JR 10523
93%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11741
93%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15025
93%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12946
88%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13690
88%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16377
88%
1943
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21049
87%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 3284.
86%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35173
86%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11851
84%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14567
84%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08281
83%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 68307
82%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21308
81%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12770
81%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44089
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10695
77%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10879
77%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12143
77%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13425
77%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14077
77%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14920
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15110
77%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15364
77%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39684
77%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 69217
77%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 21153
76%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10860
75%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15204
75%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78762
75%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12408
73%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60404
73%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 46444
72%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 3291.
72%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11588
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12965
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13645
72%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13848
72%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14376
72%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10752
72%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15957
72%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12535
71%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55028
71%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11068
71%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11943
71%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12855
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16811
71%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47461
71%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 78727
71%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 82071
71%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 74519
70%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 13458
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11878
69%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13662
69%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42073
69%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13549
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33983
68%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 72801
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07701
67%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 73785
67%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16665
67%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13980
67%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11650
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12642
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14596
66%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81101
66%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11296
66%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11550
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15765
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16162
66%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46703
66%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 47567
66%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 14311
65%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12120
65%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15171
65%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46759
65%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 46864
65%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49541
65%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12608
64%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12927
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15392
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15452
64%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42105
64%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 27530
64%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 12732
64%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15083
64%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78723
64%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55691
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55382
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3274.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55338
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55453
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58128
62%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78497
62%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 12042
62%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15336
62%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47244
61%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
SKVR XII1 3268.
61%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55584
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55541
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55066
60%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 3279.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58320
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78753
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VII3 4227.
60%
1922
Pohjois-Karjala — Eno
Hänninen, Laina
SKVR XII1 3260.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20937
60%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Pirkkala
Kalliala, Lauri
JR 78803
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12892
59%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67667
59%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 10599
59%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3286.
59%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12103
59%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15274
59%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42437
59%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 78814
58%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 71600
58%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 21204
58%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14209
58%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67899
58%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 3258.
57%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58265
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58531
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58621
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58643
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11622
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58314
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09430
57%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 58462
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11232
56%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12367
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72770
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13741
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55449
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58186
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58366
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58397
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58467
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58672
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51278
56%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55769
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37091
56%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 21617
55%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 35160
55%
1951
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21616
55%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 00183
54%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 12187
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21048
54%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11724
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11441
54%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12997
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13597
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12461
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13938
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3276.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3280.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49540
53%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72779
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46192
53%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 10832
53%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14877
53%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15909
53%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58059
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58563
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55497
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72703
52%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66354
51%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 11800
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14412
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78796
51%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14778
50%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72962
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82541
50%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 55446
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55612
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10799
48%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75676
48%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 55059
48%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 15498
47%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16091
46%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12909
44%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15641
44%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
44%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 15008
44%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15896
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78740
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14900
43%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15875
43%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13364
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12812
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72766
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12275
41%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11123
41%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12317
40%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13889
40%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83878
38%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 10290
31%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03815
21%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura