SKVR XII1 2517.
58%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14096
56%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22662
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60355
51%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 10845
50%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15878
46%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13352
45%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42117
44%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2510.
43%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60481
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 22715
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06154
39%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06350
39%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70068
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12897
39%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12898
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10526
37%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35122
37%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2566.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22688
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55652
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64824
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2575.
34%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64457
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10692
33%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2560.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73053
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14820
32%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19388
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 64842
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64458
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49336
31%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 65374
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21008
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22680
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22710
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22725
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22840
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22899
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11098
30%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11153
30%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16401
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69310
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69344
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69928
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70729
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14336
30%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22633
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11275
29%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2317.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26997
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 70408
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2567.
28%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61816
28%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 15731
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42883
28%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
SKVR XII1 2544.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64543
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28027
28%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64894
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18629
27%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 21546
27%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
SKVR XII1 2512.
27%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70567
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2515.
26%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15245
26%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14867
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2572.
26%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15746
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2553.
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11173
25%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11752
25%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14645
25%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14840
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15035
25%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14461
25%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
ERA II 69, 428 (13)
25%
1933
Pärnumaa — Pärnu l.
Poolak, Elfrosiinia
JR 49190
24%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65069
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22675
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12583
23%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2571.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23255
23%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR XII1 3253.
23%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57023
23%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57706
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3250.
23%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
E 52515 (25)
23%
1922
Harjumaa — Tallinn
Ariste (Berg), Paul
ERA II 214, 274 (87)
23%
1939
Pärnumaa — Halliste
Laev, Laine
JR 42882
23%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 72843
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10802
22%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2537.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2554.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X2 3280.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 63652
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16263
22%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10672
22%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22574
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64557
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64807
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64811
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64444
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
ERA II 106, 644 (22)
21%
1935
Võrumaa — Urvaste
Räst, Õie
JR 64327
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2501.
21%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55093
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 00221
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 65385
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69662
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55723
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14746
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2679.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22369
20%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 73122
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64925
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15438
19%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21413
19%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 04106
19%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 11933
19%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15176
19%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49851
19%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 78477
19%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 62702
19%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 11326
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64432
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64439
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64442
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64450
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64920
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65119
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65129
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
ERA II 147, 696 (52)
19%
1938
Läänemaa — Märjamaa
Luts, Salme
JR 11317
18%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10889
18%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14930
18%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22562
18%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12131
18%
1933
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60477
18%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65123
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2355.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 80546
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64802
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13691
17%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23800
17%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 25615
17%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 57721
16%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57734
16%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 722.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Nurmio, M.
SKVR XII1 3255.
16%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22651
16%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 32126
16%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 58490
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65570
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15567
16%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15711
16%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3251.
16%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16156
16%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07180
16%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 57033
16%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62706
16%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 58259
15%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4469.
15%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 57379
15%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46441
15%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIII3 7655.
15%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 10969
15%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15724
15%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10923
15%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 65475
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22692
14%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX3 427.
14%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 64893
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 61479
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 65128
13%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 63324
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4992.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 20996
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 2024 α.
12%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR X2 3611.
11%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 27042
11%
1937
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Hilda
JR 64886
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47179
10%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.