JR 10431
76%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15473
45%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
40%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12345
39%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10152
39%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33498
37%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70623
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12450
36%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84405
35%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 47218
34%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 40650
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 51274
34%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67671
33%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 47334
33%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5048.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 10875
32%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21351
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 71070
31%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 26563
31%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 12990
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73117
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14916
31%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35149
31%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15187
31%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5052.
30%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 21047
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73414
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21332
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4163.
30%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 14207
30%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11886
30%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
30%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38299
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 47518
29%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR X1 1717.
29%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
SKVR VIII 5044.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 73617
29%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 21448
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21431
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21155
29%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 20953
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 28226
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
JR 15305
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1711.
28%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 5045.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 11782
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5046.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VII3 4164.
28%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 10793
28%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1724.
28%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 11566
28%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55051
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55091
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13670
28%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39634
28%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 5041.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 15964
28%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43997
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55037
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 22255
28%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 44020
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55041
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 14390
27%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46359
27%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIII3 7646.
27%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 10824
27%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28050
27%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 47214
27%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5043.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 60423
27%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR X1 1720.
27%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 39535
27%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 46434
27%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 5051.
27%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR VIII 5042.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4054.
26%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 70393
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46141
26%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
JR 47271
26%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 21621
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 12010
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47487
26%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 13014
26%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
26%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5057.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 70191
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12253
26%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
26%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76112
26%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VI1 2439.
26%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 15186
26%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716.
25%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 60454
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 09274
25%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 47404
25%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 11696
25%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
25%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21046
25%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22010
25%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 11884
25%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55057
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70845
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17080
25%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 13825
25%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5054.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR X1 1715.
25%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 13589
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35882
24%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 69890
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10350
24%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10744
24%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21393
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 60251
24%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 71242
24%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 81109
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 1712.
24%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 5035.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 69295
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69621
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2441.
24%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 10278
24%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 223.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 12250
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
24%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69409
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43716
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21303
23%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5040.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21009
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 63655
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65310
23%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 65313
23%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 12208
23%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4056.
22%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 43479
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 63357
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1725.
22%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 23189
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69606
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18835
22%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 70420
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11640
22%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10992
22%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25574
22%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 14262
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13877
22%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70318
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60360
22%
1938
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 69212
22%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR XIII3 7648.
22%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 69931
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70536
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1734.
22%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5055.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 13765
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47212
21%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
JR 16556
21%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53202
21%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 73411
21%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12978
21%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
21%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38961
21%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 14070
21%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10400
21%
1927
Satakunta — Ikaalinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47201
21%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 72923
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46716
21%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4057.
21%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR XI 404.
21%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 44724
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 49402
21%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1721.
21%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 79797
21%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 55032
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11885
20%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
20%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46828
20%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 70764
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71081
20%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 20919
20%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
20%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR VIII 5030.
20%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR X1 1736.
20%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 15889
20%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54141
20%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70002
20%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1728.
20%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 55062
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 10681
20%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78734
20%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VIII 4053.
20%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 51177
20%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72936
20%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2131.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33821
20%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 69557
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11771
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12346
20%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12451
20%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
20%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
20%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1731.
20%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 47215
20%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 12252
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13824
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81131
19%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VIII 5049.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 21189
19%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 33440
19%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 73001
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15862
19%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80070
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 2100.
19%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 78766
19%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2122.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12517
19%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40846
19%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
JR 56753
19%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78715
19%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 20915
19%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 14737
19%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5058.
19%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 10593
19%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55623
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51287
18%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2442.
18%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 03039
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Brandt, Herman
JR 69658
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47569
18%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 78745
18%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2135.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2120.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01653
18%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 12400
18%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47412
18%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 11294
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1714.
18%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR VI1 2462.
18%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR XII1 2107.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47768
18%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 21854
18%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 12933
18%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
18%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69737
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5056.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 06345
18%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12305
18%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61241
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 46634
18%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 47558
18%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 57034
18%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2455.
18%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR X1 1727.
17%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 73049
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00752
17%
1961
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
SKVR X1 1729.
17%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 73786
17%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40736
17%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR XII1 2111.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2146.
17%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73600
17%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13969
17%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15763
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716 α.
17%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 4055.
17%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 42867
17%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 57919
17%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20948
17%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR VI1 2443.
17%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 81816
17%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 68502
17%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR VI1 2457.
17%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 57273
17%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 413.
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 69814
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2144.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44828
17%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 14146
17%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14391
17%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51537
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54117
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69508
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2130.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13563
16%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82719
16%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 11980
16%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 406.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 41931
16%
1940
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 58294
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06140
16%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI1 2464.
16%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 73415
16%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2106.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12251
16%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13823
16%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14293
16%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2452.
16%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 16902
16%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10811
16%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49179
16%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 47501
16%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2126.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62934
16%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 30374
16%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII1 2125.
15%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55726
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15321
15%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73205
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 42866
15%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 43799
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 7084.
15%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 11495
15%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
15%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51536
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78823
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12401
15%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
15%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2109.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2456.
15%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 80954
15%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2108.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2137.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21160
15%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 67819
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 63654
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 412.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 74609
15%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VI1 2465.
15%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 27732
15%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 11838
15%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11446
15%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2138.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47343
14%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5032.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70485
14%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55554
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55671
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27706
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 73199
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12132
14%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 414.
14%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 12023
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58354
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00262
14%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 46458
14%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 14554
14%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14458
14%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08676
14%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR VI1 2440.
14%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 57029
14%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47510
14%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2453.
14%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 57995
13%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73409
13%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18062
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 23251
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 47345
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 47340
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 21010
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 66557
13%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VI1 2463.
13%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR XI 408.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 57988
13%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51192
13%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47401
13%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 10163
13%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
12%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 47410
12%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 56987
12%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36764
12%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 73738
12%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2445.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 66085
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 10386
12%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74484
12%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 50911
11%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 415.
11%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 76681
11%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
SKVR X1 1718.
11%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR VI1 2459.
11%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 73433
11%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1732.
11%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX1 2821.
11%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XI 409.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR X1 1723.
10%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus