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
36%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
36%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
36%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
36%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 56746
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
36%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11775
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
36%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
36%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
36%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
36%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
36%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 48950
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49128
36%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 22545
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12339
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64499
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47640
36%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 44443
36%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11348
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
36%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64836
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65370
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 07727
36%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 11063
36%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
36%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11377
36%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73567
35%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13872
35%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13761
35%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
35%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 25564
35%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 16445
35%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
35%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 60420
35%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 84449
35%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 14179
35%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16514
35%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65090
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14604
35%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64874
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65450
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55870
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12443
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
35%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 80533
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 19118
35%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 33644
35%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 80274
35%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 16563
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06401
34%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 13557
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13713
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
34%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 70565
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49122
34%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 35121
34%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47371
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 55502
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
34%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 07645
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 16001
34%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
34%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 70671
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81093
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57421
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
34%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
34%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
34%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57939
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35091
34%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15788
34%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61914
33%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 06159
33%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 55872
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69913
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18838
33%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 64577
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55836
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53517
33%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 16262
33%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70760
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08280
33%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 15690
33%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13284
33%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65095
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 34499
33%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 52395
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57432
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65441
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 33441
33%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70055
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55645
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42081
33%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55714
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
33%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 49196
33%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49546
32%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11590
32%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
32%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
32%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 44444
32%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55932
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16130
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13192
32%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57442
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49504
32%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 40824
32%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 14068
32%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34548
32%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 47470
32%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 55512
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64505
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64877
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 42074
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64573
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13274
32%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65440
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11881
32%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
32%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
32%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
32%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
32%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
31%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
31%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 03807
31%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 56710
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81667
31%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 09609
31%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 46667
31%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 57902
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12109
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
31%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10287
31%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64860
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33929
31%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 64576
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73405
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46096
31%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 70435
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4096.
31%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 10439
31%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
31%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
31%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57965
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 33193
31%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46606
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57598
31%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60256
31%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 60480
31%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49590
30%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57886
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15679
30%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 22026
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 11064
30%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
30%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11282
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
30%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55035
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57904
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65100
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49495
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 06902
30%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 46558
30%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 78786
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 19387
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
30%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64574
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12005
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 46138
30%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 08680
30%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 65563
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16188
30%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 49578
30%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55739
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65560
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20559
30%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 14267
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16372
30%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46740
30%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 24905
29%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 16408
29%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49885
29%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 67838
29%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 57875
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64889
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06710
29%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 16139
29%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15066
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82820
29%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 57874
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78738
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 01652
29%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 57404
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57856
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30990
28%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 21359
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10481
28%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
28%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
28%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64485
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62396
28%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4095.
28%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 61245
28%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 46436
28%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 70151
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47466
28%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4097.
27%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 17033
27%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 57972
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49331
27%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 13247
27%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
27%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 70530
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 37185
27%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 43884
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43603
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50140
27%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 44249
27%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 22130
27%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
27%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 13010
26%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10785
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
26%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 13009
26%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
26%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
26%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 20619
26%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 68294
26%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 22132
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 50972
26%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70624
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
26%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
26%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64878
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16199
26%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
26%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64776
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49564
25%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 68479
25%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 62711
25%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 80885
25%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 427.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 10438
25%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
25%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
25%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
25%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30999
25%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 56290
25%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81091
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13504
25%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
25%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 64879
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69649
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26270
25%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 22641
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 41452
25%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 64886
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12514
24%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
24%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
24%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71079
24%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 21389
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14265
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43613
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2447.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64881
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11414
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11411
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 35190
24%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51505
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43918
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50799
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VII3 4089.
23%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11283
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31458
23%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 21333
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64888
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 39874
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 30969
23%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 44059
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44721
23%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 64484
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57293
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64884
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70334
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49485
22%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 65982
22%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 57282
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13535
22%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78481
22%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 11413
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 68064
22%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 44125
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4218.
22%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 39307
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 46658
22%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 43070
22%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 20663
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 64882
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40740
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 40752
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 38852
22%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 11415
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34604
21%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
ERA II 7, 553 (17)
21%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 13198
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72971
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64887
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 35082
21%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64883
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 19972
20%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 81140
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13667
20%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64885
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60972
20%
1962
Etelä-Karjala — Terijoki
Pulliainen, Liina
JR 13618
19%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15008
19%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65108
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80073
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 47199
18%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 22236
18%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 28410
18%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 65102
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47192
17%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64880
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 82557
15%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 19918
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 10557
15%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15805
15%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47682
15%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 46852
14%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 65299
13%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63662
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63663
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67038
10%
1957
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Ravantti, Aino